Bağlantıda Kalın

Dünya

İbadi: Rusya Irak’ta da vurabilir

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Rusya Dışişleri’nin ‘talep gelirse Irak’ta da IŞİD’i vururuz’ açıklamasına olumlu yanıt verdi.

Yayınlanma

,

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Irak hükümetinden talep gelirse IŞİD’in bu ülkedeki mevzilerine de hava saldırıları düzenleyebileceklerini açıkladı. Bakanlık, eğer böyle bir talep gelirse, bu hamlenin ” siyasi ve askeri mantığını değerlendirmemiz gerekir” açıklamasını yaptı. Açıklamadan birkaç saat sonra Irak Başbakanı Haydar İbadi’den yanıt geldi. IŞİD’e yönelik operasyonlar hakkında Suriye ve Rusya’dan bilgi almaya devam ettiklerini söyleyen İbadi, Rusya’nın ülkesinde IŞİD mevzilerine yönelik operasyon yapmasından memnuniyet duyacağını ifade etti.

Gazetecilerin Rus yetkililerle bu konuda görüştünüz mü sorusuna İbadi, “Henüz değil, bu bir ihtimal. Eğer böyle bir teklif alırsak değerlendiririz. Ben bunu memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

ÖSO’YU TERÖRİST OLARAK GÖRMÜYORUZ’

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu’nu “terörist bir grup olarak görmediklerini” söyledi. Lavrov, ÖSO’nun Suriye’de siyasi çözümün bir parçası olması gerektiğini ifade etti.

Reklam

CNN televizyonuna konuşan ABD ‘li senatör John McCain, Rus jetlerinin, Suriye’de CIA tarafından eğitilen Özgür Suriye Ordusu üyelerini vurduğunu iddia etmişti. Reuters’a konuşan bir Özgür Suriye Ordusu komutanı da, Rus uçaklarının saldırısında eğitim kamplarından birinin vurulduğunu öne sürmüştü.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Beyin yiyen amip yüzünden hayatını kaybetti

Yayınlanma

,

Yazar:

Doğal bir kaplıcada beyin yiyen amiplere maruz kaldığı bildirilen 2 yaşındaki çocuk, 7 gün sonra hayatını kaybetti.

Hastalığın semptomları, şiddetli baş ağrısı, ateş ve kusma ile başlarken hastalar nöbetler ve komaya girerek hayatını kaybediyor.

ABD’de meydana gelen olayda Woodrow Bundy adındaki 2 yaşındaki çocuk, ‘beyin yiyen amip’ nedeniyle hayatını kaybetti.

Reklam

Nevada Kamu ve Davranış Sağlığı Bölümü tarafından yapılan açıklamada, beyin yiyen amipin (Naegleria fowleri), toprakta ve ılık tatlı sularda yaşadığını ve vücuda burundan girerek beyne ulaştığını, burada ise beyin dokusunu yok ederek ölümcül bir enfeksiyona neden olduğunu belirtildi.

Uzmanlar, insanları sıcak tatlı su kütlelerine atlamaktan kaçınmaları ve kaplıcalarda başlarını suya sokamamaları konusunda uyarıyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Türkiye’den alınan yumurtalarda kanserojen madde bulundu

Yayınlanma

,

Yazar:

Tayvan’ın Türkiye’den satın aldığı yumurtalarda kanserojen madde bulundu. Tayvan Tarım Bakanı, Türkiye’den satın alınan 127 ton yumurtada yasaklı bir madde olan nitrofurans izine rastlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada yumurtaların imha edileceği ve konu hakkında sözleşme hükümleri uyarınca tedarikçi firmadan tazminat talep edileceği belirtiliyor.

Tayvan, Türkiye’den yumurta satın alımlarını durdurdu ve ABD’den ithal etmeye yöneldi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Dünyanın en eski gazetesi kağıda veda etti

Yayınlanma

,

Yazar:

1703 yılında yayın hayatına başlayan ve 12 cumhurbaşkanı, 10 hükümdar ve 2 cumhuriyet dönemini gören gazete 320 yılın ardından günlük basılı yayınlarına son verdi.

Dünyanın en eski gazetesi olan Viyana merkezli Wiener Zeitung, son zamanlarda yürürlüğe giren bir yasa değişikliği nedeniyle basılı gazetenin kârlılığını yitirmesi nedeniyle bu adımı attığını duyurdu.

Avusturya’nın yeni sağcı koalisyon hükümeti, nisan ayında şirketlerin resmi ilanları basılı gazetede yayınlama zorunluluğunu kaldırmış, böylece Wiener Zeitung’un resmi gazete rolü sona ermişti.

Reklam

Wiener Zeitung, çevrimiçi olarak yayınlarına devam edecek.

Okumaya Devam Et

Popüler