DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 354559-1,54%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İşçiler bayram yapıyorlar mı?

ABONE OL
Nisan 29, 2013 18:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı nedeni ile yaptığı açıklamasında, adında “bayram” yazıyor ama gerçekten işçiler bayram yapıyorlar mı ? diye sordu.Şenol açıklamasında, 1 Mayıs’ın İşçi ve Emekçi bayramının 1923 yılında ilk kez Türkiye’de kutlanmaya başlandığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu :

1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçilerinin günde 8 saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi’ne kadar ilk kez yürüyüşleri ile başlamıştır.4 Mayıs 1856 tarihine kadar bu yürüyüşler devam etti.Olayların çıkmasıyla 14-21 Temmuz 1889 tarihinde toplanan 2.Enternasyonal ‘de Fransız bir işçinin önerisiyle 1 Mayıs günü tüm dünyada “Birlik,Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına karar verildi. 1 Mayıs 1890’da ikinci gösteri yapıldı.Zaman içerisinde 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi.1 mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.1977 yılında Taksim Meydanında kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında yaşanan olaylarda 34 kişi öldü,136 kişi yaralandı.Bu olay tarihe “Kanlı 1 Mayıs”olarak geçti.Olayın failleri hala bulunamamıştır.

İnşaat şirketlerinin çadırlarında yanarak can veren işçiler varken,hala elektrik hatlarındaki arızayı onarmak için gölette donarak can veren işçiler varken ,daha dün Ümraniye’de ki patlama sonucu hayatını kaybeden işçiler varken,hala aldığı üç beş kuruş maaşla yaşam mücadelesi veren işçiler varken ne kadar bayram yapılabilir bu da tartışılır.

Türkiye’de emekçilerin yarısının kayıt dışı çalıştığı,taşeronlaşmanın had safhaya vardığı bir ülke haline gelmiştir. Sendikalı çalışanların da haklarının gasp edildiği,haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığı,güvencesiz ve adaletsiz bir yaşama zorlanmaktadır. Kıdem tazminatlarının kaldırılmaya çalışıldığı,kuralsız çalışma biçimi yerleştirilmeye çalışılmaktadır.Memur sendikaları olmasına rağmen grev yapmaları engellenen memurlar haklarını alamamaktadırlar.İş barışı olmadan ülkede toplumsal barışın olması beklenemez.

Terörün bitmesi için “barış olsun annelerin gözyaşı dursun,anneler ağlamasın”deniliyor.11 yılda 12 bin işçi iş kazalarında öldü.36 bin işçi engelli sınıfına katıldı.İş kazalarında ölen ve sakat kalan işçilerin annelerinin gözyaşı yokmuydu.Çalışma barışı olmadan ülkede toplumsal barışın olmayacağı düşüncesindeyim.Çalışma hayatı ile ilgili sorunlar ortadan kalkmazsa toplumsal barışın ülkeye gelmeyeceği bellidir.1 Mayıs alanların ortak sorunlarının haykırdığı yerler olması gerekir.İşçilerin bu anlayışla ayrışmadan birlikte hareket etmeleri en iyi davranış şeklidir.

Yine de yılda bir gün bile olsa 1 MAYIS İŞÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI’nı alanlarda,işçi dostlarımızla,omuz omuza dayanışma içerisinde yaşayacağız.Her alandaki sendikalı,sendikasız işçi ve memurlar,büyük geçim sıkıntısı çeken emekliler,üretemez hale gelen çiftçiler,kepenk kapatmak zorunda kalan esnaflar,işsizler,haksızlığa uğrayan kadınlar,engelli vatandaşlarımız,geçlerimiz,insan haklarına duyarlı olanlar bu coşkuyu yaşayanlar haydi alanlara.

İşçi ve emekçi dostlarımıza yaraşır bir bayram yaşamak umuduyla 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlu olsun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP