İran ve Suriye kapıları açıldı

ABONE OL
Şubat 1, 2014 17:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, elma ihracatında hareketli günlerin yaşandığını söyledi. İran ve Suriye’ye elma ihracatı gerçekleştirildiğini belirten Kutlu, “Şuanda Isparta elması 80 kuruş ile bir lira arasında satılıyor. Bu durum üreticimiz açısından çok sevindirici” dedi.Isparta’da 2013 yılında 600 bin tondan fazla elma üretimi gerçekleşti. Yaklaşık 3 aydır depolarda bekleyen elma, şimdilerde İran ve Suriye’ye ihraç ediliyor. Türkiye elma üretiminin yüzde 25’lik kısmını karşılayan ilimizde ciddi anlamda ihracat sorunu yaşanıyordu. Özellikle komşu ülkelerimizde yaşanan iç karışıklıklar Isparta’nın önünü tıkamıştı. Ayrıca üretici 2013’ün el hasadı döneminde ıskartasını toplamamış, elmanın yaklaşık yüzde 30’luk kısmı bahçelerde kalmıştı. Yaşanan bunca olumsuzlukların ardından depolarda bir kıpırdanma yaşanıyor. Hem Isparta ekonomisi hem de üreticilerimiz açısından büyük önem arz eden müjde Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu’dan geldi. Kutlu, İran ve Suriye kapılarının ihracata açıldığını belirterek, elmanın 80 kuruş ile bir lira arasında alıcı bulduğunu dile getirdi.

ISKARTA FİYATLARINI YİNE DİLE GETİRDİ

Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, ıskarta fiyatlarının 10 kuruşa kadar düşürülmesine bir kez daha tepki gösterdi. “Üretici parasını bahçede bıraktı” diyen Başkan Kutlu, “Biz elma üreticisine destek verilmesini isterken, ıskarta fiyatları 40 kuruştan 10 kuruşa düşürülüyor. Elma hasadı başlamadan önce de bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştum. Bunun üreticiyi nasıl etkileyeceğini belirtmiştim. Bu yıl Isparta’da 610 bin ton elma üretildi. Fakat bir üretici olarak ben dahil bütün elma üreticileri ıskartayı bahçesinde bıraktı. Geçmiş yıllarda en azından üretim sırasında yapılan masrafları karşılayabiliyorduk. Fakat fiyatların artması gerekirken, olağanüstü şekilde düşürülmesi buradan elde edilecek gelirin de yok olmasına sebep oldu. Üretici ıskartayı toplatmaya kalksa, bu kez de kendisi zarar edecek.” ifadelerini kullandı.

KAR YAĞIŞI ÇİFTÇİLERİ OLUMLU ETKİLER

Son günlerde ilimizde etkisini gösteren yağışlara da değinen Kutlu, “Yağmurlar çiftçimizin yüzün güldürüyor. Geçen yıl da kar yağmamıştı. Bu yılda henüz yüzünü göremedik. Karın genellikle hayatı olumsuz etkilediği belirtiliyor ancak bazı bitkiler açısından bakıldığında kar ve soğuk havanın doğaya büyük yararı var. Kış, bitkilerin dinlenme dönemidir. Bu dönemde bitkiler soğuklamaya ihtiyaç duyar. Özellikle meyve türlerinin kışın soğuğa ihtiyacı var. Meyvelerin, büyümesi ve yüksek verim için kışın kar yağması ve soğuklara ihtiyaç var. Günlerce toprağın üzerinde kalan kar, toprağın kabarmasını sağlıyor. Bu da verimde artışa neden oluyor. Bakıldığı zaman insan yaşamını olumsuz etkiliyor fakat daha verimli ürün elde etmek istediğimiz zaman da kar ve yağmurların önemi çok büyük.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0