DOLAR 16,6218 -0.11%
EURO 17,4916 0.17%
ALTIN 970,37-0,25
BITCOIN 333290-1,37%
Isparta
18°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

GÜÇLÜ İNSAN

ABONE OL
Eylül 25, 2012 22:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güç nedir? Nasıl güçlü olunur?

Güçlü olmak; zengin olmak ve çok para pula sahip olmak değildir.

Güçlü olmak güzel bir vücuda ya da kalın kaslara sahip olmak da değildir.

Güçlü olmak, bir insan olarak aslında ne kadar da aciz ve güçsüz olduğumuzu fark etmekle başlar. En Güçlü’ye güvenmek ve bütün gücünü O’ndan almaktır güçlü olmak.

Güçlü olmak ünlü olmak ya da başkalarının ulaşamadığı mevkilere ulaşmış olmak değildir. Bugün sahip olduklarımız yarın elimizde olamayacakken, şimdikilere sıkı sıkıya sarılmak güçsüzlüğün bir kanıtıdır.

Aldığımız nefesi bile geri veriyorken ve hiç bir şey bizim değilken, her şeyi kendine ait hissetmek, güçsüzlüktür.

Güçlü olmak, sözünü dinletmek, var gücüyle kendini anlatmaya çalışmak değildir. Gerektiğinde konuşan, gerekmedikçe susandır güçlü kişi. Yani çokça susan, azca konuşandır. Her durumda konuşmak, ardı arkasına kelimeleri sıralamak kolaydır, gerekmedikçe susmak zor ama doğru olandır.

Filozof Diyojen’e bir gün sormuşlar:

– Akıllı insanı nereden anlarsınız?
– Konuşmasından, demiş
-Peki, ya hiç konuşmazsa?
– Ben o kadar akıllısını görmedim, demiş.

Güçlü olmak, çok şeye sahip olmak demek değildir, az şeye ihtiyaç duymaktır. “ Hayatta en çok şeye sahip olmak asıl zenginlik değildir; asıl zenginlik en az şeye ihtiyaç duymaktır.” der Eflatun.

Çünkü sahip oldukları arttıkça insanın, onları koruma isteği, kaybetme korkusu da artar ve maddiyata bağımlı hale sokar ki bu da içinden zor çıkılır bir durumdur. Varlıklı olmak mutlu olmak değildir. Tersine intihar edenlerin büyük çoğunluğu zengin kişilerdir.

Güçlü olmak, anı yaşayabilmektir ve her anın kıymetini bilebilmektir. CARPE DİEM’i fark edebilmektir, yani anı yaşayabilmek.

Geçmişin arkasından koşturmaz güçlü insan. “O neden olmuştu, neden öyle denmişti?” ile uğraşacak ne zamanı vardır ne de buna ayıracak enerjisi. Güçlü insan için “bugün” vardır. Belirsiz bir geleceğin de kölesi olmaz, bilir ki bu hayat her an bitebilecek bir yolculuktan ibaret…

Güçlü insan sevebilendir, gerektiğinde ağlayabilendir. Güçlü insan etrafınca sevilendir, yürekten özlenen. Olmadığında eksikliği hissedilen… Varlığıyla birilerine güç katabilendir.

Güçlü insan üzüntüsünü de, mutluluğunu da idareli kullanabilendir, duygularına hâkim olabilendir.

Güçlü insan hayatının her alanında kontrollü olabilendir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP