DOLAR 15,9486 0.13%
EURO 17,0336 -0.09%
ALTIN 948,880,03
BITCOIN 466933-2,98%
Isparta
15°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Günaydın: Isparta'da 280 evi su bastı

ABONE OL
Temmuz 19, 2013 19:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta’da 3 gün etkili olan sağanak yağış sel felaketine neden olmuş ve birçok iş yeri ve evi su basmıştı. Eleştirilerin hedefi haline gelen Başkan Günaydın, ilk göreve geldiği 1999 yılında normal sağanak yağışlarda bile 580 evi su bastığını söyledi. Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Batıkent Mahallesi ISBAŞ Bimsblok Fabrikası’nın arkasındaki 50 bin metrekarelik alanda inşasına devam edilen Gökkubbe Ulusal Fuar, Kongre ve Pazaryeri’nde basın toplantısı düzenledi.

Başkan Günaydın, “Biz sel baskınlarının yaşandığı 3 gün azami çalışma sergiledik. Ama size içtenlikle şunu
söylemeliyim ki, Türkiye’deki hiçbir altyapı bu afete dayanmazdı. Ben 1999 yılında Belediye başkanı olduğum zaman Isparta’da sağanak yağışlarda bile 580 evi su basıyordu. Şimdi sağanaklarda bu sayıyı sıfıra indirdik. Ama 3 gün yaşadığımız bu olaylar 35-40 yılda bir başımıza gelecek olaylardır ve bunun adı afettir. Bu afette bile 280 evi su bastı” diye konuştu.

Belediye açısından sürecin öğretici olduğunu da kaydeden Başkan Günaydın, “Biz artık basınca dayanamayan yerleri de görmüş olduk. Ona göre yeni tedbirler almaya devam edeceğiz. Benimle dalga geçiyorlardı, alt yapıdan başka bir iş yapmıyor diye. Şimdi gördünüz mü altyapının ne kadar önemli olduğunu” ifadelerini kullandı.

Isparta Belediyesi olarak hasar tespit çalışmalarının dün gece tamamlandığını kaydeden Günaydın, “Başka yerlerde haftalarca sürecek olan bu çalışmayı da hızlı bir şekilde gerçekleştirdik ve raporladık. Bu Raporu da devletin ilgili birimlerine gönderdik” dedi.

Yaşanan felakette 280 evi su bastığını kaydeden Başkan Günaydın bu evlerden de sadece 18 tanesi ağır hasarlı bilgisini verdi.

Isparta Belediyesi olarak imar konusunda da bundan sonra daha sıkı bir çalışma içerisinde olacaklarını kaydeden Günaydın “Şimdi bazı ağır hasarlı evlere bakıyorum. Su basman seviyesinin altına yapılmış. Vatandaşımız yer kazandığını zannediyor ama oysa her şeyi mahvediyor. Bundan biz de daha ciddi denetimler yapacağız” dedi.

BAŞKANDAN BÜYÜK SİTEM!

Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta’da yaşanan sel felaketinde hiçbir kurum ve kuruluşun, işadamlarının kendisini arayarak geçmiş olsun dileğinde bulunmadığını belirterek, “Babamda dahil, bana bir Allah’ın kulu gelip de geçmiş olsun demedi.” diye konuştu.

ilgili yaptığı açıklamalarda büyük bir sitemini de gündeme getirdi. Başkan Günaydın, “Tek başıma kaldım” dedi.

Isparta’da 3 gün etkili olan ve 280 evi su basmasıyla noktalanan felaketle ilgili olarak yaşadıklarını anlattı. Gece gündüz demeden yoğun bir çalışma temposu sergilediklerini kaydeden Başkan Günaydın, bu süreçte yalnız bırakıldığını da ileri sürdü.

Belediye Başkanı Günaydın, “Tek başıma kaldım. Bir Allah’ın kulu, arayıp; ‘arkadaş geçmiş olsun. Allah sana güç kuvvet versin’ demedi. Babam dahil kimse demedi bunu” ifadelerini kullandı.

Günaydın konuşmasına şöyle devam etti; “Nerede o erenler, evliyalar. Nerede o dualar. Bu vefasızlıktır. Ben bu süreçte kendi dualarımla baş başa kaldım”

Günaydın’ın bu konuşmayı yaparken gözlerinin dolduğu ve duygu yoğunluğu yaşadığı da gözlerden kaçmadı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP