Bağlantıda Kalın

Isparta

Hacı adaylarına önemli tavsiye

Yayınlanma

,

Mekke’de yaşanan ve 769 hacının ölümüyle sonuçlanan facianın ardından hacca genç mi, yaşlanınca mı gidilir sorusunu gündeme getirdi.

Isparta İl Müftü Vekili Yasin Yıldız; “Hac farizasının genç iken yerine getirilmesi daha eftaldir” dedi. Her yıl milyonlarca maddi durumu iyi olan Müslüman’ın İslam Dininin 5 şartından birisi olan Hac farizasını yerine getirmek için gittiği Suudi Arabistan’daki Mekke ve Medine şehirlerinde yaptığı ibadet bu yılda facia ile sonuçlandı. İlk olarak 12 Eylül 2015 tarihinde Vinç faciası yaşandı. Bu faciada 107 hacının ölmesi, 238 hacının ise yaralanması ile sonuçlanan facianın ardından Kurban Bayramı arefesinde de izdiham faciası yaşandı ve bu faciada da 769 hacı hayatını kaybederken, 934 hacı da yaralandı.

İşte kutsal topraklarda yaşanan bu iki büyük facia yeni bir tartışma konusuna neden oldu ve hacca genç mi, yoksa yaşlanınca mı gidilir sorusunu gündeme getirdi. İl Müftü Vekili Yasin Yıldız, bu konuda yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bilindiği gibi hac ibadeti, maddi durumu iyi olan her Müslüman’ın hayatında bir defa yerine getirmesi fark olan bir ibadettir. Dolayısıyla, biraz önce de vurguladığım gibi burada aslolan kişinin hacca gitmeye gücü yettiği zamandır. Kişi fakir ise ilerleyen zamanda durumu iyileşip hac ibadeti kendine farz olduğunda gitmelidir. Bu genç iken yada yaşlı  iken fark etmez” dedi.

Reklam

Ancak, tüm bunlara rağmen hacca genç iken gitmenin daha uygun bir hareket olacağını vurgulayan Müftü Vekili Yıldız; “Elbette gençlerin gitmesi tercih edilir ama yaşlılar gidemez diye bir şey de olmaz. Bakara Suresi’nin 197. Ayeti’nde diyor ki: ‘Orada günaha girilmez, orada birbiri ile mücadele yani karşılıklı tartışma yaşanmaz’ Bu ayette de belirtildiği gibi oraya sadece ibadet için gidilir. Bir insan 15 yaşında aldığı mirasla zenginleşirse ya da 30 – 40 yaşlarında maddi ve manevi şartlara ulaşırsa hac ibadetinin yapılması gerekir. Yaşlılık dönemine ertelenecek bir görev değildir. İhtiyar olmak demek kazaya uğramak, bu işi yapamayacak halde olmak demek değildir. Biraz daha zorlanacaklardır sadece. Yapılması gereken yaşlılarımız için daha uygun şartlar hazırlamaktır.

Kuran -ı Kerim’de hacca gideceklerin ona güç yetirmesi (gücünün yetmesi) gerektiği şartı var. Bu aynı zamanda bedensel olarak da güç yetirmedir. Bastonla hacca gidip orada sıkıntıya girmek vatandaşlarımızı büyük sıkıntıya sokabilmektedir. Bilindiği gibi hacı nüfusunun en yaşlılarını Türkler oluşturuyor. Sanıyorum bu ülkemizde biraz gelenek halini almış durumda. Kazanın sebeplerinden biri de yaşlı nüfusun çokluğu olabilir.

Hacıların bir kısmının yaşlı olması da sorun oluşturuyor ve bu insanlar genellikle herhangi bir kalabalıkta sendeler ve düşerse insanların onları ezmesine yol açıyor. Hac için bütün önlemler ve kurallar belirlenirken hac için gelen ülke temsilcilerinin de yer alacağı bir organizasyon daha işlevsel hale getirilmeli. Belli yaş grubundaki hacılar için özel programlar oluşturulmalıdır. Bu durumda hem böyle faciaların olmayacağı, olsa bile can kaybının daha az olacağını tahmin ediyorum” dedi.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

ITSO girişimcilere öncülük ediyor

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılışı gerçekleştirildi. Ofisin, Isparta’nın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağını belirten ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, aynı zamanda yeni başarı hikayelerine de ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Çelik ve yönetiminin ortaya koyduğu projeleri arasında yer alan Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisi hayata geçirildi. Ekonomi Kampüsünde düzenlenen açılışa ITSO Başkanı Metin Çelik, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Gençtürk, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Özdemir, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Uğur Büyükçulcu, daire müdürleri, oda başkanları ve davetliler katıldı.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HAMLELERİNİN BİR PARÇASI OLDUĞUNA İNANIYORUZ’

Reklam

“Bir yıl önce gerçekleşen Odamız seçimlerinde ortaya koyduğumuz projeleri tek tek hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diyen ITSO Başkanı Metin Çelik, yaptığı açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi. Hem kadın girişimcilerin hem de genç girişimcilerin iş hayatında daha fazla aktif rol almaları gerektiğini ifade eden Başkan Çelik; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulumuzun amaçlarına uygun olarak gençlerimizin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak için üniversite-sanayi işbirliği yaparak sermaye ihtiyacını ve çalışma alanı imkanını sağlamak üzere Genç Girişimciler Akademisini kurduk.
Yine projelerimiz arasında yer alan Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisimiz; iş gücüne katılmak isteyen ve kendi fikirleri, kendi projeleri olan kadın girişimcilerimize danışmanlık hizmeti vermeyi, hibe programlarından yararlanabilmeleri için doğru yönlendirme ve doğru iş kolu seçimi yapabilmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bizler, kadın girişimcilerin iş dünyasında daha fazla yer edinmelerini ve aktif rol almalarını istiyoruz. Onların ekonomik olarak güçlenmeleri, kendi potansiyellerini gerçekleştirmeleri, iş gücüne katılımı ve istihdam konularında etkili olmaları ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle cesur adımların büyük başarılar getireceğini, neticesinde de önemli rol model olacağını düşünüyoruz.

Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimizle de üniversite-sanayi işbirliğini daha üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Üniversitelerimizi yerleşkelerinden çıkarmak, iş dünyamızı da üniversite kampüslerine getirmek için Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimiz en önemli aracı olacaktır. Ayrıca üyelerimizin KOSGEB, BAKA, TÜBİTAK gibi kurumların sağlamış olduğu hibe destek programlarından yararlanabilmeleri için burayı bir fırsat olarak görüyoruz. Isparta’mızın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağına, yeni girişimcileri, yeni hikayeleri ortaya çıkaracağına inandığımız ofisimizin hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Reklam

İlimizdeki girişimci sayısını artırmak ve daha fazla katma değer sağlamak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi de uzun süredir verilen emeklerin karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

Girişimciliğin ilimizde yaygınlaştırılması için düzenlenen ‘Isparta Girişimcilik Buluşması’ etkinliğinin ardından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılış kurdelesi kesildi. Davetliler hem ofisi gezme hem de faaliyet alanları hakkında bilgi edinme fırsatı buldu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

6 Aralık 2023 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

BAĞDAT BETÜL ÖRMECİ
HALIKENT MAH.KILIÇARSLAN SİT. 4 / BLOK K:1
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

FİKRİ ULUTAŞ
YALVAÇ / MERKEZ
YALVAÇ / MERKEZ CAMİİ
YALVAÇ / MERKEZ MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

MÜNİRE ÖZKAYA
GÜLİSTAN MAH.127 CAD.NO:21
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY CAMİİ
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

NACİYE KARATAŞ
AYAZMANA MAH.UYDUKENT SİT.6. / BLOK K:5 / 17
HALIKENT CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

YILDIZ MURÇAK
ULUBORLU /MERKEZ
ULUBORLU CAMİİ
ULUBORLU MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Reklam

İBRAHİM ÖNDER
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖYÜ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Özel Öğrencilerin Konser Ve Gösterisi Beğeni Topladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Vali Aydın Baruş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen konser programına katıldı. Isparta Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Isparta’da faaliyet gösteren engelli dernekleri üyesi ve özel eğitim okullarında eğitim gören öğrenciler sahne aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda sırasıyla Karınca Zihinsel Engelliler ve İstihdam Derneği +1 Down Mehter takımı konseri, Isparta Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) öğrencileri dans gösterisi, Gülşen Önal Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri bayrak gösterisi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Mehmet Tönge Engelsiz Yaşam Merkezi kursiyerleri solo ve koro performansı, Nefes Otizm Derneği üyesinin şiir performansı, Isparta Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Emre Gökgöz’ün rap performansı ve son olarak Altı Nokta Körler Derneği koro performansı sunuldu.

Gösteriler katılımcılardan büyük beğeni alırken öğrenciler ve kursiyerlerin gösterilere hazırlanmasında emeği geçenlere çiçek takdim edildi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler