Bağlantıda Kalın

Türkiye

Hangi partiye oy vermem?

Yenişafak yazarı Faruk Beşer, hangi partiye oy verip hangisine neden oy veremeyeceğini açıkladı.

Yayınlanma

,

Beşer, bugünkü köşe yazısında dört parti üzerinden hangisine neden oy veremeyeceğini madde madde anlatarak AK Parti’yi tercih ettiğini yazdı.

İşte Faruk Beşer’in o yazısı:

Bizde modaya uyalım ve oy vermeyeceğimiz partileri söyleyelim.

Reklam

Allah ne kadar verdiyse biz de o kadarıyla ilmi ve ulemayı temsil ediyoruz; bir partinin adamı olamayız, onun çerçevesine giremeyiz. Hangi partiden olursa olsun her mümin bizdendir, biz de ondanız. Ancak bu ülkemizi, milletimizi ve ümmetimizi ilgilendiren konularda sessiz durmamızı gerektirmez. Çünkü bu temsil ettiğimiz ilme yakışmaz.

PARTİLER DEMOKRASİ ARACIDIR

Partiler demokrasinin araçlarıdır. Din değildir, mezhep değildir. Bir âlimin ya da bizim durumumuzdaki bir hocanın geniş İslam dairesini bırakıp bir partinin adamı olması eşyanın tabiatına aykırıdır. Biz de her vatandaş gibi her seçimde hesaplarımızı yaparız ve aklımıza ve inancımıza bakarak görevimizi yerine getiririz. Getirmek zorundayız.

Reklam

KİMLERE OY VEREMEM

Önce kimlere niçin oy veremeyeceğimi açıklayayım:
Ben bir Müslümanım, inancımla şeref duyuyorum. Ne olursa olsun fark etmez diyemem. Her Müslüman gibi ben de İslam’ın hayatımızın her safhasında hâkim olmasını isterim. Buna kim katkı sağlıyorsa ona destek veririm. Bu müminin imanının gereğidir. O halde:

Laikliği din düşmanlığı gören, ezanımıza, tesettürümüze, örfümüze ahlakımıza, Diyanetimize, Kur’an kurslarımıza karşı olan, gücü eline aldığında bunlar için baskı uygulayacağı müsellem partilere oy veremem. Çünkü bunların kazanması benim gibi inananların baskı görmesi, temel hak ve hürriyetlerini kaybetmesi anlamına gelir. Kendi oyumla kendimi tutsak edemem.

Reklam

Irkçı partilere oy veremem. Çünkü benim dinim ırkçılığı yasaklar, kendi ırkını sırf kendinden olduğu için üstün tutmayı cahiliye övünmesi sayar. Benim Peygamberim, “Kim cahiliye izzeti olan ırkçılıkta izzet ararsa bizden değildir” buyurur. Ben ise sizden olmak istiyorum, ey Allah’ın Rasulü, diyorum. Çünkü ırkçılığın en temel özelliği parçalamaktır. Parçalaya parçalaya Hz. Âdem’in iki oğlu örneğinde olduğu gibi aileye kadar iner. Benim kimliğim ve kişiliğim ırkım değil, beni Allah’a kadar ulaştıran imanımdır.

Ayrılıkçı ve terör yanlısı partilere oy veremem. Çünkü bu ülke her bölgeden Müslümanların kanlarıyla ve beraberce kazanıldı. Her ırktan Müslümanların ülkesi olmaya devam edecektir. Biz İslam ülkesini küçültmeyeceğiz, büyüteceğiz. Medeniyetimizi tekrar kurmak için daha başka etnik kökenli kardeşlerimizi de yanımıza alacağız, ya da onların yanında olacağız. İktidarı düşürme pahasına ırkçı, militan laikçi ve terörü ve ayrılıkçı partileri destekleyen müslümanların İslam anlayışında kesinlikle problem olduğunu düşünürüm.

Homoseksüellik gibi ahlaki çürümüşlüklere destek çıkan, bu kabil sapmalara istedikleri gibi arzı endam etme imkânı vereceklerine söz veren particiklere de oy veremem. Benim istediğim yönetimde, hastalığı ne olursa olsun, herkes temel hak ve özgünlüklerini sonuna kadar kullanır, ama hastalığını başkalarına bulaştırmaya çalışmak bir hak değildir.

Reklam

KİME OY VEREBİLİRİM

Peki, hangi partilere oy verebilirim?

Bilebildiğim kadarıyla Saadet Partisi, Hüda-Par, son zamanlarda biraz belirsizleşmekle beraber Birlik Partisi ve Ak Parti benim inancıma, hayat tarzıma ve kültürüme yabancı olmayan partiler. Yerine ve zamanına göre bunların herhangi birine oy verebilirim.

Reklam

MAKUL SEÇENEK AK PARTİ

Ancak burada bir hesap yapmak zorundayım. Eğer bana daha yakındır diye bir partiye verdiğim oy o karşı olduklarımın hanesine yazılacaksa o zaman oyumun gücünü korumak zorunda kalmam da aklın gereğidir. Bu durumda şu an için makul seçenek Ak Parti kalmış olur.

Dediğim gibi, partili olduğum için değil, ama hem inancım, hem de akıl bunu gerektirdiği için. Kaldı ki, hataları bulunmakla beraber, şu ana kadar bu partinin benim medeniyetim adına yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Partinin başında kendimden çok güvendiğim bilge ve medeniyet vizyonu olan dertli bir insan bulunmaktadır. Tayip Erdoğan da onu seçmiş olmakla basiretini ispat etmiştir. İmkân verilirse, partinin eleştirilen yönlerini masaya yatıracağını ve varsa çürümüşlüklere çareler bulacağını düşünüyorum, hatta bundan eminim.

Reklam

Şu an itibariyle Ak Parti dememin elbette başka sebepleri de var. Bütün iç ve dış düşmanlar Ak Parti gitsin, Tayyip Erdoğan gitsin diyorsa bunun benim için bir anlamı olmalıdır.

İşin esprisi: Tarihimizde bir Yedi-Sekiz Hasan Paşa varmış. Okuma yazma bilmediği için imza atamazmış. Bunun için kendisine, Kur’an harfleriyle önce bir hâ, sonra uzun bir sîn, sonra da rakamla bir sekiz yazması, böylece imza yerine ‘Hasan’ diye bir kelime oluşması öğretilmiş. İşte bu Yedi-Sekiz Hasan Paşa yapacağı işleri Rus Sefirine danışır ve o ne derse hep aksini yaparmış ve de isabet edermiş.

Yarın bir gün Hüda-Par, ya da Saadet Partisi diyebilirim.

Reklam

Kaynak : Yenişafak

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Content Marketing Stratejileri: SEO’da Başarılı Olmanın Anahtarı

Yayınlanma

,

Yazar:

İçerik pazarlama, dijital dünyada markaların hedef kitlesini cezbetmek ve bağ kurmak için kullandığı etkili bir araçtır. Bu strateji, müşteri güveni oluşturmanın, marka prestiji kazanmanın ve potansiyel müşterilere ulaşmanın temel yollarından biridir. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için sağlam bir içerik stratejisi ve planlama gereklidir. Hedef kitlenizi farklı gruplara ayırarak bu gruplara özel içerikler hazırlamak, daha geniş ve etkili bir erişim sağlar.

Başarılı bir içerik pazarlama stratejisi ile dikkat çekici ve faydalı içerikler üretmek esastır. İçerik türleri yazılı, görsel, sesli ve video şeklinde dört ana kategoride toplanabilir. Ancak video içerikleri, e-kitaplar, case study’ler, infografikler, podcast’ler, testler, e-posta bültenleri ve blog yazıları en popüler ve etkili içerik türlerindendir.

SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Rehberi

Reklam

Arama motorları, internet kullanıcılarının sorularına cevap olacak içerikleri sıralar. Kullanıcılar, ilgili ve ilgi çekici başlıklı sonuçlara tıklar. Eğer bu içerikler kullanıcı dostu değilse, ziyaretçi hemen geri dönebilir. Bu nedenle içeriklerin SEO uyumlu olması esastır. SEO uyumu için:

 • Başlıkta uygun anahtar kelimeler kullanın. Başlıklarınız 60 karakteri geçmemeli ve kullanıcıların ilgisini çekmelidir.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yüksek dönüşüm potansiyeline sahip olduğu için göz ardı edilmemelidir.
 • Anahtar kelimelerin tespiti ve kullanımı kritiktir. Anahtar kelimelerle alakalı kısımlarda – başlıklar, kategoriler, içeriklerde bu kelimeleri etkili bir şekilde yerleştirin.
 • İçeriği yazarken anahtar kelimelerle uyumlu bir başlık ve tema belirleyin, ardından sadece içeriğin kalitesine odaklanın.
 • İlk taslağınızı hazırlarken, aklınızda bulunan her şeyi sırasız yazın ve ardından düzenlemeler yaparak mükemmelleştirin.

Anahtar Kelime Araştırması: Doğru Hedef Kitleye Ulaşma Sanatı

İçerik pazarlama stratejisinin ilk adım, anahtar kelime araştırmasıdır. Bu, içeriklerinizin neyle ilgili olacağını ve hedef kitlenizin ne arayabileceğini belirlemenize yardımcı olur. Bu süreç, ürününüz veya hizmetiniz için en uygun hedef kitleyi belirleyerek onları potansiyel müşterilere dönüştürmeye yardımcı olur.

Daha detaylı bilgi için seoart.com web sitemizi ziyaret edebilir ve ekibimizden profesyonel SEO danışmanlığı alabilirsiniz!

Reklam
Okumaya Devam Et

Türkiye

Üniversite Öğrencileri için İş Bulma Rehberi: Kariyer Fırsatları

Yayınlanma

,

Yazar:

Üniversite öğrencileri dönem dönem ya da üniversite eğitimleri boyunca bir işe girerek çalışmak isteyebilir. Bu öğrencilerin hayatında ekonomik özgürlük, kendini tanıma, tecrübe ve deneyim kazanma, disiplin, sorumluluk bilinci oluşması gibi konularda fark yaratacaktır. Aynı zamanda çalışılan iş lisans eğitimine katkıda bulunacak bir alanda olduğunda gelecekteki eğitim ve iş için fırsatlar ve bağlantılar kazanmayı sağlar. Fakat iş temposu ile yoğun tempolu eğitim hayatının da dengede olması ve birbirini kötü etkilememesi en sağlıklı yoldur. Bu durumda önemli noktalardan biri okul hayatını olumsuz etkilemeyecek işi bulmaktır. Kariyer.net adresi üzerinden eğitim hayatınızı olumsuz etkilemeyecek en uygun işi bulabilirsiniz.

Üniversitede okurken çalışmanın katkılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Maddi anlamda daha rahat bir öğrenim hayatı geçirirsiniz.
 • İnsan ilişkileriniz ve iletişim becerilerinizi geliştirirsiniz.
 • Eğitim ve iş hayatınız için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Disiplin ve sorumluluk sahibi olma becerilerinizi geliştirirsiniz.
 • Ders çalışmak için sınav dönemlerinde daha az vaktiniz olacağından günü gününe ders çalışırsınız. Böylece okul başarınız da artabilir.

Üniversite Öğrencileri Nasıl İşlerde Çalışabilir?

Üniversitede okurken bir işte çalışmanın öğrenciler için katkısı fazladır. Üniversite öğrencileri için en uygun iş, okulun aksatılmadığı işlerdir. Kısacası iş koşulları eğitim hayatını dengede tutabilmeyi olumsuz etkilememeli. Bunun için çalışılan işin saatleri okulun saatleri ile denk gelmemeli, iş yorucu olmamalı, okul ve eve yakın olmalı, sınav ve yoğun proje dönemlerinde izin almak kolay olmalı. Bir diğer nokta da işin çalışma şeklinin part time ya da freelance olması. Bu çalışma düzenleri, okul-iş dengesini daha kolay yürütmeye yardımcı olacaktır. Gelin hep birlikte üniversite öğrencileri nasıl işlerde çalışabilir inceleyelim.

Reklam

Özel ders vermek: Yoğun üniversite sınavı döneminde birçok derste başarılı olmak için çok fazla emek verilir. Bu emeklerin karşılığında bir öğretmen kadar olunamasa da derslerle ilgili bilgiler tazedir ve soru çözme pratiği gelişmiştir. Özel ders bedensel anlamda yorucu değildir ve online olarak da verilebilir. Saatleri okul saatlerine göre ayarlanabilir. Bu açılardan üniversite sürecinde yapılabilecek bir iştir.

Kütüphanede çalışmak: Birçok üniversite, kütüphanesinde öğrencilerine yarı zamanlı iş imkanı sunar. Böylece okul çevresinden uzaklaşmamış olmanın yanında yorucu değildir ve kitaplarla iç içe olursunuz. Kütüphane ortamı daha çok okumaya teşvik edeceğinden size daha çok katkıda bulunur.

Çağrı merkezinde çalışmak: Çağrı merkezleri pandemi ile daha çok evden hizmet vermektedir. Uzaktan çalışma seçeneği ile daha az yorucudur. Çalışma saatleri esnek olduğundan derslerinize göre çalışma saati seçebilirsiniz. İnsanlarla sadece telefonda iletişim kurmak kimi zaman zor olsa da insan ilişkilerini geliştirmeye katkı sağlar.

Reklam

İçerik Yazmak: İçerik yazarlarının büyük çoğunluğu evden çalışan kişilerden oluşmaktadır. Bu açıdan yorucu değildir. Diğer yandan yazı yazmak iletişim becerilerinizi geliştirmeyi sağlar, kelime hazneniz artar, öğrenmeyi kolaylaştırır, hafıza beceriniz gelişir.

Turist Rehberliği Yapmak: Turistik bir şehirde yaşıyorsanız ve yabancı diliniz varsa güzel bir fırsat olabilir. Farklı kültürden insanlarla tanışıp tahmin etmediğiniz bağlantılar kurmanın yanında yabancı dilinizi de geliştirirsiniz.

Garson, kasiyer ve satış elemanı: Bu alanda da iş fırsatları çoktur. Bu işler, fiziksel ve zihinsel olarak hayli yorucu olmaktadır. Fakat iş fırsatlarını araştırarak değerlendirebilirsiniz. Başvuruda bulunurken çalışma saatleri, işin yoruculuğu ve stres seviyesini göz önünde bulundurmak iş ve okul hayatını dengelemek için etkili olacaktır.

Reklam

Öğrencilerin İş Bulabileceği Platformlar

Dijital iş platformları, iş arama ve bulma konusunda son dönemlerin istihdam yönetiminde söz sahibi olan alanlarıdır. Dijital istihdam platformlarının önde gelen isimlerinden iş ve üniversite tercihlerinin nabzını tutan Kariyer.net, web sitesi ve mobil uygulaması ile geniş filtreleme seçeneklerine sahiptir. Filtreleme seçeneği sayesinde binlerce iş arasından en uygun işi bulabilirsiniz. Önde gelen dijital istihdam platformlarından mavi yaka iş ilanlarını hedefleyen İşinolsun.com ve bilişim alanındaki fırsatlar için Techcareer.net’i ziyaret edebilirsiniz. Kariyer.net, İşinolsun.com ve Techcareer.net platformları öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik iş fırsatlarını bulabileceğiniz platformlar arasındadır.

Reklam
Okumaya Devam Et

Türkiye

İsinolsun.com İşçi Arayanlar İçin: Hemen Eleman Bulun

Yayınlanma

,

Yazar:

İsinolsun.com 2017 yılında iş arayan mavi yaka adayların iş bulması ve işverenlerin artan eleman ihtiyacını karşılaması için kurulan dijital bir iş platformdur. İşin Olsun artan eleman ihtiyacı ve iş arayan aday sayısının fazlalığına yönelik istihdam faaliyetlerini kolaylaştırmayı ve hızlandırmayı amaçlar.

İşinolsun.com, pozisyon, il ve ilçelere göre sunduğu filtreleme sistemiyle iş arayan adaylar ve işverenler için kolay bir kullanıma sahiptir. 2.318.743 işverenin eleman ihtiyacını karşılamasını sağlayan İşinolsun.com’da 10.072.845 iş arayan aday ile aradığınız kriterlere uygun elemanı kolayca bulabilirsiniz.

İsinolsun.com’da İş İlanı Nasıl Verilir?

Reklam

İşin Olsun’a üyelik oluşturmadan iş ilanlarını görüntüleyebilirsiniz. Fakat üyelik oluşturmadan iş ilanı oluşturamazsınız ya da iş başvurusu yapamazsınız. App Store veya Play Store’dan indirebileceğiniz İşin Olsun mobil uygulaması ile veya web sitesi üzerinden ’Yeni Üyelik Oluştur’’ seçeneğini seçerek adımları takip edebilir ve tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kolayca üye olduktan sonra ‘’Eleman Arıyorum’’ seçeneği ile iş ilanı oluşturabilirsiniz. Cep telefonu numarası ve işyeri ile ilgili bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır. Cep telefonuna gelecek onay kodunu girdikten sonra üyeliğiniz onaylanır.

İşverenler İçin İsinolsun.com Ne Tür Avantajlar Sunuyor?

Reklam

İşinolsun.com işverenler için sunduğu avantajlara bir göz atalım:

 • İşin Olsun ile iş aramak ve iş ilanı oluşturmak ücretli değildir.
 • İş arayan hesabından kolayca işveren hesabına geçiş yapabilirsiniz.
 • Başvuran adaylarla hızlıca iletişime geçmek için adaya anlık mesaj gönderebilir ya da adayı telefonla arayabilirsiniz.
 • Aynı telefon numarası ile işveren ve aday hesabı oluşturabilmek mümkündür.
 • Profilinizde bulunan işyeri bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Sadece telefon numarası değişikliği yapılamamaktadır.
 • İstediğiniz zaman telefonunuza gelen tek kullanımlık şifre ile hesabınıza erişebilirsiniz.
 • Ek ilan hakkı mail yoluyla talebiniz doğrultusunda tanımlanır.
 • İşin Olsun platformu adaylar ve işverenler için güvenli bir alan oluşturmayı hedefler. Örneğin işverenler adayların kişisel numarasını göremezler.
 • İşverenler ilanlarına başvuru yapan adayların profilinde paylaştığı ad-soyad, meslek, adres, eğitim, iş deneyimi gibi özgeçmiş bilgilerini görüntüleyebilir.
 • İşverenler kolayca adayları ile iletişime geçmek istiyorsa ilanlara ‘’Firmayı Ara’’ seçeneği ekleyebilir.
 • İşverenler ilanlara başvuran ve kriterlerine uyan adaylar ile kendi işe alım sürecini yönetebilir.
 • İşveren profilinize firma bilgilerini gerekli alanlara detaylı şekilde ekleyebilirsiniz. Bu adaylarda güven oluşturacaktır.
 • İşverenlerin iş ilanlarında adayda aradığı genel nitelikler ile işin sunduğu maaş ve yol, yemek, sigorta gibi hakların bulunması doğru adayı bulmayı kolaylaştırır.
 • Acil İlan seçeneği ile ilanınızı daha dikkat çekici ve görünür kılarak bu ilanları inceleyen adaylara ulaşabilirsiniz.
 • Yayınlanan ilanlar başvuru almadıysa çalışma türü, pozisyon ve başvuru türü haricindeki bilgilerin içeriğini düzenleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.
 • Yayınladığınız ilanı kolayca ‘’İlanı Pasif Yap’’ seçeneği ile yayından kaldırabilir, 60 gün içerisinde ilanı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Tüm bu özellikleri ve kolay, hızlı ve kullanışlı arayüzü sayesinde İşin Olsun ile aradığınız elemanı kolayca bulun!

Okumaya Devam Et

Popüler