DOLAR 16,1007 0.12%
EURO 17,3335 -0.07%
ALTIN 966,440,04
BITCOIN 4772232,42%
Isparta
18°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eziyet ediyorlar !

ABONE OL
Eylül 17, 2014 14:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okullara yapılan müdür atamalarında adaletin olmadığını söyleyen Balaban müdür atamalarında elendiği belirtilen 34 Eğitim Bir Sen üyesinin de 3. etap atamalarda müdür olarak atanacağını iddia etti.

Müdür atamalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Balaban, “Eğitimin cılkını çıkardılar. Burada önemli olan nokta şu; Bir kere bugün (dün) açıklanan okul müdürleri listesinde bunu gördük. Listede 34 kişi var, bunun içinden bir kişi için tercihlerine göre görevlendirme yapılmadı deniliyor. Bu 33 kişi içerisinde bizim bir üyemiz var. O da görev yaptığı okulu istemediği için geçen dönemde görevlendirilmemişti. Bu arkadaşımız kendi okulunu istememişti. Ama bugün yayınlanan listede yine aynı okula yerleştirmişler. 75’in üzerinde puan alıp da kendi okulunun dışında okul isteyenlerin ataması yapıldı. Bu arkadaşımızı da kendi okuluna atamışlar. Zaten kendi okulunu isteseydi ilk atamada atanırdı. Bugün böyle bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

ADALETİN A’SI YOK

Milli Eğitim Müdürü İlyas Can’ın bir takım sözler sarf ettiğini fakat söyledikleriyle yaptıklarının birbirini tutmadığını söyleyen Balaban, “Milli Eğitim Müdürümüz diyor ki; “Türk Eğitim Sen Başkanı Eğitim Bir Sen’e çok çatıyor. 34 kişi de Eğitim Bir Sen’den elendi.” Geriye kalan 33 kişi atandı. 47 okula daha atama yapılacak. Bu okullara da 34 kişiyi 3. etap atamalarında yerleştirecekler muhtemelen. Biz o zaman yine bu adaletli yöneticilerimizle bir daha karşılaşacağız. Yine söyleyecek sözlerimiz olacaktır tabi. Biz onlara en başında da dedik; adaletli davrandıysanız sizlere söyleyecek sözümüz yok. ama vatandaş da görüyor bizler de görüyoruz. Burada adaletin A’sı yok. Bu kadar adama kayırma ancak bu kadar olur” ifadelerini kullandı.

İDARECİLER HİÇBİR ŞEYİ PLANLAMIYOR

Yaz aylarında yapılması gereken pansiyon onarım çalışmalarının Eylül’de yapılmasını eleştiren Balaban, son örnek olarak Güzel Sanatlar Lisesi’nde yaşanan pansiyon sorununa değindi. Okullarda eğitimin başlamasıyla birlikte pansiyonda da onarım çalışmalarının başlamış olmasına hiçbir anlam veremediğini ifade eden Balaban, “Milli Eğitimin neresinden tutarsak, orası kopuyor elde kalıyor. Bu sadece Isparta’da yaşanan bir sorun değil, Türkiye’nin birçok bölgesinde yaşanan bir sorun. Geçmiş dönemlerde Anadolu Öğretmen Lisesi’nde böyle bir sorun yaşanmıştı. Evi yakın olan öğrencileri evlerine, uzakta olanları ise başka okulların pansiyonlarına dağıtmışlardı. Şimdi aynı durum Güzel Sanatlar Lisesi’nde olacak sanırım. İdareciler eğitim sezonu öncesinde hiçbir şeyi planlamıyor. Eğer bunu planlasalardı, bugün bu sorun yaşanmazdı. ” şeklinde konuştu.

EZİYET EDİYORLAR

4+4+4 eğitim sisteminde yaşanabilecek sorunları tek tek anlattıklarını fakat çözüme dair herhangi bir girişimde bulunulmadığının altını çizen balaban, “4+4+4 eğitim sistemine karşı çıktığımızda öğretmenlerin yüzde 20’si norm fazlası olacak demiştik. Ama bizi dinlemeyip, “Hayır hiçbir sıkıntı olmayacak. Sınıf sayısı artırılacak, öğrenci ve öğretmen sayısı artırılacak” demişlerdi. Şimdi sınıf ihtiyacı doğdu, öğrenci sayısı arttı. Çok sayıda da öğretmen açıkta kaldı. Sonra öğretmenlere branş değiştirin denildi. Branş değiştirenler de huzursuz oldu, mesleğini tam anlamıyla icra edemedi. Geri dönmek istediler bu kez de daha önce geldiğiniz okula geri göndeririz denildi. Milli Eğitim Bakanlığı kadar kendi personeline eziyet eden bir bakanlık herhalde yok. Artık günümüzde de belli kriterlere göre öğretmen alınmıyor. Kimin gücü varsa o alınıyor” dedi.

BU İŞTE BİR İŞ VAR

Gülistan İmam Hatip Ortaokulu’na iki öğrenci kayıt yaptırdı. Okulun devam ettirilebilmesi için de Yaşar Ulucan ortaokulundan buraya öğrenci transfer edileceği söyleniyor. Buna ilişkin de değerlendirmede bulunan Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Balban, “Veliler bu konuda ne düşünüyor bunu bilmiyorum ama sadece öğrencilerin taşınacağı söyleniyor. Bizde de net bir bilgi yok ama oraya taşınırsa liseyle ortaokulun aynı yerde olması çok sakat. Çünkü 10 yaşındaki öğrenci ile 18 yaşındaki öğrenci aynı tuvaleti kullanıp, aynı bahçeyi paylaşacaklar. Burada bir değişim olması gerekir. Gülistan’da iki tane bina var, bunun değerlendirilmesi şart. Ayrıca bugün okulların isimleri de sürekli değiştiriliyor. Hangi okul nerededir takip etmek mümkün değil. İsimlerini yeni yeni duyduğum çok sayıda okul var. Bunda da bir şeytanlık var diye düşünüyorum. Çünkü müdür olarak atanamayan öğretmenlerimiz dava açıyor. Kazandıkları zaman “Kardeşim böyle bir okul yok” demek için böyle bir çalışma yapıldığını ve şimdiden tedbir alıyorlar diye düşünüyorum” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP