DOLAR 16,5275 -2.12%
EURO 17,5438 -1.7%
ALTIN 968,38-2,37
BITCOIN 343065-5,23%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Günaydın ‘ITKM bizi çok yordu’

ABONE OL
Şubat 21, 2014 13:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ITKM ile ilgili eleştirilere cevap vererek “bizi eleştirmeden önce ne kadar büyük engellerle karşılaştığımızı biraz bilmeleri gerekir. Biz zaten gelir gelmez bütün gücümüzü enerjimizi verdiğimiz yani bizi tek yoran ITKM’dir. Şu ana kadar ITKM’ye verdiğim emek kadar hiç bir şeye emek vermedim” dedi. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın göreve geldiklerinde önlerine gelen ITKM dosyasının sorunlarla dolu olduğunu söyleyerek “Biz geldiğimizde ITKM avan bir proje halindeydi bizden önce zeyilnameler düzenlenmiş. Bu kadar zeyilnameler düzenlenmişken eksiklikler ortaya çıktı. Tedaş’la anlaşılması gereken 4 adet trafo meselesi vardı. Bunların hepsi 14.11.2008 tarihinde çözülmüş olması gerekmekteydi. Bu şekilde inşaata başlanması yasak olması lazım. Arazinin içerisinde vakıf arazisi var. Bu araziyi satın alıp Belediye üzerine geçirilmesi lazım çünkü başka türlü inşaata başlanamaz. Aradan bir sene sonra karşımıza çıkarıyorlar” dedi.

BİZ YOKKEN TEŞEBBÜS BİLE EDİLMEMİŞ

Vakıf arazileri için ilgilileri ile görüşerek arsaları satın aldıklarını söyleyen Günaydın “Biz geldikten sonra o araziyi belediyenin üzerine geçirdik. İnşaatı yaparken birçok hukuki mesel girdi araya ve enerji izni alınması gerekiyordu bu da alınmamış zamanın da biz bu inşaatı yapsak bile alt tarafına yapılması gereken bir alt yapı gerekirdi ve biz yokken buna teşebbüs bile edilmemiş ve biz en zor iş olarak gördüğümüz bu olayı yaptık. Belediyenin istimlak etmesi gereken yani halk pazarının üst taraflarından bir arazi alınması gerekiyor. Bunlarında hiç biri alınmamış. İlk geldiğimiz zaman 5 tane icra geldiğini bilirim ve bunları da çözmeye çalışıyorduk. Bunun yanı sıra da arka taraftaki arsalar ile de çok uğraştık. 3-4 tane 700’er milyona arsalarını aldık” diye konuştu.

OLMAYAN YERE ESNAFI NASIL TAŞIYACAKLAR?

Kendilerinden önce Isparta Belediyesinin ITKM’de bir metrekare yere sahip olmadığına dikkat çeken Belediye Başkanı Günaydın “Çıkmışlar esnafa sizi ITKM’ye yerleştireceğiz diyor. Belediyeye ait bir yer yok ki nasıl yerleştireceksin hiç mi akıl yok sende bize hiç bir yer verilmemişken ben sıfırdan 45 adet tapu aldım. ITKM’nin %95’i bitti. Şu anda ITKM dükkanların araları bölünerek hazır hale gelecek durumda ve son proje tadilatından sonra açılacak ama ne kadar da biteceğini bilmiyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP