DOLAR 16,6954 -0.03%
EURO 17,5037 -0.2%
ALTIN 969,920,02
BITCOIN 3396371,98%
Isparta
21°

AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

EUS işlemi Isparta'da yapılabiliyor

ABONE OL
Haziran 20, 2013 13:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Doç. Dr. Altuğ Şenol, kanser ve benzeri hastalıkların teşhisinde büyük avantaj sağlayan ve Endoskopi Ultrason cihazı ile teşhis ve tedavilerini yaptırabildiklerini söyledi.Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Doç. Dr. Altuğ Şenol, kanser ve benzeri hastalıkların teşhisinde büyük avantaj sağlayan ve Endoskopi Ultrason cihazı ile teşhis ve tedavilerini yaptırabildiklerini ifade etti.

Şenol, ülkemizde az sayıda merkezde bulunan ve özellikle özofagus, mide, duodenum, ve pankreas gibi gastrointestinal sistem organlarının tümöral lezyonlarının tanı ve değerlendirilmesinde en modern yöntemlerden birisi olan Endoskopik Ultrasonografi (EUS) işleminin hastanemiz Gastroenteroloji Kliniğinde yapıldığını kaydetti.

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Altuğ Şenol, EUS cihazının, sindirim sisteminde ve komşu organlarda oluşan tümörlerin büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Endoskopi, sindirim sisteminin içyapısının (mukoza ve lümen) görüntülenmesi ve değerlendirilmesine yardımcı olan bir alettir. Ultrasonografi ise yüksek frekanslı ses dalgaları ile karaciğer, safra kesesi, pankreas, böbrekler vs. organlardan görüntüler elde ederek inceleme yapılmasını sağlayan bir cihazdır.

Endoskopik ultrasonografi (EUS), sindirim sistemi endoskopisinde kullanılan ve endoskop olarak adlandırılan aletlerin uç kısmına ses dalgalarını yayan ve kaydeden bir mini ultrasonprobu yerleştirerek sindirim sistemi içerisinden daha iyi ultrasonografi görüntüsü elde edilmesine olanak sağlayan cihazdır. EUS ile sindirim sistemi organlarında duvar katmanları ayrıntılı bir şekilde incelenebilir, hatta bu konuda diğer görüntüleme yöntemlerinden daha üstündür. EUS cihazı, sindirim sisteminde ve komşu organlarda oluşan tümörlerinin evrelendirmesinde (tümörün büyüklüğü ve derinliği, lenf bezi ve komşu organ metastazı vb.) ve sindirim sisteminde epitel altında yerleşim gösteren lezyonların (submukozal lezyonlar) incelenmesinde ve biyopsi alınmasında büyük avantaj sağlar. Ayrıca mevcut görüntüleme yöntemleriyle görülemeyebilen küçük safra yolu taşları ve çamurlarının görüntülenmesi, safra yolları ve pankreasın ince barsaklarda açılma yeri olan ampullavaterinin değerlendirilmesine olanak sağlar” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP