Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hocalı Katliamı 22. yıl dönümünde kınandı

Süleyman Demirel Üniversitesi Türk

Süleyman Demirel Üniversitesi Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Kulübü tarafından “Hocalı Katliamı”nın 22. yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yapıldı.Çok sayıda akademik ve idari personel ile yaklaşık 250 öğrenci Özgürlük Meydanı’nda toplanarak 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Hocalı kasabasına yapılan Ermeni saldırısını kınadı.

Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Kulübünce yapılan açıklamada; “26 Şubat 1992 tarihi Azerbaycan ve Türk Dünyası için en acı günlerden biri olmasının yanı sıra insanlık tarihi içinde kara bir lekedir.

Her fırsatta sözde ermini soykırımını öne süren, Türk düşmanlığı ve nefreti üzerinden kimlik oluşturmaya çalışan Ermenilerin azgınlıklarının ve acımasızlıklarının iğrenç yüzüyle karşılaşmış , kardeşlerimiz ağır ve kanlı bir saldırıyla sarsılmışlardır.

İnsanlıktan nasibini almamış Ermeni silahlı kuvvetleri 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan o kara gecede bölgedeki 366. Rus Motorize Piyade alayının da desteğini alarak Hocalı kasabasında 83 çocuk,106 kadın ve 70 den fazla yaşlı dahil olmak üzere 613 soydaşımızı acımasızca katletmişlerdir. Sayıları binleri bulan soydaşımız ise yaralanmış, rehin düşmüş ve kaybolmuştur.

Ermeniler bir kez daha Türk milletine dinmeyen ve önü alınmayan düşmanlıklarını kan dökerek, masum insanları öldürerek göstermişlerdir. Azerbaycan parlamentosu tarafından soykırım olarak nitelenen bu insanlık suçunu Türk halkları olarak görmezden gelmemiz mümkün değildir.

Arkadaşlar! Bugün içimizde yanması gereken Türklük ateşinin, Türk Dünyası coğrafyasında yandığını bilerek hareket edelim. Bugün azap çeken ha Anadolu olmuş ha Karabağ ha Türkistan.

Bizim için ne fark eder. İnsanlık haysiyetine saygı duymayan, Türk insanına karşı gönlünde sevgi taşımayan, Türk Milletini, Türk Halkını hor gören zihniyete karşı, Türkün; tarihinin, dilinin ve kültürünün Orhun Çağlayanı gibi sonsuza dek akması için elimizden gelen çaba ve gayreti göstermeliyiz. Değerli arkadaşlar! Bugün Türk’ün gözüne bir çöp batsa, bizim yüreğimize hançer olur saplanır.

Biz ‘’Hocalı için adalet istiyoruz’’. Biz Hocalı Soykırımını yapan ve Ermenistan’ı o dönemde yönetenler hesap versin istiyoruz. Ermeni soykırımcılar ve destek verenler bilsinler ki işlemiş oldukları insanlık suçunun hesabını bir gün vereceklerdir. Bizler insanlık adına bu davanın takipçileri olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle Hocalı Katliamının 22. Yıl dönümünde hayatlarını kaybeden soydaşlarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, Ermeni mezalimini şiddetle kınıyoruz.” denildi.