Gül üreticisini sevindirecek haber

ABONE OL
Eylül 27, 2013 15:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’inin karşılandığı Isparta’da, gül çiftçisine verilen mazot gübre desteği yüzde 102 artışla 6,90 liradan 14 liraya çıktı.Isparta Valisi Vahdettin Özkan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, bölgenin spesifik ürünü olan yağlı gül bitkisinin kozmetik sanayinin önemli ham maddesi gül yağı ihtiyacını karşıladığı belirtildi.

Gül üretiminin 2 bin 200 hektarlık alanda 10 bin aile tarafından yapıldığı anlatılan açıklamada, üretim sonunda elde edilen 1,5 ton gül yağı ve 4 ton gül konkretinden 15 milyon dolar elde edildiği kaydedildi.

Bu kapsamda dünyada “Türk Gül Yağı” olarak bilinen Isparta gülü üretimini yapan çiftçilere daha önce 6,90 liralık mazot gübre desteği verildiği dikkati çekilen açıklamada, şu ifadelere yerv erildi:

“Bu destekleme miktarı bu yıldan itibaren yüzde 102 arttırılarak 14 liraya çıkarılmıştır. Yani bundan sonra yağlık gül bitkisi üreticisi bir dekardan 7,10 lira daha fazla destek alacaktır. Yapılan bu değişiklik gül üretiminin sürdürülmesine katkı sağlayacaktır. Destekten faydalanmak isteyenlerin 31 Aralık’a kadar il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0