Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta anket ve kamuoyu yoklamaları – 2

Anket ve Kamuoyu yoklamaları,

Anket ve Kamuoyu yoklamaları, saha çalışmaları neticesinde Isparta il-ilçe-belde tahminleri; (3.bölüm) Gönen – Gönen Güneykent – Keçiborlu – Keçiborlu Senir
İl-ilçe-belde tahminleri 1. ve 2. bölüm için tıklayınız

GÖNEN:

Siyasetin hoşgörü ve tatlı yarış içerisinde geçtiği bir ilçemiz Gönen. Hemen hemen tamamına yakını bir biri ile akraba denilecek kadar küçük bir ilçe. Aynı zamanda sosyal, faal, aktif, kültürel etkinliklerle dolu dolu geçen bil belde. Öğrenciler daha da renk katmış ve zenginleştirmiş ilçeyi. Isparta iline en yakın 2 ilçeden biri. O nedenle de ne ticaret gelişebilmiş ne de esnaf tutunabilmiş. Esnaf olsa da dükkan ve yer temininde güçlük çekiliyor. Yıllardır dükkan üretilememiş. Bütün bunlar şirketleşen otobüsleri ile Belediye’ye yaramış durumda. Günde 15’e yakın karşılıklı Isparta-Gönen seferi yapılmakta olup bunlardan çoğunluğu Ortaöğretim ve Yüksek öğretim öğrencilerinden oluşmaktadır. Bütün bunlara rağmen; tatlı, yeşil ve güzel. İnsanları hoş sohbet ve kültürlü.

Gelelim siyasete;

Gönen’de 3 parti var ve kıyasıya yarışıyor. Şimdiki belediye başkanı Mete ELCİM’in mensubu olduğu MHP, Hüseyin KAYA’nın aday olduğu CHP, Ahmet DOĞAN’ın aday olduğu AK PARTİ.

Bu insanların üçü de birbirinden daha değerli, kişilikli ve hizmet adamı olup; Adaylardan Hüseyin KAYA ve Ahmet DOĞAN’ın emekli olmaları dolayısıyla maddi bir beklenti içerisinde olmadıkları seçmenleri tarafından ifade ediliyor. Şimdi ki belediye başkanı ELCİM özellikle gençler ve öğrenciler tarafından çok sevilmekte olduğu söylenenlerin arasında. Ak parti adayı Ahmet DOĞAN ise ailesi itibarıyle geniş bir sülaleye sahip ve yaşlılar ile orta yaş, mutaassıp kesimin oylarını alaca gibi görülmekte. CHP’nin adayı ise Hüseyin KAYA ilçede bu kez CHP ‘yi zirveye taşımış görünüyor ve halkın geniş sevgisine mazhar olduğunu gördük. Bu kez iktidar olma yolunda olan CHP işi oldukça sıkı tutuyor.

İlçede yıllarca belediye başkanlığı yapan ve halen İl Genel meclis üyesi olan İbrahim ÇELİK’in ve DP.nin oylarının gerçekte kimleri destekleyeceği merak konusu. Çünkü seçimin galibini ÇELİK ve DP oyları belirleyecek gibi gözüküyor.

Bizim edindiğimiz izlenimler ve anketler neticesinde, saha çalışmalarımızın da ışığında oy oranları:

CHP %32-34
MHP %31-33
AK PARTİ %30-32
SEÇMEN SAYISI 3.180

Görüldüğü gibi 3 partide potada son saniyelerde kimin basket atacağını sabırsızlıkla bekliyor.

Yani şimdilik üç parti’de çok çalışırsa arada çok büyük bir fark yok. Galip olan çok az farklı yarışın ipini göğüsleyecek gibi görünüyor.

—————————————————————————-

GÜNEYKENT (GÖNEN):

Yeşil ve pembenin, gül gibi, kekik gibi doğal kokuların, oksijen dolu havasının olduğu, tatlı mı tatlı sularının aktığı, göletleri ile adeta boynunu gerdanlık gibi süslenmiş olduğunu gördüğümüz emeklilikte yaşanılası bir beldedeyiz.

Güneykent dağların arasına sıkışıp kalmış rakım itibarıyla çevresinden yüksekte bir belde ama şimdi yeni bir mahallesi oluşmakta KARATAŞ ve referandum neticesinde birleşmiş olduğu eski adıyla GÜMÜŞGÜN yeni adıyla (nostaljik adı) BALADIZ mahalleleri Güneykent’i adeta büyütmüş ve kültür saydığımız yola indirmiş durumda. Ekolojik, tabiat, güzellik yönleriyle anlatılması zor bir belde olan bu Yunus Emre beldesi son 10 yılda ne kadar yol kat ettiğini orada yaşayanların farkına varmasa bile bizler dışarıdan bunu gördük. Her adımda aktivitelerle bezenmiş bu belde bunların çoğunluğunu fırtına gibi bir başkana borçlu desek yeridir.

Güneykent BALADIZ mahallesini bünyesine kattıktan sonra kozmopolit bir yapıya sahip olmuş durumda. Çünkü Sünni-Alev-Roman vatandaşlardan oluşan yapısıyla her üçünü de kardeş kardeşe yaşamasını tüm dünyaya örnek olmuş ve bünyesinde taşımaktadır.

Şimdi gelelim siyasete:

Üç adayda yüksek okul mezunu olması bizleri çok şaşırttı. İlçelerde bile lise veya ortaokul mezunu adaylar görürken burada ; 1 avukat, 1 mühendis, 1 öğretmen bir biri ile kıyasıya yarışmaktadır. Eğitim düzeyin bu derece yüksek olduğu bir memleket gösterin denildiğinde ilk gösterilecek yer Güneykent’tir. Bu durum ise beldede yaşamak yerine olanca büyüklükte göçe sebep olmuştur. Beldede yaşayanların çoğunluğu 60 yaş üzeri kişilerin olduğunu gördük. MHP’nin adayı öğretmen Musa EREN, CHP’nin adayı önceki dönemlerde milletvekili adaylığı da bulunan Avukat Eyüp ERSOY, Ak Parti’nin adayı ise şimdiki belediye başkanı Mühendis Fahretdin GÖZGÜN.

Bizim edindiğimiz izlenimler ve anketler neticesinde, saha çalışmalarımızın da ışığında oy oranları:

MHP %33
CHP %32
AK PARTİ %31
SEÇMEN SAYISI 1.858

Görüldüğü gibi 3 partide aynı avantajlara sahip;Çünkü seçmen sayısının 1858 olduğu bir seçimde belediye başkanı olacak parti ve adayı en az 600 oy ile birinci olacak ki bu durumda hepsi de yakın gözükmektedir. Bir oyun bile karşı taraf için 2 oy olacağını düşünürsek tek bir oyun bile çok kıymetli olduğunu göreceksiniz.

Baladız mahallesinin yaklaşık 600 oyu bulunmakta ve bu oyların geneli alevi vatandaşlarımıza ait geri kalanı da roman vatandaşların oyları. Burada 2 parti yarışıyor ama CHP’nin oy oranının oldukça yüksek olduğu fakat DSP’nin aday çıkarması sol oyları etkileyebileceği de nazara alındığında Ak parti ile neredeyse eşit şanslara sahip. MHP’nin Baladız mahalllesinde fazla oyu görülmemekle birlikte Güneykent merkezinde oldukça yüksek oya sahip ve Ak Parti’nin oylarını bölmüş durumda. Fakat bir dönem önceki DP adayı Ali ERDEM ile DP’lilerin kimleri destekleyeceği yine burada oldukça önemli olduğu görülmektedir.

Güneykent’te kimin başkan olacağı şimdilik son dakikalara kalmış ve tamamen sürpriz bir seçim bekliyoruz.

————————————————————

KEÇİBORLU:

Keçiborlu’da 3 Parti yarışıyor. Ak Parti bu ilçemizde hiç bu güne kadar belediye başkanlığını çok yaklaştığı halde alamamış. Ak Parti’nin adayı şimdiki İl Genel Meclisi üyesi Yusuf Murat PARLAK. Şimdiki belediye başkanı Turgut SOYKAN aynı zamanda CHP’nin yeni dönem adayı. Ancak CHP’de önceki dönem destekleyenlerin çoğu Ak Parti’ye geçmiş olduğu burada söylenenlerin arasında. Keçiborlu halkı genel seçimlerde değil ama yerel seçimlerde bu kez iktidarı ve dolayısıyla Ak Parti’yi deneyeceklerini ifade etmekteler.

MHP bu kez güçlü bir isim, yıpranmamış, temiz ve herkesce sevilen bir ismi aday etmiş. Milli Eğitim Camiasının yakından tanıdığı Yaşar AKOĞLU; nam-ı diğer Yaşar hoca. MHP’nin küslük ve ayrışmalarını tamamen ortadan kaldırmış olan Yaşar AKOĞLU partinin çıtasını oy oranı ile oldukça yukarılara taşımış durumda.

Keçiborlu’da yaptığımız saha çalışmalarında gördük ki CHP yok imkanlarla hizmet yapmaya çalışmış ama bir çok partiliyi de partiden koparttığı izlenimini aldık. Bu süreçte yeniden toparlanırsa CHP ve dolayısıyla Turgut SOYKAN bu seçim yarışında yeniden potaya girebilir.

Keçiborlu’da kent olarak birikmiş bir çok sorun olduğunu gören seçmen, bu sorunların yalnızca iktidar belediyesi ile aşılacağını özellikle vurguluyor. Çünkü; Şehir içi trafik, yıkılmaya yüz tutmuş metruk binalar, kentsel geri dönüşüm, yeni konutlar, pazaryeri, cadde ve sokakların tamamen asfalt ve parkeleştirilmesi …. Ve en büyük sorun da işsizlik. İşte bütün bunları çözecek kişinin 10 yıl iktidarda kalması şartıyla düzelebileceğinin farkına varmış durumdalar.

Bizim edindiğimiz izlenimler ve anketler neticesinde, saha çalışmalarımızın da ışığında oy oranları:

AK PARTİ %36-38
CHP %32-34
MHP %29-31
SEÇMEN SAYISI : 5.592
——————————————————————————

SENİR (KEÇİBORLU):

Burdur’un öteki tarafındayız, yani kuzeyinde ve gölün hemen kınarı. Aynı zamanda havaalanı ile de sınır bir beldemiz. Bu bölgenin en sahil ve erkenci sıcak bölgesi. İklimi gibi insanları da oldukça sıcak ve samimi. Şimdiden baharın yüzünü gösterdiği pembe badem çiçeklerinin açtığı bir beldemiz.

Senir beldesinde şimdiki belediye başkanı Kazım Önder VAROL, Ak parti’nin yeniden adayı. Belediye muhasibi olan Mehmet ÜNAL’da oldukça çekişmeli olarak eski başkanına karşı MHP’den aday olmuş durumda. CHP’nin de adayı Durmuş DURAN. Oldukça sevilen ve temiz bir insan olduğu söyleniyor. Senir’de rekabet oldukça kızışmış durumda gözükmekte.Partililer; Ev çalışmaları, aday markajları ve beldenin önde gelen, sözü geçen ekabir takımını yanlarına almak için gayret sarf etmekteler.

Keçiborlu’nun düşürülen 3 beldesinden sonra kalan tek beldesi durumda olan Senir beldesindeki son durumu sizler için gezdik-gördük.

Bizim edindiğimiz izlenimler ve anketler neticesinde, saha çalışmalarımızın da ışığında oy oranları:

MHP %36-34
AK PARTİ %32-30
CHP %30-28
SEÇMEN SAYISI:2003

İlçe ve Beldelerimizde bulunan tüm adaylarımıza hayırlı bir seçim çalışması diliyoruz.

YARIN: ULUBORLU- SENİRKENT- SENİRKENT BÜYÜKKABACA

Saha Çalışmaları: Enis İlke ATAN-Ender YAMAN-Hale TOPRAK-Seher GÜÇLÜ

ANALİZ EDEN:Secattin BÜYÜKDAVRAZ