• Gazete32
  • Isparta
  • “Gül İki Küçük Sanayi İçin İmar Planı Çizildi”

“Gül İki Küçük Sanayi İçin İmar Planı Çizildi”

ABONE OL
Mart 16, 2015 12:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gül İki Küçük Sanayi Sitesi kurulması için başlayan çalışmalar hızlandı. Gül Küçük Sanayi Sitesi düğün salonunda dün yapılan genel kurul toplantısında kooperatifin üye sayısının 136’ya ulaştığı ve 20 bin metrekare arsa alımı yapıldığı belirtildi. Gül İki Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mehmet Boyacının açılış konuşması ile başlayan genel kurulda arsa sahipleri ile dükkan karşılığı takas yapılabilmesi için yönetim kuruluna yetki verildi.

Gül İki Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinin genel kurul toplantısı dün Gül Küçük Sanayi Sitesi düğün salonunda yapıldı. Gül iki Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif başkanı Mehmet Boyacı’nın açılış konuşması ile başlayan genel kurula Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın adına Başkan Yardımcıları Akif Aslan ve Recep Erdem ile Belediye Meclis üyeleri, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve Başkan Yardımcıları, ITB Başkanı Ahmet Adar ve kooperatif üyeleri ile esnaflar katıldı.

ŞEHİRLE BİRLİKTE KÜÇÜK ESNAFTA BÜYÜYOR

Genel Kurul toplantısının açılış konuşmasını yapan Gül İki Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mehmet Boyacı herkesin elini taşın koyması gerektiğine dikkat çekerek “Güller diyarı Isparta’mızın hızla büyümesine cevap verecek yeni bir sanayi bölgesinin kurulmasına katkı sağlayan ve emeği geçen sayın Valimiz Vahdettin Özkan beyin ve belediye başkanımız Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın beyin ve meclis üyelerinin bizzat toplantımıza katılmaları yönetim kurulumuza güç ve cesaret vermektedir.

Bizler küçük sanayi esnafları olarak, eski sanayinin şehir içinde kalması ve sanayi faaliyetleri dışında kullanımlara konu olması, mevcut yeni sanayi sitesi ve Gül Küçük Sanayi Sitesinin yetersiz kalması, şehrin büyümesine paralel olarak sayısı artan küçük sanayicilerin makul kiralarda işyeri bulmakta zorlanmaları sebepleri ile yeni bir arayış içerisine girdik” dedi.

KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR

Mehmet Boyacı Gül İki Küçük Sanayi Sitesinin kuruluşuna katkı sunan kamu görevlilerine teşekkür ettiği konuşmasında “Bu düşüncelerimizi belediye başkanımız Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın beye ilettik. Kendilerinin de bu konu ile ilgili olarak çalışmalar yaptığını gördük. Biz esnaflarımızın da görüşlerini taleplerini dinledikten sonra belirlenen sanayi bölgesinin şehrin beklentisine cevap verme konusunda, uzun yıllar hizmet verecek büyüklükte olduğunu gördük.

Kısa sürede kooperatifimizin kuruluşunu tamamlayarak, belirlenen bölgeden arsa almaya başlanılmış ve pazarlık usulü alımlarımız devam etmektedir.

Bölgenin sanayi bölgesi olmasına yönelik alınması gereken Belediye Meclis kararlarının süratle alınması ve sanayi bölgesi ilan edilmesi başka illerde yılları alabilmekte iken sayın belediye başkanımızın sahiplenmesi sonucu çok kısa bir sürede tamamlanmıştır” ifadelerini kullandı.

İMAR PLANI HAZIR

İmar planlarının hazırlandığını söyleyen Boyacı “Bir bölü binlik ve bir bölü beş binlik hali hazır haritasını yaptırdık ve onaylattık. İmara esas jeolojik etüdleri yapılıyor. İl Afet Müdürlüğünce onaylanacak. İmar planı çizdirildi. Bu aşamadan sonra yapılacak işlemler ile ilgili bakanlık ziyaretlerimiz gerçekleştirilmiş ve faydalanılacak teşvikler ile ilgili bilgiler alınmıştır.

İlan edilen bölgede fahiş fiyat artış hareketlerinin önüne geçme açısından konan kamu yararı şerhi için ayrıca başkanımıza ve sayın valimize teşekkür ederiz.

Şehrimizin, küçük ve orta ölçekli sanayimizin gelişip büyümesi anlamında şehrimizin tüm kurum ve kuruluşları ile birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Bizlere bu konularda yapmış oldukları katkı ve çalışmalardan dolayı başta sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, Ticaret Sanayi Odası Başkanımıza diğer tüm kamu kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür eder saygılarımızı sunarım.

Genel kurul toplantımızın Isparta’mıza ve ortaklarımıza hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

VERGİLERİN %80’İ KOBİ’LERDEN

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin tam kadro olarak katıldığı Gül İki Sanayi Sitesi Kooperatifinin Genel Kurulunda konuşan ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen “Bugün çok güzel bir konu için bir araya geldik. 20 yıl önce kurulan Gül Sanayi Sitesinden sonra Gül İki sanayi Sitesinin kuruluşu için bir aradayız. KOBİ’lerin önemi büyük. Ülkemizde vergilerin %80’ini KOBİ’ler ödemekte” dedi.

MESLEKİ EĞİTİM ÖNEMLİ

Mesleki eğitimin önemine dikkat çeken Başdeğirmen “Mehmet Boyacı Gül Sanayi Sitesinin başkanı olduktan sonra bizlerle daha fazla diyalogu oldu. Bizde bu noktada sanayinin gelişmesi için yapılması gereken şeylerde biraz daha fazla içinde olmamız gerektiği inancında olduk. Biz yönetime geldikten sonra dedik ki mutlaka mesleki eğitime önem vermemiz lazım. Sanayide çalışan esnaf arkadaşlarımızın birçoğu yanında çalışacak çırak ve kalfa bulmakta zorluk yaşıyor. Bu noktada mesleki eğitim büyük önem taşıyor. Bu noktada Odalar Birliğinin desteği ile bir mesleki okul yapılması yönünde karar aldık. Bize bu okul için 4-5 ayrı yer gösterildi. Fakat biz bu mesleki okulun üreten, çalışan esnafın arasında olmasına gerektiğine inanarak, Bize Mehmet Boyacı’nın gösterdiği Gül Sanayi Sitesinin içinde bulunan alana okulu yapmaya karar verdik. İnşaat başladı, okulun kaba inşaatı bitti, çatısı kapandı. 3 ay sonra anahtar teslim halde Milli Eğitim Müdürlüğümüze vermeyi hedefliyoruz. Okulumuzda açılacak bölümleri de sizlerde Valiliğimizden, üniversitemizden aldığımız bilgilerle belirleme kararı aldık. Burada yetişen öğrenciler gerektiğinde kitaptan okuyacak, ardından okul da ve sizlerin yanında pratiğini yapacaklar” ifadelerini kullandı.

ISPARTA SON 2 YILDA ATAK YAPTI

Isparta’nın son iki yılda bir atak yaptığını belirten ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen “Bizler yeni yapılacak Gül iki sanayi sitesi kooperatifinin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Organize Sanayimiz bundan 22 yıl önce açılmıştı. Ancak daha yeni doldurabildik ve genişleme sahası açılıyor. Deri OSB ihtisas organize sanayi bölgesi idi. Bir hafta önce buranında karma OSB’ye dönüştürülmesi kararı alındı. Bu gelişmeler Isparta’mız açısından önemlidir. Ben hep şunu söylüyorum, önümüzdeki beş yıl içinde Isparta’nın sosyal ve ekonomik gelişmesinde büyük değişimler göreceğiz” diye konuştu.

BELEDİYENİN DESTEĞİ SÜRECEK

Gül İki Küçük sanayi Sitesi Kooperatifinin genel kurul toplantısına Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın adına Belediye Başkan Yardımcıları Akif Aslan, Recep Erdem ile Belediye Meclis Üyeleri katıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Akif Aslan, Isparta Belediye Başkanı Yusuf  Ziya Günaydın’ın il dışında olması nedeniyle Gül İki Sanayi Sitesi Kooperatifinin genel kuruluna katılamadığını söyleyerek “Şehrin ekonomisine büyük katkısı olan esnaflarımızı belediye olarak her zaman desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Şehir içinde kalan eski sanayi tesisleri yerine yeni ve modern sanayi siteleri oluşturulmasının elzem olduğunu belirten Belediye Başkan Yardımcısı Akif Aslan “Belediye Meclisimiz kooperatifinizin müracaatı ve başkanımızın da öncü olması ile bir milyon 200 bin metrekarelik bir alanı Gül İki Küçük Sanayi Sitesi olarak imar planına işlemiştir” diye konuştu.

KAMU YARARI KARARI ALINDI

Sanayi sitesi yapılacak alanla ilgili kamu yararı kararı alındığına dikkat çeken Aslan “Buradan belediye meclis üyesi arkadaşlarıma da sizlerin adına teşekkürlerimi sunuyorum.  İki günlük plan çalışmamıza katılan ve bizi teşvik eden Mehmet Boyacı ve Nail Bayram arkadaşlarımı da özverili çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum. Geçtiğimiz hafta belediye meclisimiz alanla ilgili kamu yararı kararı almıştır. Dükkanlarınızın yol, asfalt, su, yağmur suyu, kanalizasyon hatlarının teşkili hizmetlerinin yerine getirilmesinde belediye başkanımız ve belediyemiz her zaman yanınızda olacaktır. Ben projenizin yerel kalkınmada önemli bir başlangıç olacağı inancıyla hepinize saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0