DOLAR 15,9731 0.21%
EURO 17,0536 0.02%
ALTIN 951,540,30
BITCOIN 467763-2,66%
Isparta
13°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İçme suyunda tehlike büyüyor

ABONE OL
Eylül 5, 2014 16:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rapora ilişkin bilgi veren Komisyon Başkanı Prof. Dr. İbrahim Diler, Göller Bölgesi olarak adlandırılan Isparta’da gerekli tedbirler alınmazsa 2030 yılında su kıtlığının yaşanabileceğini söyledi.

SUDAKİ KOKU SORUNU

Eğirdir’den Isparta’ya gelen içme suyu yaklaşık bir aydır ciddi anlamda kokuyor. Halk tarafından da sürekli dile getirilen konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İbrahim Diler, “Eğirdir Gölü’nden acil durumlarda yardım alınabilir. Ama şu son bir aydır yaşanan koku meselesi, sıcaklıktan ve gölün derinliğinin az olmasından dolayı alp patlaması oluyor. Bir süre sonra alplerin ölü organizmaları beraberinde kokuya sebep oluyor. Bu konuda Halk Sağlığı Müdürü analizler yapıyor’ dedi.

SU KITLIĞI YAŞANABİLİR

Göller Bölgesi olarak adlandırılan Isparta’nın 2030 yılında su kıtlığı yaşayabileceğini belirten Prof. dr. Diler, “Gerekli tedbirler alınmazsa eğer, ciddi anlamda su kıtlığı yaşayacağız. Her ne kadar 2030’da bu sorunun yaşanabileceğini düşünsek de, bu süre daha da kısa olabilir. Göller Bölgesi olmamız diğer bölgelerden daha avantajlı olduğumuz anlamına gelmiyor. Su kaynakları bizim değil torunlarımıza ulaştırmamız gereken bir miras olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

GÖLLER BÖLGESİNDEN SU POTANSİYELİ VE ETKİN KULLANIMI RAPORU

Komisyon Başkanı Prof. Dr. İbrahim Diler, “Su ürünleri kaynakları üzerinde baskılar kentleşme, nüfus artışı, artan yaşam standartları, su için artan rekabet ve kirlilik gibi insan faaliyetleri sonucunda artmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bölgelere göre dönemsel su sıkıntısı yaşanmasına, dolayısıyla toplumsal, ulusal ve uluslararası tartışmalara neden olabilmektedir. Bu gerçekten hareket ederek SDÜ Su Enstitüsü; toplumu bilinçlendirmek, farkındalığı artırmak, ilgili kurum ve kuruluşlara tarafsız bir bakış açısı ile bazı görüşleri aktarmak ve öneride bulunmak amacıyla 15 araştırmacının katkısıyla “ Göller Bölgesinde Su Potansiyeli Ve Etkin Kullanımı” raporu hazırlanmıştır. Bu raporda bir akarsu havzası, bir bölge veya bir ülkedeki yer üstü ve yeraltı sularının toplamıdır. Su kaynakları sadece insanoğlu için değil yaşayan tüm canlılar ve dünyadaki yaşanabilir çevrenin devamı için de önemlidir” dedi.

GÖLLER BÖLGESİNİN SU POTANSİYELİ VARDIR

Su Ürünleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. İbrahim Diler, Göller Bölgesi’ndeki yer altı ve yer üstü su potansiyelini sayısal verilerle belirterek, “Göller Bölgesi Batı Akdeniz bölgesinin kuzeyinde yer alan, Antalya, Isparta, Konya ve Burdur il sınırları içinde bir iç bölgedir. Türkiye’nin coğrafi bölgelerinin sınırlandırılmasında Akdeniz Bölgesinde bu bölüm “Göller Bölgesi” olarak ayırt edilmektedir. Antalya havzasının batı çevresiyle Burdur Göller havzasının, Akarçay Havzasının ve Konya kapalı havzasının belli bir kısmını kapsayan, yaklaşık 35 bin kilometre karelik alana sahiptir. Bu coğrafya içinde göller bölgesinin 4001 hm3 yerüstü ve 484 hm3 emniyetli yeraltı su potansiyeli mevcuttur” dedi.

6 TANE ARTIMA TESİSİ VAR

Su Ürünleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. İbrahim Diler, 2010 yılı artıma tesisi verilerini aktararak, artıma tesislerinin sadece 6 tanesinin Isparta’da olduğunu söyledi.

Komisyon Başkanı Diler, “2010 yılı verilerine göre Göller Bölgesinde Isparta’da 51, Antalya’da 94 ve Burdur’da 30 olmak üzere toplam 175 adet belediye var. Bu belediyelerin sadece 35’inin arıtma tesisi var. Bunların 27 tanesi Antalya, 2 tanesi Burdur ve 6 tanesi Isparta’da” dedi.

ARAŞTIRMALARIMIZ ÜST DÜZEY YAPILACAK

Su Ürünleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. İbrahim Diler, Göller Bölgesi’nde su potansiyelinin ve etkin kullanımının multidisipliner araştırmalarının olacağını belirterek, “Bu raporun Göller bölgesinde su potansiyeli ve etkin kullanımı üzerine önemli katkılar sağlamasını temenni ediyoruz. Bununla birlikte sunulan sorunları ve çözüm önerileri bilimsel araştırmalarla desteklenen somut uygulanabilir yönetim stratejileri haline gelmesi için su enstitümüz çeşitli bilim dallarından oluşan multidisipliner çalışma komisyonu ile havza başında araştırma yönetim planları hazırlaması için üzerine düşen her türlü göreve hazırdır” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP