Gülden 4 milyon 700 bin lira gelir elde edildi

ABONE OL
Nisan 29, 2014 18:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir, gül yağı ve konkreti ihracatından 3 milyon 329 bin lira gelir elde edildiğini, bunun yanında yurt içine 1 milyon 380 bin liralık satış yapıldığını bildirdi.

GÜLBİRLİK 48. Olağan Genel Kurulu, GÜLBİRLİK binası konferans salonunda yapıldı. Faaliyet raporunu okuyan GÜLBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir, 2013 gül çiçeği kampanya döneminde 944 ton 405 kilogram gül çiçeği satın alındığını söyledi. Alım yapılan gül çiçeklerinin üç fabrikada işlendiğini ifade eden Demir, bunlardan 207 kilogram gül yağı, 254 kilogram da gül konkreti elde edildiğini kaydetti.

Elde edilen ürünlerin yurt dışına ihraç edildiğini ve yurt içine de satışının gerçekleştirildiğini anlatan Demir, şöyle konuştu:

“Gül yağı ve konkreti ihracatından 3 milyon 329 bin lira gelir elde edildi. Bunun yanında yurt içine 1 milyon 380 bin liralık satış yapıldı. Kira, komisyon, faiz, indirim gelirleriyle yıl içindeki toplam giderimiz olan 5 milyon 54 bin liradan daha fazla gelir sağlayarak bütçe 51 bin lira fazla vermiştir.”

‘SEKTÖRDE DENGELER DEĞİŞTİ’

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, ‘Gül üretiminde gerek yurt içi gerekse yurt dışında yapılan üretim çalışmaları ile sektördeki elimiz zayıflamaya başladı. Birlik olmanın önemi bir kere daha gözler önüne çıktı’ dedi. Gülbirlik 2013 iş yılı genel kurulunda konuşan Genel Müdür Hasan Çelik, ‘Türkiye’de ve Dünyada gülcülük açısından baktığımızda elimizi zayıflatan birçok etken var. Bu güne kadar bildiğimiz Bulgaristan, Fas ve Arabistan’da gül yetiştiriliyordu. Son dönemlerde bu üretim Afganistan, Hindistan, Çin son olarak da Yunanistan gül üretimi işine girdi. Üretim alanının bu denli yayılması gülcülük sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın elini zayıflattı. Bu durumun en ilginç tarafı ise şu; bu güne kadar gül ürünleri ile ilgili çalışma yapan firmalar, gülü üretmek yerine onu işlemeye yoğunlaşıyordu. Fakat bazı şirketler kendi güllerini yetiştirip gül yağı elde etmeye çalışıyorlar. Gül ürünleri tüketimi çok olan ülkeler artık kendi kullandıkları ürünleri kendileri karşılama yollarına gidiyorlar. Gül yağı tüketimi çok olan şirketler gerek yurt içinde gerekse yurt dışında arazi kiralama ve gül fidanı dikimi yaparak kendi ihtiyaçlarını karşılamanın çabalarını veriyorlar.’ İfadelerini kullandı.

BİRLİK OLMANIN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKIYOR’

Hasan Çelik, ‘Gül sektöründe bu gelişmeler yaşanırken kooperatifçiliğin önemi ön plana çıkıyor. Dünyadaki bu gelişmelere karşı rekabet gücünü elimizde tutabilmek için, güç birliği yapmamızın önemi bir kez daha kendini gösteriyor. Geçmişte gül üretimi üzerine kurulan birliklerin ve kooperatiflerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Fakat gün geçtikçe bu birliklerin sayısı artmaya başladı. Bu birliklerin kurucularına baktığımızda; sarraflık yapan, besicilik yapan, nalburluk yapan insanların olduğu bariz ortada. Sektöre giriş sebepleri ise gül ürünlerinin cazip olmasıdır. Gülcülük sektöründeki dalgalanmalarda bu kuruluşlar ayakta durmakta güçlük çekerler. Bizler Gülbirlik olarak kuruluşumuzdan bu yana sorunların çözülmesi adına elimizden geleni yaptık. Sorunların çözüm anahtarı olan birliğimize tüm üyelerimizin sahip çıkması gerekiyor.’

ÜYELERİMİZİN DESTEĞİ ŞART

Çelik, ‘Kooperatifçiliğin modernleşmesi için gereken bütün adımlarını şimdiden atacağız. Dünya ile yarışan kooperatifimizin ayakta kalabilmesi için ilk olarak üyelerimizin bizi desteklemesi lazım. Destekten kastım binamıza gelip burada oturmak değil. Üretimde yaşanılan sorunların paylaşılması çözüm yollarının aranması. Bunun yanı sıra üretilen gülün birliğimizin tesislerinde üretilip satışa hazırlanması dahil. Gül hasadı başladığı zamanlarda çok örnekle karşılaşıyoruz. Mesela bir üretici 3 ton ürün hasat ediyor. Bunun 300 kg sini birliğimize veriyor geri kalan miktarını peşin ödeme yapan özel sektöre teslim ediyor. Ayakta kalabilmemiz için ilk olarak üyelerimizin birliğimize sahip çıkması gerekiyor’ dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Hüseyin CEM

    Sayın başkan kooperatiften dışarı çıksa çiftçiyle görüşse sorunları görür.Yönetici dediğin sorun çözer şikayet etmez.Sen önceden çiftçiye yeterli avans dağıtsana ekili arazilerin imara açılması ve seraya dönmesine itiraz etsene.Isparta merkez ovasında ne kadar tarım arazisi kaldı belediye ve il özel idaresi ile imar sorunlarını görüşsene.Otur maaşı al gez dolaş yönetim giderleri ile gününü gün et sonra çık gül alımı az de.
    Isparta da gülcülüğü bitirdin.Alım fazlası var diye diye gülü bitirdiniz.sen niçin pazar bulmuyorsun.Senin gül üretimine verdiğin zararı rakibimiz Bulgarlar bize vermemiştir.Git Bulgaristanda ki büyük elçiliğimizle görüş orada ki üretici ne yapıyor,nasıl destek veriyorlar,alım yapan fransız şirketleri araplar kimler ben bunlara nasıl ürün satarım diye.Uyu sen uyu


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0