Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gençlerin Yeni Kariyer Alanı: Blockchain Teknolojileri

Blockchain teknolojilerinde yaşanan gelişmeler

Blockchain teknolojilerinde yaşanan gelişmeler iş dünyası tarafından ilgiyle takip ediliyor. Sektör özelinde yapılan yatırımlar yeni iş kollarının ortaya çıkmasını sağlarken, iyi bir kariyer hedefleyen gençler blockchain alanına yöneliyor. Peki gençler neden bu alana yöneliyor? Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu konuya ilişkin değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaştı.

Blockchain teknolojilerinin sunduğu özelliklerle iş dünyasını yeniden dizayn edeceği düşünülüyor. Alanın uzmanları blockchain uygulamalarının yapısı itibarıyla operasyon yükünü hafifletme, verimliliği artırma ve maliyetleri azaltma gibi avantajlarla öne çıktığını ifade ediyor. Tüm bunlar hem iş dünyasındaki profesyonellerin ilgisini blockchain teknolojilerinin üzerine çekiyor hem de yeni iş kollarının gelişmesine katkı sağlıyor. Öte yandan, sektöre yapılan yatırımların da günden güne arttığı görülüyor. Bu gelişmeler özellikle gençlerin kariyer planlarını belirlemelerinde etkin bir rol oynarken, birçok gencin de blockchain alanına yönelmesini sağlıyor.

Blockchain, mevcut sektörlerin büyük bir bölümünü şekillendirme ve yeni iş alanları oluşturma potansiyeline sahip bir teknoloji. Özellikle kripto paraların yaygınlaşması, NFT’lerin ortaya çıkması ve Metaverse dünyasının gelişmesiyle birlikte yeni iş fırsatları da ortaya çıkıyor. Halihazırda NFT tasarımcıları, DeFi uzmanları ve Web3 geliştiricileri gibi meslek grupları sektörde önemli roller üstleniyor. Gelecekte bu iş alanlarının genişlemesine paralel olarak yeni meslek profesyonellerine duyulan ihtiyacın da artması bekleniyor. Tüm bu yaşananlar gençlerin kariyer yolculuklarında yeni alternatifler oluşturuyor.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu, gençlerin sektöre olan ilgisinin günden güne arttığını vurgularken, birçok gencin kariyer planlamalarında blockchain alanına yöneldiğine dikkat çekti.

Gelecekte blockchain tabanlı teknolojilerin günlük hayattaki kullanımının artmasının yeni mesleklerin gelişmesine yol açacağını belirten Can Azizoğlu şunları kaydetti:

“Teknoloji tarihin her döneminde toplumların iş yapış biçimini değiştiren itici bir güç oldu. İnsanlığın teknolojik gelişmelere uyum sağlamasıyla da yeni iş kolları ortaya çıktı. Yenilikçi özellikler taşıyan blockchain teknolojileri iş dünyasını yeniden şekillendirebilecek bir potansiyele sahip. Coinoxs olarak, vizyonumuz doğrultusunda geliştirdiğimiz ‘OxsStart İnkübasyon Programı’ ile blockchain, Web3, kripto para, NFT ve Metaverse endüstrilerinde yenilikçi fikirleri olan girişimlere danışmanlık ve teknik inşa hizmeti sağlıyoruz. Söz konusu teknolojiler halihazırda birçok sektördeki iş geliştirme süreçlerinde etkin bir rol oynuyor ve yeni kariyer alanlarının ortaya çıkmasını tetikliyor. Bu noktada, gençlerin kariyer tercihlerinde blockchain alanını tercih etmeleri gelecekte fark yaratmalarına sebep olabilir. Hem alanın henüz yeterince keşfedilmemiş olması hem de yenilikçi uygulamaların kazandıracağı farklı bakış açıları alanı daha cazip hale getiriyor. Bizler, gelecekte blockchain ekosisteminin yakaladığı ivmeyi devam ettirerek iş süreçlerine ve istihdama önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz.”