Fevzi Özdemir bireysel olarak iptal davası açtı

Fevzi Özdemir bireysel olarak iptal davası açtı

ABONE OL
Aralık 6, 2016 15:10
Fevzi Özdemir bireysel olarak iptal davası açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi Fevzi ÖZDEMİR Çünür Mahallesine Yapılması planlanan Yeni Otogar ve Yaşam alanı projesine iptal davası açtığını açıkladı.

İşte Özdemir’in o açıklaması…

Değerli Basın Mensupları, Saygı Değer Isparta’lılar…

Pek çoğunuzun malumu olduğu üzere, Belediye Başkanlığınca yapılacak olan yeni otogar tarafımdan tartışmaya açılmıştır. Belediye Başkanlığı, tarafımca ileriye sürülen itirazlara konunun ciddiyeti ile mütenasip cevaplar vermemiştir. Bunun yerine konunun önemi gözlerden saklanarak, şahsımın bu konulardaki uzmanlığı tartışma konusu yapılarak demagojik bir dil kullanılmıştır.

Bu münasebetle Belediye başkanlığı tarafından Çünür mevkiine yapılacak yeni otogar inşasına karşı İsparta İdare Mahkemesi nezdinde yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açmış bulunmaktayım. Dava dilekçemde itiraz gerekçelerimi ayrıntıları ile yazdım. Söz konusu itirazlarım kısaca şunlardır,

1. Isparta Belediyesinin yeni ve bugünün şartlarına uygun bir hazırlık ve planlama aşamasından sonra yeni terminal alanı belirlemesi gerekirken, 30-40 sene önce terminal alanı olarak belirlenmiş bir bölgeye, sanki o zamanın şartları aynıyla devam ediyormuş gibi terminal yapması yanlıştır.

2. Terminalin yapılmak istendiği Çünür bölgesi, çok yoğun bir bölgedir. Aynı bölgeye bir de terminal yapıldığı takdirde en fazla 5 yıl sonra yoğunluk daha da artacak, bölge tamamen kendi içerisinde boğulup kalacaktır.

3. Yeni terminalin yapılacağı Çünür Bölgesi, Tarım alanı olduğu gibi, çevresinde oldukça yüksek katlı binaların yer aldığı, her geçen gün belki de emsallerinin çoğalabileceği konut alanıdır. Bu sebeple terminal inşasına uygun değildir.

4. Isparta Belediyesinin uygulayacağı terminal yerinin, ne yeni açılacak çevre yoluna ne de mevcut olan raylı sisteme entegresi mümkün değildir. Çevre Düzeni Planında öngörülen yeni çevre yolu ulaşım ağına tamamen aykırı ve ters yöndedir.

5. Isparta Belediyesinin belirlediği terminal alanı özellikle ilçe terminal alanlarını içermemektedir. Zaten Belediye yetkililerinin şu an için kent merkezi içerisinde kalan, köy ve ilçe otobüs terminalini yeni terminale şimdilik taşımayacağız demeleri de yeni terminal alanındaki yoğunluğun artışı korkusundan kaynaklanmaktadır.

6. Isparta’nın 1/25.000 lik Çevre Düzeni Planı onaylanmamıştır. Belki de onaylanmayacaktır. Çevre Düzeni Planlaması açıklanmamış bir alana otobüs terminali ihalesi yapmak usule aykırı ve son derece hatalı bir idari işlemdir.

7. Belediye tarafından terminal ile ilgili projede gerçek somut ihtiyaçlar belirlenmeden, çiçekler, böcekler ve ucube kule vb. binalarla vatandaşın gözü boyanmakta, adeta vatandaşımızın aklıyla alay edilmektedir.

8. Belediye tarafından yeni terminalin yapılacağı Çünür Bölgesi, yeni çevre yoluna tamamen ters bir alanda olduğu için, gereksiz yere şehirlerarası otobüslerin kent içi trafiğine girerek ciddi bir ağır vasıta yoğunluğu oluşturmasına sebebiyet verecektir.

9. Belediye tarafından vadeli imalata dayalı, imalat artışını öngören, yıllara sâri ihale modeli uygulanacağından ciddi bir Kamu zararı meydana gelecektir. Oysa ki aynı terminal P.P.P modeli ile hiçbir ücret ödemeden yapılabilecektir. Mevcut yapılmakta olan Bölge Hastanesi bu tip proje ile gerçekleştirilmektedir. Kısaca; Yap işlet Devret modeli öngörülmelidir.

10. Kentin bugününü ve geleceğini ilgilendiren büyük projelerde halkın, ilgili kurumların ve STK’lann katılımının sağlanması gerekirken, Belediye tarafından bu süreçlerin tamamı göz ardı edilmiştir.

11. İtirazım Çünür bölgesine otobüs terminali yapılmasına karşıdır. Diğer rekreasyon alanlarının yapılmasına herhangi bir itirazım yoktur.Çünkü bu bölgede gerçek ihtiyaç yeni bir yaşam alanıdır.Asla otobüs terminali değil.

Umanm bu iptal davası, Isparta’mızın bugünü ve yarını adına her yönüyle yanlış olan belediyenin bu girişimini durdurur. Isparta’mızın bugünü ve geleceği adına çok mühim olan yeni otogar inşasının da gerektiği gibi ve gereken ciddiyette kamuoyu tarafından tartışılarak aklı selime uygun bir şekilde ve isabetli bir yere inşasına vesile olur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0