Bağlantıda Kalın

Isparta

Gül Turizmi bu yıl hareketli geçti

Yayınlanma

,

Gülbirlik’e ait Güneykent’teki tesis geride bıraktığımız Gül sezonunda her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistlerle dolup taştı. İçinde Gül Müzesi ve Gül havuzunun da bulunduğu tesise gelen binlerce ziyaretçi burada unutulmaz bir gün geçirmenin keyfini ve mutluluğunu yaşadı.

Isparta Gülü ilimizin kültüründe ve günlük yaşamında önemli bir yer tutuyor. Gül, ekonomik değerinin dışında görsel güzellikle de hasat dönemlerinde yerli ve yabancı binlerce turisti bölgeye çekiyor. Isparta’daki gül bahçeleri her yıl fotoğraf çektirmek isteyen ziyaretçilerle dolup taşarken, geçtiğimiz ay sona eren 2023 Gülçiçeği kampanyası boyunca Gülbirlik’e ait Güneykent’teki tesis binlerce kişiyi ağırladı. Her gün çok sayıda tur otobüsünün geldiği tesiste yerli ve yabancı turistler tarihi gülyağı fabrikasını ziyaret edip bahçeden gül toplamanın mutluluğunu yaşadı. Tesiste kahvaltısını yapan ziyaretçiler mağazadan Rosense ürünlerinden satın alabilme imkanı da buluyor ve Gül havuzunda bol bol resim çektiren yerli ve yabancı turistler unutulmaz bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadılar.

TUR OTOBÜSLERİ VE ÖZEL ARAÇLARI İLE YAKLAŞIK 15 BİN KİŞİ GÜNEYKENT TESİSİNİ ZİYARET ETTİ

Reklam

Sezon boyunca gerek tur otobüsleri ve gerekse özel araçları ile Gülbirlik’e ait Güneykentteki tesisi ziyaret edenlerin sayısı bu yıl yaklaşık 15 bin kişiye ulaştı. Gül sezonunda yaklaşık 15 bin dolayında yerli ve yabancı turistin Güneykent tesisini ziyaret ettiğini belirten Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, tesisleri gezen konukların memnun bir şekilde ayrıldıklarını ifade etti.

AMACIMIZ GÜL TURİZMİNİ UZUN SÜREYE YAYMAK

Amaçlarının Isparta’daki Gül Turizmini yaygınlaştırmak ve geniş bir zaman dilimine yaymak olduğunu dile getiren Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Bu doğrultuda Güneykent’te Birliğimize ait alanı genişlettik, ilave yatırımlar yaparak burayı daha iyi bir hale getirdik. Burada önümüzdeki yıl Turizme dayalı alternatif çalışmalarımız olacak. Zaten bu alanda bizim fabrikamız bulunuyor, kampanya döneminde gül bahçemizin yanı sıra fabrika sahasında Rosense satış mağazası ile gelen misafirlerimizin rahatlıkla kahvaltı yapabilecekleri bir bölümümüz var” dedi. Gül Turizmi çerçevesinde gül kampanyası döneminde Güneykent’e günde ortalama 10-15 tur otobüsü kimi zaman da 20 tane tur otobüsü geldiğini hatırlatan Çelik, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

Reklam

“Bunlar yerli ve yabancı turistlerden oluşuyor. Bu kişiler Güneykent’teki gül bahçemizde gül toplayıp, kahvaltı yapıp alış-veriş yapabiliyorlar. Tesisimizde bulunan tarihi gülyağı fabrikamızı ziyaret ederek Gülcülük tarihine ilişkin geniş bilgi sahibi oluyorlar ve ayrıca tesis içerisinde oluşturduğumuz gül havuzunda bol bol fotoğraf çektirebilme imkanı buluyorlar. Misafirlerimiz unutulmaz bir gün geçirmenin mutluluğu ile çok memnun bir şekilde tesislerimizden ayrılıyorlar.

BU GÜZELLİĞİ YAŞAMAK İSTEYEN HERKESİ HER YIL GÜNEYKENT’E BEKLİYORUZ

Her Gül sezonu kampanyamız döneminde gül bahçelerine gelen tüm vatandaşlarımız bu güzelliği, doğallığı yaşayabilir, gül toplayabilirler, herkes topladığı gülü evine götürebiliyor, bunu kurutarak süs olarak kullanabiliyor veya reçel yapabiliyor. Her yıl en az bir ay bu güzellikler yaşanır. Onu da doya doya yaşayabilmek için Gül sezonunda Ispartamıza gelinmesi gerekiyor. Gül bahçelerindeki güzellikleri görmek ve yaşamak isteyen tüm misafirlerimizi her yıl Isparta’ya bekliyoruz, Gül Turizmi çerçevesinde Güneykent’teki tesisimizde gül havuzu oluşturduk, gül bahçemiz var, gülün bahçeden geldikten sonraki aşamalarını bizzat görebilecekleri fabrikamız var, tarihi gülyağı fabrikamız var, ayrıca misafirlerin kahvaltı edebilecekleri salonumuz da bu tesisimizde yer alıyor. Diğer taraftan buraya gelen vatandaşlar oradaki mağazamızdan da gül ürünlerinden istedikleri kadar satın alabilirler. Her gün turlarla Güneykent’e gelen yüzlerce ziyaretçimizi tesisimizde misafir etme imkanımız var.

Reklam

TESİSE GELENLERE EKONOMİK OLARAK KAHVALTI HİZMETİ DE SUNULUYOR

Gülbirlik’e bağlı Güneykent’teki tesisimize gelen misafirlerimize kahvaltı salonumuzda uygun fiyatlarla kahvaltı vermekteyiz, ayrıca yöresel gözleme ve pişi yapıyoruz. Son derece sağlıklı ve ekonomik fiyatlarla gelen misafirlerimize sunuyoruz. Gelenler çok oluyorlar. İnsanlar burada gül toplayıp stres atıyorlar ve gül toplamanın zevkine ulaşıyorlar. Bu durum son derece sevindirici bir durum. Önümüzdeki yıl Güneykent’teki alanımızda yeni çalışmalar yaparak Gül Turizmini uzun süreye yaymak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Güneykent tesisimizin içinde bulunan eski Fabrikamızın bulunduğu alan zaten daha önceki yıllarda Turizm amaçlı kullanılmak üzere hazırlanmıştı. Gül mevsiminde yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin sayısı artış gösterdiği için daha önce fabrika sahasına yapılan kahvaltı salonumuz yetersiz kaldığı görüldü. Bu nedenle 250 kişilik hale getirilmesi için BAKA destekli proje kapsamında çalışmalar devam etmektedir.”

GÜL KAMPANYASI 14 TEMMUZ’DA SONA ERMİŞTİ

Reklam

Bu arada 2023 Gülçiçeği alım kampanyası 25 Mayıs’ta başlamış ve 14 Temmuz’da sona ermişti. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, kampanyanın ilk başlarda yoğun yağışlar nedeniyle yavaş gittiğini ancak hava sıcaklıklarının daha sonra artması ve yağışların kesilmesiyle birlikte gülçiçeği alımlarının hızlandığını kaydetmişti. Çelik, “Yaklaşık 50 gün süren kampanya dönemimiz boyunca biz Gülbirlik olarak hedeflediğimiz ölçüde gülçiçeği satın almanın mutluluğunu yaşadık. Gülçiçeği alım kampanyası boyunca Gülbirlik olarak herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Gülbirlik olarak biz geçmiş yıllarnda olduğu gibi bu yılda 50 alım merkezinde gülçiçeği alımı yaptık. Bu yıl Isparta’daki gülçiçeği rekoltesi yaklaşık 10 bin ton civarında gerçekleşti. Yurt dışındaki pazarlama çalışmalarımızın sonuçlanmasının ardından gerekli hesaplamaları yaparak 2023 gülçiçeği bedelini tespit edeceğiz ve üreticimize gerekli ödemeleri yapacağız. Bu yıl bilindiği gibi üreticilerimize kampanya döneminde kilo başına 20 lira ön ödemede bulunmuştuk” dedi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

ITSO girişimcilere öncülük ediyor

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılışı gerçekleştirildi. Ofisin, Isparta’nın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağını belirten ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, aynı zamanda yeni başarı hikayelerine de ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Çelik ve yönetiminin ortaya koyduğu projeleri arasında yer alan Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisi hayata geçirildi. Ekonomi Kampüsünde düzenlenen açılışa ITSO Başkanı Metin Çelik, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Gençtürk, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Özdemir, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Uğur Büyükçulcu, daire müdürleri, oda başkanları ve davetliler katıldı.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HAMLELERİNİN BİR PARÇASI OLDUĞUNA İNANIYORUZ’

Reklam

“Bir yıl önce gerçekleşen Odamız seçimlerinde ortaya koyduğumuz projeleri tek tek hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diyen ITSO Başkanı Metin Çelik, yaptığı açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi. Hem kadın girişimcilerin hem de genç girişimcilerin iş hayatında daha fazla aktif rol almaları gerektiğini ifade eden Başkan Çelik; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulumuzun amaçlarına uygun olarak gençlerimizin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak için üniversite-sanayi işbirliği yaparak sermaye ihtiyacını ve çalışma alanı imkanını sağlamak üzere Genç Girişimciler Akademisini kurduk.
Yine projelerimiz arasında yer alan Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisimiz; iş gücüne katılmak isteyen ve kendi fikirleri, kendi projeleri olan kadın girişimcilerimize danışmanlık hizmeti vermeyi, hibe programlarından yararlanabilmeleri için doğru yönlendirme ve doğru iş kolu seçimi yapabilmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bizler, kadın girişimcilerin iş dünyasında daha fazla yer edinmelerini ve aktif rol almalarını istiyoruz. Onların ekonomik olarak güçlenmeleri, kendi potansiyellerini gerçekleştirmeleri, iş gücüne katılımı ve istihdam konularında etkili olmaları ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle cesur adımların büyük başarılar getireceğini, neticesinde de önemli rol model olacağını düşünüyoruz.

Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimizle de üniversite-sanayi işbirliğini daha üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Üniversitelerimizi yerleşkelerinden çıkarmak, iş dünyamızı da üniversite kampüslerine getirmek için Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimiz en önemli aracı olacaktır. Ayrıca üyelerimizin KOSGEB, BAKA, TÜBİTAK gibi kurumların sağlamış olduğu hibe destek programlarından yararlanabilmeleri için burayı bir fırsat olarak görüyoruz. Isparta’mızın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağına, yeni girişimcileri, yeni hikayeleri ortaya çıkaracağına inandığımız ofisimizin hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Reklam

İlimizdeki girişimci sayısını artırmak ve daha fazla katma değer sağlamak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi de uzun süredir verilen emeklerin karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

Girişimciliğin ilimizde yaygınlaştırılması için düzenlenen ‘Isparta Girişimcilik Buluşması’ etkinliğinin ardından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılış kurdelesi kesildi. Davetliler hem ofisi gezme hem de faaliyet alanları hakkında bilgi edinme fırsatı buldu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

6 Aralık 2023 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

BAĞDAT BETÜL ÖRMECİ
HALIKENT MAH.KILIÇARSLAN SİT. 4 / BLOK K:1
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

FİKRİ ULUTAŞ
YALVAÇ / MERKEZ
YALVAÇ / MERKEZ CAMİİ
YALVAÇ / MERKEZ MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

MÜNİRE ÖZKAYA
GÜLİSTAN MAH.127 CAD.NO:21
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY CAMİİ
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

NACİYE KARATAŞ
AYAZMANA MAH.UYDUKENT SİT.6. / BLOK K:5 / 17
HALIKENT CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

YILDIZ MURÇAK
ULUBORLU /MERKEZ
ULUBORLU CAMİİ
ULUBORLU MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Reklam

İBRAHİM ÖNDER
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖYÜ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Özel Öğrencilerin Konser Ve Gösterisi Beğeni Topladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Vali Aydın Baruş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen konser programına katıldı. Isparta Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Isparta’da faaliyet gösteren engelli dernekleri üyesi ve özel eğitim okullarında eğitim gören öğrenciler sahne aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda sırasıyla Karınca Zihinsel Engelliler ve İstihdam Derneği +1 Down Mehter takımı konseri, Isparta Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) öğrencileri dans gösterisi, Gülşen Önal Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri bayrak gösterisi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Mehmet Tönge Engelsiz Yaşam Merkezi kursiyerleri solo ve koro performansı, Nefes Otizm Derneği üyesinin şiir performansı, Isparta Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Emre Gökgöz’ün rap performansı ve son olarak Altı Nokta Körler Derneği koro performansı sunuldu.

Gösteriler katılımcılardan büyük beğeni alırken öğrenciler ve kursiyerlerin gösterilere hazırlanmasında emeği geçenlere çiçek takdim edildi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler