DOLAR 17,2499 1.57%
EURO 17,6321 0.88%
ALTIN 987,890,47
BITCOIN 3469173,48%
Isparta
23°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

  • Gazete32
  • Isparta
  • Isparta İdare Mahkemesi, Alkol Genelgesine 'Hayır' dedi

Isparta İdare Mahkemesi, Alkol Genelgesine 'Hayır' dedi

ABONE OL
Haziran 4, 2013 16:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta İdare Mahkemesi, il sınırları içerisinde açık alanlarda içki içilmesini yasaklayan Valilik genelgesi hakkında yürütmenin durdurulması kararını verdi. Konu ile ilgili, ‘alkol yasağı davası’ haberi için tıklayınız

Vali Memduh Oğuz tarafından imzalanan genelgeyle il sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılması amacına yönelik olarak açık alanlarda alkol satışı yasaklandı. Bunun üzerine Isparta Barosu avukatlarından Mustafa Ecevit Eryılmaz, avukatı Mehmet Yalçın aracılığıyla Isparta İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma ve genelgenin iptali talebiyle dava açtı. Eryılmaz, dava dilekçesinde temel hak ve özgürlüklerin bu denli sınırlanamayacağını, ölçülük ilkesine aykırı hareket edildiğini gerekçe gösterdi.

Mahkeme, 31 Mayıs tarihli kararıyla yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme gerekçesinde, “Uyuşmazlık konusu olayda, davalı idarenin açıkta alkol tüketilmesi sonucunda kamusal düzeni ve güvenliği, toplumun sükun ve huzurunu bozan durumların meydana geldiği tespit edilmesi halinde huzur ve güvenliğin sağlanması, suç işlemesinin önlenmesi, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla gerekli tedbirleri alma hususunda yetkili bulunduğu açık ise de, açıkta alkol tüketilmesinin, belirli bir yerde kamusal düzeni ve güvenliği bozan durumlara yol açtığına ilişkin tespitlere dayanmaksızın ve belirli bir yer ya da bölge ile sınırlı kalmaksızın tüm il sınırları içerisinde yasaklanmasının ölçülülük ilkesine aykırı olduğu sonuç ve kanaatine varılmıştır.

Dava konusu işlemle getirilen düzenlemenin, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına yönelik hükümler içerdiği sonucuna varılmakla, telafisi güç ve imkansız zararlara sebep olabilecek nitelikte bulunmuştur. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi.”

Avukat Mehmet Yalçın, davada sadece yürütmenin durdurulmasına karar verildiğini, genelgenin iptaline ilişkin taleplerinin sürdüğünü söyledi. Yalçın, karara gerekçe olarak ölçülük ilkesine aykırılık gösterildiğini sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP