Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Geniş kapsamlı yapılandırmadan esnafımız mutlaka yararlanmalı

7440 Sayılı bazı alacakların

7440 Sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması düzenlemesine ilişkin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde oda başkanları ve genel sekreterlere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bilgilendirme toplantısında İl Defterdarı Osman Kocaş ve SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz yapılandırmanın detaylarını anlattı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, kamu borcu olan esnaf ve sanatkarları yapılandırmadan yararlanmaya davet etti. Başkan Tural “Hepinizin bildiği gibi pandemi ve ardından dünyayı saran enerji krizi ülkemizi de etkiledi ve bundan en çok olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarımız oldu. Daha önce de yapılandırma çıkarılmasına rağmen, belirttiğimiz nedenlerden dolayı esnaf ve sanatkarımız için yeni bir yapılandırma ihtiyacı hasıl olduğundan, bu yönde taleplerimizi ilgili mercilere ilettik. Bu taleplerimizin ardından esnaf ve sanatkarlarımız tarafından olumlu karşılanan geniş kapsamlı bir yapılandırma fırsatı verildi.

Resmi Gazete de yayımlanan yapılandırma kanunu dahilinde 31 Aralık 2022’ye kadar oluşan vergi ve SGK borçları yapılandırma kapsamına alındı. İlgili maddelerde yer alan azami süreler aşılmamak kaydıyla bu düzenlemeye göre yapılandırılan borçlar 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödenebilecek. İlk taksit ve peşin ödeme de 30 Haziran 2023 tarihine kadar yapılacak. Ayrıca esnaf ve sanatkarlarımızın odalara olan aidat borçları da yapılandırma kapsamında olup, 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle ödenmesi gerektiği halde ödenmeyen aidat borç asıllarını ödeyen üyelerimizin borç asıllarına ait gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek. Aidat borcu yapılandırması için üyelerimizin bizzat odalarımıza başvurmaları gerekmektedir. Ben tüm esnaf ve sanatkarlarımızı yapılandırma fırsatından yararlanmaya davet ederken, İl Defterdarımıza, SGK İl Müdürümüze ve çalışanlarına bilgilendirme toplantımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyor. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

ÇOK GENİŞ KAPSAMLI YAPILANDIRMA YASASI

İl Defterdarı Osman Kocaş, yapılandırmaya ilişkin sunum yaparak esnaf ve sanatkarların borcu olup olmadıklarına dair kontrol yaptırmalarının önemine değindi. Çok geniş kapsamlı bir yapılandırma fırsatı verildiğini ifade eden Kocaş, “Vergi kamu giderlerinin en önemli finansman kaynağıdır. Devletin egemenlik gücüne dayanılarak kazançların bellik kısmından alınır. Kamu giderleri karşılanır. Sizlerin kazanç sağlaması için de egemen bir devletin olması gerekir. Devlet size kazanç imkanı sunarken beyana dayanılarak sizden vergi alıyor. Beyana dayanma ihmal edildiğinde bu durumda idare yapılandırma yasaları çıkarıyor. Şu anda taksitleri devam eden iki yapılandırma yasamız var.

Peki ödemesini zamanında yapan mükellefler cezalandırılıyor mu? Bunun cevabı kesinlikle hayır. O mükelleflere sunulan çok ciddi avantajlar var. Ödenecek vergide indirim var. 7440 Sayılı yasa şimdiye kadar yapılan yasaların en kapsamlısı. Isparta’da yapılandırma yasalarından 12 bin 942’i yararlanmak için başvurmuş. Yapılandırma yasasıyla mükelleflerin vergi borcu yükünün azaltılması, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, tespit edilen vergilerin dava edilmeden ödenmesinin sağlanması, matrah ve vergi artırımı imkanı verilmesi amaçlanmıştır. 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle kesinleşmiş kamu alacakları bu kapsama alınmıştır. Kamu borcu olan esnafımızın bu yapılandırmadan yararlanmasını istiyoruz. Bunun için esnafımızın borcu olup olmadığına dair chackup yaptırması önemli” dedi.

3 BİN CİVARINDA YAPILANDIRMA MÜRACAATI OLDU

SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz de “Sizleri bilgilendirmek adına başkanımızın nazik davetine katılmamak olmazdı. Şu anda yapılandırma ve EYT düzenlemesi nedeniyle yoğun bir çalışma içindeyiz. SGK gerçekten son yıllarda yoğun bir iş yükü altında. Bugüne adar 10 bin civarında EYT kapsamında tahsis talebi oldu. Bunun 3 bininin maaşını bağladık. Kalan kısmıyla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. SGK prim yatırma zorunluluğu olan bir kurum. O nedenle biz bunu takip edip sizlerin emeklilik sürecine kadar bunları incelemek zorundayız. Şu anda 3 bin civarında yapılandırma müracaatı oldu. Bizler sizlere hizmet etmek adına elektronik ortamda çok ciddi ilerleme sağladık.

Özellikle 4B kapsamındaki esnafımızdan zamanında prim ödeyenlerin şikayetlerini bizlerde alıyoruz. Bizde de 20’nin üzerinde teşvik var. Ana prim borcunda indirim yapılıyor. Dolayısıyla bu afta asla borcunu ödemeyenler avantajlı değil” diye konuştu. Bilgilendirme toplantısı karşılık soru cevap şeklinde son bulurken, Birlik Başkanı Tural, İl Defterdarı Kocaş ve SGK Müdürü Karagöz’e günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.