Bağlantıda Kalın

Belediye

Gençlerimiz için her türlü altyapıyı hazırlıyoruz

Yayınlanma

,

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) öğrencilerle bir araya geldi, şehre yeni gelen öğrencilere ‘hoş geldiniz’ diyerek, Geleceğin Şehri Isparta için fikirlerini aldı. Öğrencilerle voleybol oynayıp, yarış motosikletine binen Başkan Başdeğirmen, SDÜ ve ISUBÜ Öğrenci Toplulukları stantlarını ziyaret ederek, çalışmalarına ilişkin bilgiler aldı.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bir gününü üniversite gençliğine ayırdı. Otogar bölgesinde öğrencilerin arasına karışan Başkan Başdeğirmen, durakta otobüs bekledi, otobüse binip, onlarla sohbet etti. Otobüsle üniversite yerleşkesine gelen Başkan Başdeğirmen, şehre yeni gelen öğrencilerle tanışıp, şehri beğenip beğenmediklerini sordu. Şehri beğendiklerini belirten öğrenciler, kendileriyle konuşan kişinin Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen olduğunu öğrenince şaşkınlık yaşadılar. Öğrenciler şehirde temizlik ve diğer hizmetleri beğendiklerini dile getirerek, “Farklı illerden geldik, otobüs düzenleri mükemmel. Bundan sonra Belediye Başkanımız bizim babamız, ağabeyimiz” derken Başkan Başdeğirmen, öğrencilerle her zaman bir araya gelmeye hazır olduklarını, taleplerini bizzat kendisine iletebileceklerini söyledi.

Öğrencilerle çimlerde oturarak sohbet eden Başkan Başdeğirmen daha sonra Öğrenci Meydanı’nda Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Öğrenci Toplulukları stantlarını ziyaret etti. Stantları tek tek ziyaret eden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, öğrencilerin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Başkan Başdeğirmen, Isparta Belediyesi’nin öğrenci topluluklarıyla her zaman işbirliğine hazır olduğunu vurguladı. Öğrencilerle voleybol oynayan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, yarış motosikletine bindi, öğrencilerin fotoğraf çektirme taleplerini geri çevirmedi.

Reklam

Üniversitelerde eğitim öğretimin başlamasının şehre canlılık getirdiğini dile getiren Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, öğrencilerin Isparta’nın en önemli misafirleri olduğunu söyledi. Üniversite öğrencilerini gördükleri zaman mutlu olduklarına işaret eden Başkan Başdeğirmen, “Öğrencilerimizle daha hareketli, canlı, verimli bir il olduk. Öğrencinin bizim için çok önemli değeri var. Isparta’mıza ilk kez gelerek üniversiteye başlayan yaklaşık 15 bin öğrencimize ‘hoş geldiniz’ diyerek bağrımıza bastığımızı söylemek istiyorum. Daha önce gelip de birkaç yılını şehrimizde geçiren arkadaşlarla da karşılaşıyor onlarla sohbet ediyoruz. Belediye olarak beklentilerini, ne yaparsak daha mutlu olacaklarını soruyoruz. Onların verdiği cevapları değerlendiriyoruz.

Öğrencilerle yaşamanın keyifli olduğunu bilerek onlar için de altyapıları çok daha sağlıklı hale getirerek, öğrencilerimize de en güzeli sunmak istiyoruz. Yeni gelen öğrencilere merhaba demek istedik. Öğrenci kulüpleri sosyalleşme anlamında güzel çalışmalar. Arkadaşlar 100’ün üzerindeki kulüplerden birini seçerek sosyalleşmeye başlayacaklar. Kimisi halk oyunu oynayacak, kimisi fotoğraf çekecek kimisi de farklı etkinlikler yapacak. Bunların hepsi hem kendilerini geliştirmek hem de şehrimize, ülkemize katkı sağlamak amacıyla altyapılar oluşturacak. Yapılan çalışmanın ne kadar kıymetli olduğunu bilen birisiyim. Buralarda benim de çok zamanım geçti. Yüksek Lisansımı bu üniversitede yaptım.

Üniversitelerimizi çok seviyorum. Şehrimize vermiş olduğu ilim, bilim ve güzel hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz olmazsa bunların hiçbiri olmaz öğrencilerimize de teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belediye

Başdeğirmen: Halı dokumacılığını yeniden gündeme taşıyacağız

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Belediyesinin ana paydaşı olduğu ve halı dokumacılığını yeniden canlandırmak, kök boyama geleneğini yaygınlaştırarak kadın ve gençlerin istihdamına katkı sağlamak amacıyla BAKA, ISUBÜ, İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile hazırlanan Isparta’da Dokumacılık ve Kök Boya Geleneği İle Kadın ve Gençler İstihdama Katılıyor Projesi kapsamında Uluslararası Gelenek ve Yenilik Ekseninde Halı Sanatı Kongresi düzenlendi.

Isparta ile birlikte çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı kongre 3 gün sürerken, kongreye ilişkin sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Kongrenin açılışında konuşan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Volkan Güler, “Projedeki temel amaç geleneği günümüz ticari koşullara adapte edecek bir modeli çizmeye çalışıyor. Burada da çok güzel halı ve kilim müzemiz var. Bunun yanında turist kitlesine bu işin imalatını, el dokumacılığının nasıl yapıldığını gösterecek bir atölye imkanını projeyle sunarak, sadece bunu görsel sunmak değil aynı zamanda bahsettiğimiz geleneksel üretim yöntemlerini kırsaldaki kadınlarımızı günümüz dokuma kültürlerini ortaya çıkarmasıyla birlikte bir pazarlama kanalına entegre etmek istiyoruz. Çok kolay bir şey değil. Ama sayın başkanımız güzel bir ekip oluşturdular. İşin başında çok kıymetli üstatlar var. Eminim ki yakın zamanda güzel bir ticari hacmi oluşturacağımızı düşünüyorum. Zaten bu proje öncesindeki projede de belli bir kitle oluşturduk. Projemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Dünyadaki geleneksel ürünlere ilgi trendini yeni ticari platformlarla, e-ticaret kanallarıyla entegre etme sürecini kaçırmaz isek buradan önemli bir pastaya yönelebiliriz diye düşünüyorum. Özellikle pandemi döneminde farklı e-ticaret kanalları oluştu. Buradan faydalanmamız gerekir ancak daha teknolojik taraftan da ilerlememiz gerekiyor. Kültürel kodlarımızın önemli bir öğesi olan, geçmişte ekonomik faaliyetlerimizin ürünü olan halının daha fazla katma değer sağlaması için önemli adımlar bu projeyle atılmış olur diye düşünüyorum. Bu bağlamda sayın belediye başkanımıza, rektörlerimize ve ilgili paydaşlara proje için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Reklam

Isparta denince akla halının, halı denince de akla Isparta’nın geldiğini dile getiren Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Son 25 yıl içerisinde bu kavram çok değişti. Eskiler bunu çok iyi bilirler. Ancak 30 yaş seviyesindeki gençlerimiz bunu çok bilmezler. Bizler o dönemde hep şunu duyardık; çeyizinde Isparta halısı var mı? Eğer Isparta halısı yoksa o çeyiz tam teşekküllü değil, mutlaka Isparta halısı alınması gerekiyordu. Türkiye’de belki de şuanda evlerin yüzde 80’inde Isparta halısı vardır. O kadar güzel modellerimiz, desenlerimiz ve kaliteli halılarımız var ki onların hepsini büyüklerimiz altın gibi saklıyor, paketlerin içerisinde muhafaza etmeye çalışıyorlardı. Bu kadar büyük istek varken Türkiye’de herkesin Isparta halısı olmazsa olmazıyken bugün neden bu hale düştük? Neden bugün Isparta halıcılığı, el dokumacılığı artık gündemde değil? Biz bunların yeniden gündeme gelmesi için hem sebeplerini hem de yeniden nasıl gündeme getirebiliriz bunları konuşmak istiyoruz. Artık geleneklerimizle yenilikleri birbirine karıştırarak yeniden neler yapabiliriz, yeni neler getirebiliriz diye konuşuyoruz. Eğer halıcılık Isparta ile anılıyorsa, Isparta olarak vazifemiz bu olmalı. Çevre illerde de halı dokunurdu. Örneğin Konya, Burdur, Afyonkarahisar’da halı dokunur, satılmak üzere Isparta pazarına gelirdi. Pazar burasıydı, alıcı buraya gelirdi. Türkiye’nin en fazla ip fabrikası o dönemlerde bizdeydi. Gökçay bölgesi olduğu gibi ip fabrikasıydı. Kırkımhaneler ve halı yıkamalar vardı. Halıların taşınmasıyla alakalı ambarlar vardı. Biz bunları o kadar çok yaptık ki, binlerce metrekare Isparta halısını Türkiye’nin her yerine gönderdik. İnşallah bundan sonra kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel mesleğimizi biraz daha öne çekmek istiyoruz.

ISUBÜ, BAKA, İŞKUR, Milli Eğitim Müdürlüğümüz projede paydaşlarımız. 3 tanesini Isparta’da yapıyoruz. Sidre Mahallesi, Yenice Mahallesi ve Halı ve Kilim Müzesinde. 3 tane de Çarıksaraylar, Güneykent ve Senir’de olmak üzere 6 yerde 110 kadımızla bu çalışmayı gerçekleştireceğiz. Tezgahları kurduk, iplerini vereceğiz. Halı dokumacılığını yeniden gündeme taşıyacağız.

Reklam

Isparta dışından gelen misafirlerimiz var. Bunlar bizim için değerli. Bu konuya destek veren sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu ülkemizin bir kazancı olacak. Çünkü biz kök, yapı olarak geçmişten beri dokumacılığa has bir ülkeyiz. Bunu yeniden canlandırarak topluma kazandırmak için hep birlikte bu işin içerisinde olduğumuzdan memnuniyetimi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi ve akademisyenler tarafından kongre sürecine geçildi. Kongrede yapılan görüşmelerin sonuç bildirgesi hazırlanacak ve önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Reklam
Okumaya Devam Et

Belediye

Başdeğirmen: Türk Bayrağımızın gönderden inmeyeceği ve daim olacağına inanıyorum

Yayınlanma

,

Yazar:

Karakaş Spor Kulübünün yöneticileri Hasan Hüseyin Yükselmiş, Osman Mayda, Kulüp Antrenörü Kadir Karakaş ve kulübün Balkan Çocuklar Karate Şampiyonu sporcusu Melih Tarık Naimoğlu, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Kulüp Antrenörü ve Karate İl Temsilcisi Kadir Karakaş görev aldığı 1996 yılından buyana birçok sporcu ve antrenör ile hakem yetiştirdiklerini söyledi. Karakaş, şu anda çalışmaların büyük hızla devam ettiğini dile getirerek, “Sporcumuz Melih Tarık Türkiye şampiyonu oldu ardından 27. Balkan Çocuklar Karate Şampiyonası’nda şampiyon olarak bizi gururlandırdı” diyerek sporcusu hakkında Başkan Başdeğirmen’e bilgiler verirken hayallerinin 2024 Türkiye ve Balkan Şampiyonluğu ile ardından Avrupa ve Dünya şampiyonluğu olduğunu dile getirdi. Karakaş, “Sporcumuzla aynı azimle çalışmalara devam ediyoruz. Şu an için hayalimiz 2024” ifadesinde bulundu.

Karadağ’da 26 – 28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 27. Balkan Çocuklar Karate Şampiyonası’nda 11 ülkeden 42 sporcu arasında puan vermeden tüm rakiplerini yenerek erkekler 35 kilo kumite kategorisinde Balkan şampiyonu olan Ispartalı Melih Tarık Naimoğlu elde ettiği başarısı hakkında Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e bilgi verdi. Ortaokul öğrencisi olduğunu, 6 yıldır karate sporu ile ilgilendiğini söyleyen Naimoğlu, şampiyonluğu hakkında “2023’de Türkiye ve Balkan Şampiyonu oldum. Hedefim 2024’te tekrar Türkiye ve Balkan Şampiyonu olmak. Sonraki hedeflerimde de Türk Bayrağımızı en üstlere çıkarmak” şeklinde konuştu.

Reklam

Elde edilen güzel başarıların kendilerini çok mutlu ettiğini aktaran Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Başarıların daha da artsın. Bundan sonra da ülkemiz adına güzel sonuçlar alacağına inanıyorum. Balkan şampiyonu olman bizi mutlu etti. Sayende Türk Bayrağımızın gönderden inmeyeceği ve daim olacağına inanıyorum. Antrenör Kadir hocamıza da böyle güzel sporcular yetiştirdiği için teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın spor yaparak eğitimlerini almaları önemli. Spor demek sağlıklı bir vücut demektir. Kulüp yöneticilerimizde bu işe çok emek ve destek veriyorlar. Çocuklarımızın başarılı olmalarına yardımcı oluyorsunuz. Çocuklarımız, gençlerimiz bizim geleceğimiz değerlerimiz. Sporcumuzun balkanlarda Türk Bayrağımızı göndere çektirmesi kadar güzel bir şey olamaz. Sizlere teşekkür ediyorum, başarılarının artarak devamını diliyorum. Bizler her zaman sporcularımızın yanındayız. Ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.

Okumaya Devam Et

Belediye

Yeni otogar alanında asfaltlama yapılıyor

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Belediyesi tarafından Çünür Mahallesi’nde inşaat çalışmalarında son aşamaya gelinen yeni otogar alanında asfalt çalışmaları gerçekleştiriliyor. Çalışmalarda peron bölgesinin asfaltı tamamlanırken, çevre düzenleme işlemleri sürüyor.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, önceki dönemden kalan projeleri tamamlamaya devam ediyor. Bu projelerden birisi de Çünür Mahallesi’nde inşaatına başlanan yeni otogar alanıydı. Yapımına önceki dönemde başlanan yeni otogar alanının uzay çatı sisteminin kaplanmasının zor olması dolayısıyla projede değişiklik yapılmış ve yeni projede çelik konstrüksiyon uzay çatı sistemi sökülürken yerine düz çatı sistemi üzerine sandviç panel uygulanmıştı. Bu çalışmaların ardından yeni otogar alanının tamamen bitirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ihaleyi alan yüklenici firmanın çalışmaları da artık tamamlanmak üzere. Firma tarafından yazıhane bölgesi hazır hale getirilirken, restoran bölümünde cam montajı devam ediyor.

Isparta Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından da yeni otogar alanının asfalt çalışmaları gerçekleştiriliyor. Çalışmalarda peronlar bölgesinin asfaltı tamamlandı, çevre düzenleme çalışmaları sürüyor. Ayrıca yeni otogar altında bulunan bulvardan otogara dönüş yolu güzergahı açılırken, bu bölümde çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor. Daha sonra da bu yol asfaltlanarak hazır hale getirilecek. Bölgede Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü tarafından da altyapı çalışmaları gerçekleştirildi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler