Gül Çiçeği alım fiyatı tespit edildi

ABONE OL
Ağustos 26, 2014 00:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gül Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, yönetim kurulu üyeleri ile gazetecilere yaptığı açıklamada, 2014 yılı gül çiçeği alım fiyatının kilogram başına 4 lira 21 kuruş olarak tespit edildiğini belirtti. Geçen yıl kilogramı 7300-7400 Avro’dan satılan gülyağı fiyatının 7 bin Avro’ya satılmasına rağmen Gülbirlik’in gülçiçeği fiyatını artırması üreticiyi sevindirdi.

Geçen yıl 3 lira 170 kuruş olarak belirlenen gül çiçeği alım fiyatının bu yıl artmasındaki en büyük etkenin döviz kurundaki değişme olduğunu kaydeden Hasan Çelik, ürün bedellerinin de ödenmesinin hazırlıklarına başlandığını, Eylül ayının ilk haftasında ödemelerin kooperatif aracılığıyla yapılacağını duyurdu.

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik sektörde yaşanan olumsuz gelişmelerin sektörün geleceğini de olumsuz etkilediğini söyleyerek “5-10 kg yağ üretip fiyatı kıranlar Isparta gülcüğünün geleceğini tehlikeye atıyor. 15 yılda zirveye taşınan gülçiçeği ve gülyağı fiyatları yalpan fevri davranışlar ve üretim sahasının aşırı büyümesi nedeniyle 1-2 yılda taban fiyata düşebilir” dedi.

KOOPERATİFÇİLİK RUHU İLE FİYAT ARTTI

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik bu yıl için belirlenen gülçiçeği fiyatının 4,21 kuruş olduğunu söyledi. Çelik yaptığı basın toplantısında “Malumunuz olduğu üzere, gülcülük sektöründe Isparta’mız ve ülkemiz dünyada lider konumda olup; bu liderliğini korumak ve devam ettirmek için özellikle bizler GÜLBİRLİK olarak büyük bir sorumluluk duygusu ile gayret ediyor ve çaba gösteriyoruz.

Gülcülük ile iştigal eden üreticilerimizin el emeklerinin ve alın terlerinin karşılığını en iyi şekilde almaları, sofralarını bir lokma olsa da zenginleştirmeleri hususunda küçük bir katkımız olursa bu bizler için en büyük ödül ve gurur kaynağıdır. Gülbirlik olarak bizim misyonumuz da buradan ilham almaktadır. Dolayısıyla, Gülbirlik bugüne kadar bu hizmet anlayışından sapmadan nasıl geldiyse bundan sonra da aynı görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde kooperatifçilik ruhuyla yoluna devam edecektir” diye konuştu.

DEVLET DESTEĞİ GEREKİYOR

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik gülcülüğün geleceği için devlet desteğinin şart olduğunu söyleyerek “Ancak, Gülbirlik başta olmak üzere sektörün diğer tüm paydaşlarının günübirlik ve günü kurtarmak adına sorumsuz ve gülcülüğün geleceğini riske atacak davranışlardan sakınmaları, gülcülük ile ilgili olarak dünyada olup bitenleri, ortaya çıkan alternatif yeni gelişim ve oluşumları dikkatle takip etmeleri ve gerekli değerlendirmeleri yaparak her birinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeleri elzemdir. Ancak, üreticiler ve firmalar olarak bölgesel bazda bizlerin yapacağı katkı ve alınacak tedbirler ülkeler bazında seyreden bir mücadele ve rekabet ortamında yetersiz ve cılız kalacaktır. Eksik olacaktır, noksan olacaktır. Bu itibarla, gülcülüğün gelecek nesillere taşınabilmesi, ülkemizin sektördeki liderlik konumunun sürdürülebilir olması için mutlaka devlet desteğine ihtiyacımız vardır. Devletimizin sağlayacağı çok küçük bir destek sektörümüzün gücüne güç katacak, uluslararası pazarlamada rekabet gücümüzü artıracaktır.

Gülcülüğün geleceğine yön verecek olan gerek ülkemizdeki ve gerekse yabancı rakip ülkelerdeki gelişen olaylara küresel iklim değişikliğinin riskleri de eklendiğinde işin önemi ve vahameti bir kez daha gözler önüne serilmektedir” dedi.

REKOLTE BEKLENİN ALTINDA

Haziran sonunda tamamlanan gülçiçeği alım kampanyası öncesinde 7000-7500 ton arası bir rekolte beklendiğine dikkat çeken Çelik “İşte tam da bahse konu olayların geliştiği böyle bir süreçte 2014 yılı gülçiçeği kampanyası bölgemizde Mayıs ayının ilk haftasında başlamış ve Haziran ayı sonunda tamamlanmıştır. Bölgemizde tahmin edilen rekolte belki gerçekleşmedi. Rekolte düşüşünün sebepleri arasında 29-30 Mart gecesi meydana gelen don olayı ve büyük bir kısmı kampanyanın içerisinde devam eden yağışları sayabiliriz. Her şeye rağmen bölgemizde 6000- 6500 ton civarında bir çiçek üretimi olduğunu tahmin ediyoruz.

Gülbirlik olarak biz her yıl olduğu gibi hedeflediğimiz gülçiçeği alımının ve üretimlerimizi yaparak kampanya öncesinde müşterilerimizden aldığımız siparişleri önemli bir sıkıntı yaşamadan karşıladık.

Kampanya sonu itibarıyla pazarlama faaliyetlerimiz başlamış ve müşterilerimiz ile yapılan görüşmeler sonucunda ürünlerimizin satışları ve kontratları yapılmıştır” şeklinde konuştu.

ÖDEMELER EYLÜLÜN İLK HAFTASI

Üreticilere ödemelerin Eylül’ün ilk haftasında başlayacağını belirten Hasan Çelik geçen yıl 3,17 kuruş olan Gülçiçeği fiyatının 4,21 Tl olarak belirlendiğini söyledi. Çelik “Gerçekleştirilen satışlar sonucunda başta Gülbirlik Yönetim Kurulu olmak üzere Kooperatif başkanlarımız ile yapılan ortak görüşmeler ve değerlendirmeler neticesinde, sektörle ilgili dünyadaki tüm gelişmeler göz önüne alınarak 2014 yılı gülçiçeği fiyatı kg başına 4,21.TL olarak tespit edilmiştir. Ürün bedelleri ödemesi için ilgili arkadaşlarımız bugünden itibaren hazırlıklara başlayacaklar ve Eylül ayının ilk haftası içerisinde ödemeler Kooperatiflerimiz aracılığıyla yapılacaktır.

Üretici ortaklarımızın emeklerinin korunması ve Kooperatif olmanın gerektiği sorumluluk anlayışı çerçevesinde tespit edilen bu fiyatın üretici ortaklarımıza, gülcülük sektörüne ve Isparta’mıza hayırlı olmasını temenni eder, tüm üreticilerimize kazançlarının bereketli olması dileklerimizle Yüce Allah’tan sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yaşam niyaz ediyoruz” dedi.

5-10 KİLO YAĞ ÜRETENLER PİYASAYI KARIŞTIRIYOR

Bu yıl gülyağı kilogram fiyatında yaşanan düşüşü de değerlendiren Çelik “geçen yıl 7300-7400 Avro olan gülyağının kilogramı 7000 Avro’ya düştü. Bunda bazı firmaların ürettiğimiz yağ elimde kalır korkusu ile düşük fiyat vermesinin ve 5-10 kg yağ üreten küçük üreticilerin piyasayı karıştırmasının büyük önemi var. 5-10 kg yağ üreterek fiyatı kıran küçük firmalar üretimi tehlikeye düşürüyor. Ayrıca gülçiçeği fiyatında özel sektörün yarattığı olumsuz etki üreticilerin umutlanmasına neden oluyor. Yapılan fevri davranışlar üretim sahasını aşırı derecede artırırsa sıkıntı başlar. 15 yılda zirve yapan fiyatlar 1-2 yılda tabana çöker. Geçmişte gülün geleceğini düşünen 4 firma varken bugün irili ufaklı 17 tane gülyağı üreten firma var” dedi.

GÜL ÜRETİMİNE YABANCI MÜDAHALESİ

Gül çiçeği üretiminin Türkiye ve Bulgaristan dışında alanlara yayılmaya devam ettiğini söyleyen Hasan Çelik “düne kadar kendine gül üreten İran bugün sanayi için üretime başladı. Afganistan 50-75 Kg arasında gülyağı çıkarırken üretimini artırmaya çalışıyor. Yunanistan gül çiçeği dikti. Ayrıca gülyağını alan firmalar Bulgaristan’da geniş araziler alarak kendileri için üretim yapmaya çalışıyor. Isparta’nın tek artısı ise Türk tipi gülyağının belli bir adı ve kalitesinin olması. Beklide sırf bu yüzden dünya uçucu yağlar kongresi halen Türkiye’de toplanıyor ve Gülbirlik bu etkinliğin altın sponsoru. Biz gülçiçeğinde sorun yaşanmaması için Rosense markası ile kozmetik sektöründeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada yüzümüzü Avrupa yerine doğuya döndük. Çin’e dünyada ilk gülsuyu ihraç eden firma Gülbirlik oldu. Bunun devamının geleceğine de inanıyoruz” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0