Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Halıcı: İtibardan Tasarruf Olmaz Diyenler, Tasarrufu Yerel Basın Mensuplarından Bekliyor

CHP Isparta Milletvekili A.

CHP Isparta Milletvekili A. Adayı Yalım Halıcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

Halıcı, gazetecilerin demokrasi açısından önemli bir görev üstlendiklerine dikkat çekerek “İyi ki gazeteciler var. Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmamıza az kaldı. İşte o zaman gazeteciler de hak ettikleri değeri görecekler” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Isparta Milletvekili Aday Adayı Hikmet Yalım Halıcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle dün Barida Hotel’s de kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.
Basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Halıcı, gazetecilerin demokrasi açısından önemli bir görev icra ettiklerini ifade etti. Halıcı, “İyi ki gazeteciler var. Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmamıza az kaldı. İşte o zaman gazeteciler de hak ettikleri değeri görecekler” dedi.
Gazetecilerle uzun uzun sohbet etme fırsatı Halıcı, Basın İlan Kurumu’nun yerel medyaya yönelik ilan taslağının, internet sitesi yöneticileri ve basın meslek örgütleriyle görüşülerek yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Basın İlan Kurumunun yerel basına yönelik ilan düzenlemesi taslağının 13 Ocak’ta son halini alacağını ve “Anadolu basınını yok olmaya mahkum edeceğini” savundu.

Halıcı, “Taslakta yayınlanan şartların çoğunu Yerel Basın mensupları sağlayamaz. Belirtilen çalışan sayısını sağlasa bile haber sayısını; görüntülenme sayısını tuttursa bile ziyaretçi sayısını tutturamaz. Taslak böyle çıkarsa bir çok gazeteci arkadaşımız maalesef işsiz kalacak. Böyle olunca da halkın haber alma hakkı elinden alınmış olacak. Taslak çok acı bir şekilde gazetecilik meslek etiğini değil, sermayeyi teşvik ediyor. Buradan ifade etmek istiyoruz. Bu taslak internet sitesi yöneticileri ve basın meslek örgütleri ile yeniden görüşülerek düzenlenmelidir.” önerisinde bulundu.

Halıcı açıklamasında “Her zaman söylüyoruz. İtibardan tasarruf olmaz diyenler, tasarrufu yerel basın mensuplarından bekliyor. Yerel basın her zaman desteklenmelidir ve vatandaşın haber alma özgürlüğü yerine getirilmelidir. Bu duygular ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde başta Ispartamızın yerel basını olmak üzere Uğur Mumcu’dan Abdi İpekçi’ye, kalemini satmayan, doğru ve tarafsız tüm basın ve yayın çalışanlarımızın gazeteciler gününü kutluyor, herkese saygı ve sevgilerimi iletiyorum” ifadelerine yer verdi.
Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Baş ise Halıcı’ya basına gösterdiği ilgi sebebiyle teşekkür ederek “Çıktığınız bu yolda başarılar diliyoruz. İlimizde görev yapan gazetecilere gösterdiğiniz ilgi için de ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Programda CHP Belediye Meclisi üyeleri Hasan Karaca ve Burak Akşahin de hazır bulundu.

(BORA TÜFEKLİ)