Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İkinci El Alışveriş Sitelerindeki Enfeksiyon Riski

Giyim sektöründeki fiyatlar hızla

Giyim sektöründeki fiyatlar hızla artmaya başlayınca son zamanlarda ikinci el alışveriş sitelerine talepler arttı. Mikrobiyolog, Dr. Öğr. Üyesi İpek ADA ALVER, “İkinci el alışveriş sitelerindeki özellikle kıyafetler başta olmak üzere mutfak ve banyo gereçleri, anne-bebek ve kişisel bakım ürünlerinin hijyenik hale getirilmeden satışı gerçekleştirildiğinde ya da hijyenik hale getirilmeden kullanıldığında ciltten temas yolu ile bulaşan bakteriyel, viral, parazit ve mantar enfeksiyonları bakımından sağlığı tehdit edebilmektedirler.

Bu nedenle ikinci el alışveriş sitelerindeki hijyenik olmayan ürünler, vücut biti, uyuz hastalığı, Hepatit B, Kandida mantar enfeksiyonları, Trikomoniyaz ve Herpes simplex gibi enfeksiyonları bulaştırabilmektedir.

Özellikle yenidoğan kıyafetleri hızla küçüldüğü için ve aynı zamanda biberon, emzik ve emzirme ürünlerinin kullanımı da kısa süreli olabildiği için en çok tercih edilen ikinci el alışveriş ürünleri arasında yerini alsa da yenidoğan ve bebeklik döneminde henüz dış ortam koşullarına karşı bağışıklık yanıt oluşmadığından daha da dikkat edilmesi gereken bir dönem olarak karşımıza çıkmaktadır.” diyerek ikinci el online alışveriş sitelerindeki enfeksiyon riskini yorumladı.

Deneme Kabinleri de Masum Değil

Günde onlarca kişinin kıyafet denediği kabinlerde de enfeksiyon riski olduğunu belirten ADA ALVER, “Deneme kabinlerinde aynı kıyafet günde onlarca kişi tarafından denenmekte olup enfekte kişiden sağlıklı bireye temas yolu ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle kıyafetlerin birden fazla kişi tarafından denenmesi insan sağlığı açısından risk oluşturabildiğinden deneme kabinleri ve kıyafetlerin belirli aralıklarla dezenfekte edilmesinde yarar vardır.”

Korunmada Yüksek Sıcaklıkta Yıkama Önemli

Alışveriş ürünlerinin bulaş kaynağı olmasını engellemek için alınabilecek önlemler olduğunu vurgulayan İpek ADA ALVER, “Gerek yerinde gerekse online sitelerden alınan özellikle kıyafet başta olmak üzere diğer ürünlerin ürünün tipine göre ya çamaşır makinesinde ya da bulaşık makinesinde en az 60 santigrat derece sıcaklıkta yıkandıktan sonra kullanılması veya sıcaklıkla bozunan ürünlerin de sabun-su ile yıkanarak ve beyaz sirke ile silindikten sonra kullanılmasını önermekteyim.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.