DOLAR 7,41260.58%
EURO 9,03630.53%
ALTIN 441,81-0,28%
BITCOIN 238857-0,89%
Isparta

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÜLSEVEN HALICILIK

GÜLSEVEN HALICILIK

Bir kitap düşünün, konusu Isparta’da geçsin, romanın kahramanları sizinle birlikte şehrin caddelerinde gezsinler.

Ocak 2, 2021 15:52
GÜLSEVEN HALICILIK
0

BEĞENDİM

Bir kitap düşünün, konusu Isparta’da geçsin, romanın kahramanları sizinle birlikte şehrin caddelerinde gezsinler. Sizin sokağınızı, mahallenizi ve insanlarınızı anlatsın. Atmışlı yıllardan başlayıp, iki binli yıllara kadar devam eden macerayı anlatsın. İşte Gülseven Halıcılık romanı bize bu duyguları sunuyor.

Romanda halıcılık yapan İbrahim usta ile Fatımanın başından geçenler anlatılıyor. İbrahim İstanbullu bir halı tüccarına yardımcı olur, yeni işletme açan tüccar bir kamyon halı satın alır. Bir kısmını öder, geri kalanı senet yaparlar. Ancak süresi geçtiği halde senet ödenmeyince İbrahim durumu araştırmak için İstanbul’a gider. Bu defa ondan da haber alınamayınca Fatıma başta olmak üzere sevenleri telaşa düşer.

Askerlik görevinden yeni dönen kardeşi Osman eniştesiyle ortak halıcılık yapmayı düşünmüştür. Osman gerekirse İstanbul’a giderek eniştesini bulabilecek midir? Çünkü komşu kızı Ayşe’yle evlenmesi buna bağlıdır. Sümerbank’ta çalışan komşu Mustafa bu konuda yardım edebilecek midir? Mahallede bir genç kızın verem hastalığına yakalanmış İnciyi ziyarete giden Fatıma, bir sevdaya şahit olduğunu anlayınca derdini unutup, kardeşiyle aşığa,

-Aşkına sahip çık mesajı gönderir. Bu şifre öyle sihirli bir etkiye bürünür ki olmaz denilen işler olma yoluna giriverir. Roman sevenlerin aşkına sahip çıkması halinde karşısındaki bütün engelleri yeneceğini iddia ediyor. Halıcılık özelinde şehrimizi, geleneklerimizi, kent kültürünü, gül toplama, Süleyman Demirel hemşerimizin siyasete girmesi, Osman’ın seyyar halıcılık işine girmesi, kemik hastanesi, öküz battı ve tabi ki Isparta türküleri başlıklardan bir kaçını oluşturuyor.

Kitabın yazım hikayesi şöyle açıklanmış, Kültür işlerinden sorumlu bir müdürle görüşürken,

-Isparta’yla ilgili kitabımız pek yok demişti. Daha yeni şehir dışından ilimizle ilgili kitap istediler ama birkaç broşür dışında maalesef yardımcı olamadık.

Bu psikolojiyle eve döndüğümde eşim,

-Sana Isparta’da yaşanmış,ilginç bir olay anlatayım mı?Yeni tanıştığı bir hanımdan dinlediği hikayeyi anlatınca olayın sıcaklığı kendini göstermişti .

Luna yayıncılık tarafından kitapseverlerle buluşan Isparta romanına ulaşmak isterseniz, internet üzerinden satışı yapılmaktadır. Bu kısıtlama günlerinde okunabilmesi için e-kitap olarak da erişime açılmıştır.166 sayfalık Gülseven Halıcılık kitabımızı Ispartalılara ve Ispartalıları tanımak isteyenlere tavsiye ediyorum.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP