DOLAR 15,8235 1.79%
EURO 16,7037 2.71%
ALTIN 931,512,27
BITCOIN 4822632,38%
Isparta
16°

AÇIK

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“I. Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu”

ABONE OL
Ağustos 25, 2015 22:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süleyman Demirel Üniversitesi Nörolojik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÖROBAM) ve Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı tarafından düzenlenen “I. Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu” nun açılış töreni yapıldı.

Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu’nda yapılan törene, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Prof. Dr. Nihat Ayyıldız, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yorgancıgil ve Başhekim Prof. Dr. Mehmet Yıldırım katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan NÖROBAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, beyin, hafıza ve bunların fizyolojik aktivitelerinin araştırılmasında kullanılan teknikleri ve temel sinir bilim bilgilerini araştırmacılara aktarmayı hedeflediklerini söyleyerek okulda verilecek eğitimlerin başlıca amacının araştırmacıların araştırma yapabilme kabiliyetlerini artırmak ve beyin ile ilgili hastalıkların oluşum nedenlerini araştırarak tedavi geliştirmek olduğunu aktardı. Nazıroğlu, on iki gün sürecek eğitim boyunca katılımcılara deney hayvanlarında Epilepsi, Alzheimer, Demans, Diyabetik Nöropatik Ağrı ve Parkinson modeli oluşturma teknikleri, sinir hücrelerinde yapılan Patch-Clamp, Western Blot, Kalsiyum Sinyali (Fura-2-AM), İmmunohistokimya ve Antioksidan analizleri gibi tekniklerin anlatılacağını ifade etti.

Ayrıca Nazıroğlu, okulda yeni projeler ve araştırmalar yapabilmek için konularında uzman bilim insanları ile tanışma, bilgi alış-verişi gibi faaliyetler yapılacağını ve öğrencilerin tez çalışmalarını, akademisyenlerin ise araştırmalarını yürütmelerine yardımcı etkinliklerin okul programında yer aldığını sözlerine ekledi.

1994 yılında kurulan bu hastanede böylesi platformların hayalini kurduklarını söyleyen Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, hayallerin gerçekleştiğini görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yorgancıgil ise bu tarz çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek yapılan çalışmalarda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu ise “Artan yaşlı nufüsla beraber nöroloji alanında yapılan çalışmalar daha da önemli hale geliyor. Disiplinlerarası bir yol izleyen bu platforma emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP