Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Gül Üreticisinin Sesi Oldu, Girişimleri Karşılık Buldu, Ama Cesur Az Buldu”

MİLLETVEKİLİ CESUR: “BU FİYATLA

MİLLETVEKİLİ CESUR: “BU FİYATLA GÜL ÜRETİCİSİNE ‘KAHIR ÇEKMEYE DEVAM ET’ DİYEN İKTİDARDAN KURTULMAYA AZ KALDI”

Isparta’nın tüm sorunlarını tek tek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye taşıyan İyi Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, sorunların çözüme kavuşturulması noktasında başrol oynayan isim oldu. Son olarak gül üreticisinin sesi olan Milletvekili Cesur, bugün Gülbirlik tarafından gül çiçeği kilogram fiyatında yapılan zammın da öncüsü oldu, ancak zammı çok düşük buldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği önergelerle sık sık gündeme gelen ve Isparta’nın hemen her sorununu ilgili makamlara ileten İyi Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, 29 Mart 2023 tarihinde gül üreticisinin yaşadığı sorunları gündeme taşımıştı.

“AZ KALDI, GÜL ÇİÇEĞİ ALIM FİYATINI ARTIRACAĞIZ’ DEMİŞTİ”

Mecliste yaptığı konuşmada gül, lavanta, domates ve karanfil üreticisinin sorunlarına değinen Milletvekili Cesur, gül çiçeği alım fiyatını, gübre ve mazot desteğini artıracaklarını ifade etmiş, İyi Parti kadrolarıyla tüm bu sorunları çözüme kavuşturacaklarını söylemişti.

Milletvekili Cesur, konuşmasında şu ifadelere yer vermişti; “Dünyanın en önemli iki gül üreticisinden biriyiz. Gül yağı üretiminin yüzde 50’si Türkiye’den, bunun yüzde 85’ini de benim gül kokulu Ispartalı hemşehrilerim üretiyorlar. Gül yağının yüzde 95’i ihraç ediliyor ve dünyadaki en büyük gül yağı üreticisiyiz ama gül üreticisi kahır mektubu yazıyor sizinle. Tarımsal girdilerin hemen hepsinde dışa bağımlıyız ve gübre, yem, ilaç, mazot, yüzlerce kat artarken “Kıymayın!” dedik gül üreticisine, lavanta üreticisine, domates, karanfil üreticisine ama donmuş kalplerinize duyuramadık. Gülbirlik tarafından Ekim 2022’de gül çiçeği kilogram fiyatı 22 lira açıklandı, oysa 32 lira olmalıydı en az ve alım fiyatını artmış gibi gösteren nutuklar artık sizi kurtaramaz. Çünkü köylümüz biliyor artan enflasyon ve girdilerle emeğinin nasıl yok edildiğini. Gül çiçeğinin yüzde 65’ini üreten gül üreticisinin ürünleri Fransız şirketler tarafından âdeta sömürülürken beceriksiz ve umursamaz sözlerin seçim vaadi olarak kaldığını biliyorlar artık. Ama az kaldı; acilen gül çiçeği alım fiyatını, gübre ve mazot desteğini artıracağız, havza modeliyle örgütlenerek üreticiye, gül endüstrisine teşvik verilmesini sağlayacağız ve artık elindeki dikenlerden daha çok acıtan AK PARTİ’nin üreticisine yaptığı zulüm son bulacak. Bulgaristan ek destek veriyor, ÖTV iadesi veriyor, dönüm başına toprak sübvansiyonu veriyor ve bunların hepsinin fazlasını biz yapacağız; iyi bir yönetimle yapacağız bunu.”

GÜLBİRLİK AÇIKLADI: 2 LİRA 25 KURUŞ ZAM YAPILDI

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un meclise taşıdığı gülçiçeği alım fiyatının artırılması yönündeki açıklaması tam bir hafta sonra karşılık buldu. Gülbirlik tarafından yapılan açıklamada geçen yıl 22 lira olarak belirleyip ödemesini yaptığı 1 kilo gülçiçeği bedelini aldığı kararla 24 lira 25 kuruşa yükseltti. Gülbirlik yönetimi kilogram başına üreticiye 2 lira 25 kuruş fiyat farkının ödemesini yapacağını açıkladı. Milletvekili Cesur, geçen sene en az 32 TL olmalıydı demişti, 24.25 TL ise halen bunun çok altında açıklandı ancak yine de artışta katkısı olan Cesur, yeni fiyatların gül üreticisine “kahır çekmeye devam et” anlamına geldiğini söyledi. Sosyal Medya hesabından yaptığı açıklamada “Artan enflasyon ve girdilerin yüzde 100’ü geçtiğini belirten Cesur, gülçiçeği fiyatlarına yapılan yüzde 10’luk artışla, “gül üreticisine kahır çekmeye devam et” diyen iktidardan kurtulmaya az kaldı” dedi.