Gül turizminde konaklama sorunu

ABONE OL
Aralık 29, 2020 21:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gül Turizmi kapsamında Güneykent Kasabasına geçen yıl İstanbul’dan sefer düzenleyen Travel Terminal firması bu yılda sefer sayısını artırarak hem Isparta’nın hem de gülün tanıtımına katkı yapmayı planlıyor. Travel Terminal firması Turlar Koordinatörü Bahar Ertekin kendilerinin gül turizmini canlandırmaya çalıştıklarını fakat Isparta’da konaklayacak otel bulmakta sıkıntı çektiklerini söyledi.

Isparta’da BAKA’nın tanıtması ve Gönen Belediyesinin girişimleri ile başlatılan gül turizminde belli bir mesafe kaydediliyordu ki, sorunlarda kendini göstermeye başladı. Geçen yıl İstanbul’dan Güneykent’e tur seferlerine başlayan Travel Terminal firması bu yılda en az 4 sefer yapmak için çalışmalara başladı. Fakat Travel Terminal firması turlar koordinatörü Bahar Ertekin gül turizmi kapsamında getirdikleri konukları konaklatacak yer bulmakta sorun yaşadıklarını söyledi. Isparta’ya yapılacak gül turları için geçen yıl bir otobüsü dolduracak müşteri bulmakta zorlandıklarını söyleyen Ertekin “bu yıl için bir ay boyunca en az 4 tur düzenlemek için tanıtımlar yapıyoruz. Yine turları doldurmakta sorun yaşıyoruz. Ama bazı dernek ve sivil toplum kuruluşları ile toplu anlaşmalar yapmıştık. Onların gelecekleri tarihlerde ise Isparta’da konaklayacak yer bulamadık” dedi.

İLK TURA KATILANLAR MEMNUN

Isparta’ya gül turizmi kapsamında turlar düzenleyen Travel Terminal Firması turlar koordinatörü Bahar Ertekin Gülses’e konuştu. Geçen yıl bir tur düzenledikleri gül turlarını artırmaya çalıştıklarını söyleyen Ertekin “travel Terminal olarak Isparta gül turunu 3-4 yıl öncesinden beri planlıyorduk. Bu kapsamda turların Bulgaristan’da ilgi gördüğünü biliyoruz. Ayrıca Türkiye’de de değişik mevsimlerde bağ bozumu günleri gibi kültür turları ilgi görüyordu. Bu nedenle geçtiğimiz yıl başka turlara kayıt yaptırmış müşterilerimizi ikna ederek Isparta Gül turuna katılmalarını sağladık. İlk tura katılan misafirlerimiz gayet memnun kaldılar” dedi.

ISPARTA’NIN REKLAMINA KATKI

Isparta’da gül turizminin gelişmesi için daha fazla tanıtımının yapılması gerektiğini söyleyen Ertekin “biz bu yıl içinde bir ay boyunca en az 4 tur yapmayı planlıyoruz. Bu turlardan şuan için ikisini doldurmayı başardık. 4 seferi de doldurmamız halinde ek seferlerde düzenleyeceğiz. Bu noktada bazı dernekler ve sivil toplum örgütleri ile de görüşmelerimiz var. Biz Isparta gül turlarını bir anlamda sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Fiyatlarımız da bu nedenle çok düşük. Biz bazı bölgeleri kalkındırmak ve reklamasyon amaçlı zararına da olsa bu şekilde kültür turları düzenliyoruz. Isparta’da da gül turizmi daha yeni yeni başlayan bir sektör” diye konuştu.

EN ÖNEMLİ SORUN KONAKLAMA

Isparta’ya düzenledikleri turlarda yaşadıkları en önemli sorunun konaklama olduğunu söyleyen Ertekin “konaklama konusunda Isparta’da sadece bir otel ile anlaşabildik. Isparta’da konaklama fiyatları çok yüksek. İstanbul’daki beş yıldızlı, kaliteli otellerin neredeyse 2 katı fiyatlar isteniyor. Barida Hotels bu anlamda biz tekiz ve müşteri ihtiyacımız yok gözüyle bakıyor. Bizim anlaşmalı olduğumuz otelin ise kapasitesi yeterli değil. Aylar öncesinden belirlenen bir tarih için rezervasyon yaptırmak istiyoruz. Ama yer bulamıyoruz. Isparta’daki yetkililerden bu konuda bize destek olmalarını bekliyoruz. Netice itibari ile bizim turlarımız Isparta’nın tanıtımına da katkıda bulunuyor” dedi.

GÜL TURİZMİ ZAMANLA GELİŞİR

Kültür turları kapsamında değerlendirilen gül turizminin zamanla gelişeceğine inandıklarını söyleyen Travel Terminal Firması Turlar Koordinatörü Bahar Ertekin “biz geçen yıl ki turu düzenlemeden önce ban Isparta’ya gelerek ön fizibilite çalışmaları yaptım. turun kapsamını yapılacakları ve gezilecek yerleri de bu şekilde belirledik. Ama ilk tur için müşteri bulmakta çok sıkıntı yaşadık. Kapadokya turlarına kayıt yaptıran müşterilerimize saatlerce dil dökerek Isparta’ya gitmeye ikna ettik. Tabi birazda tereddütler yaşadık. Acaba gidince sabah kahvaltı nasıl olacak, insanlara vaad ettiklerimizi yaptırabilecek miyiz diye. Güneykent Belediye Başkanımız bu konuda çok girişken ve fedakar davrandı. Hiçbir aksaklık yaşamadan ilk turu yaptık. Bu nedenle tura katılan müşterilerde memnun kaldı. Ama kültür turlarının yapısı böyle başta biraz sorunlar oluyor. Bu sorunları yerel yetkililerle el birliği yaparak çözüyoruz. Isparta’da yerel yetkililerin bize destek olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İşte Isparta’nın Gül turu

Travel Terminal firmasının internet sitesinde Isparta’ya düzenlenen gül turları şöyle anlatılıyor.

1. GÜN: İSTANBUL – ISPARTA Gidiş Seyahati ( Gece Yolculuğu )

Akşam saatlerinde belirtilen duraklarda buluşmamızı takiben yaklaşık 9 saat sürecek seyahatimize başlıyoruz. Istanbul – Pamukova – Bozüyük – Kütahya- Afyon-Sandıklı – Dinar yolu üzerinden ertesi gün sabah erken saatlerde Güller Vadisi olarak anılan Isparta Güneykent’e ulaşıyoruz.

2. GÜN: Güneykent, Gül Bahçeleri, Gül Toplama, Gül fabrikaları ve Isparta Kültür Gezisi

Sabah erken saatlerde Isparta’nın Gönen ilçesine bağlı Güneykent beldesine ulaşıyor ve turumuza buradan başlıyoruz. Bizim için açık havada hazırlanmış ve gül kokuları eşliğinde alacağımız yöresel kahvaltının ardından, deyim yerindeyse gül toplamak üzere Gül Bahçelerine dalıyoruz. Gül hasadı yapan işçilerin bilgilendirmesi ve yönlendirmesiyle gül hasadı faaliyetimizi gerçekleştiriyoruz. Buradaki faaliyetimizin ardından, güllerin işlenip yağlarının çıkarıldığı yağ haneye geçip eski usul ve yeni usul yağ çıkarma işlemleri, makinaları hakkında bilgi alıyoruz. Güneykent Kültür evinin gezilmesi ve alış veriş için serbest zamanın ardından, meşhur Isparta kebabını tatmak üzere Isparta şehir merkeze geçiyoruz. Öğlen yemeğimizin ardından Gökçay Mesire alanı, Firdevs Paşa Camii ve Bedesteni, Isparta Müzesi gezilerimizi tamamlayıp otelimize yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimiz Otelimiz çevresinde bulunan gül ürünleri satış noktalarından gönüllerince alışveriş yapabilir ve binbir çeşit gül ürünleri üzerine bireysel keşifte bulunabilirler. Akşam yemeği ve Konaklama Otelimizde.

3. GÜN: Eğridir Gölü ve Yeşil Ada gezisi, Isparta – İstanbul Dönüş seyahati

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından otelimizden çıkış yaparak, aracımızda yerlerimizi alıyoruz. Grubumuzun hazır duruma gelmesini takiben, bugünkü tur planımızda bulunan ve ülkemizin en güzel göllerinden biri olan Eğirdir’i keşfetmek üzere yola çıkıyoruz. Isparta’ya bağlı Eğridir ilçesinin kültürel güzellikleri, Hızır Bey Camii, Dündar Bey Medresesi ( Taş Medrese) yi gezdikten sonra Eğridir Gölüne ulaşıyoruz. Gölün en güzel manzara noktası olan Yeşil Ada mahallesine giriş yaparak buradan göl manzarasını seyrediyoruz. Göl üzerinde bulunan bu şirin yarımada çevresinde, Eğridir Gölü manzarası eşliğinde yürüyüş yaptıktan sonra dinlenme molası veriyoruz. Arzu eden misafirlerimiz manzara eşliğinde keyif çaylarını veya kahvelerini içebilirler. Kısa molamız ile dinlendikten sonra Hagios Stefanos Kilisesini görüp İstanbul’a doğru dönüşe geçiyoruz. Güzergahımız üzerinde Afyon bölgesinde vereceğimiz öğle yemeği molasını takiben gece saatlerinde İstanbul’a ulaşıyoruz. Yeni bir gezimizde buluşma üzere, katılım noktalarınızda sizlerden ayrılıyoruz.

NOT : Bu turumuz Sadece Gül hasadı döneminde gerçekleştirilmektedir. Bu özel fırsatı kaçırmanız hailinde en yakın turun 1 yıl sonra gerçekleşeceğini unutmayınız.

Gidiş Dönüş

23 Mayıs 2014 Cuma – 25 Mayıs 2014 Pazar

30 Mayıs 2014 Cuma – 01 Haziran 2014 Pazar

06 Haziran 2014 Cuma – 08 Haziran 2014 Pazar

13 Haziran 2014 Cuma – 15 Haziran 2014 Pazar

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0