Esnafların 1 Mart’tan itibaren tedbirli ve dikkatli olmalarını istedi
  • Gazete32
  • Isparta
  • Esnafların 1 Mart’tan itibaren tedbirli ve dikkatli olmalarını istedi

Esnafların 1 Mart’tan itibaren tedbirli ve dikkatli olmalarını istedi

ABONE OL
Şubat 26, 2021 04:07
Esnafların 1 Mart’tan itibaren tedbirli ve dikkatli olmalarını istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, 1 Mart itibariyle yerinde karar dönemi noktasında önemli açıklamalarda bulundu. Esnafların bu dönemde tedbirli ve dikkatli olmalarını belirten Başkan Tural, esnaflara ayağa kalkış kredisinin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Koronavirüs salgınını önlemeye yönelik tedbirler ve kısıtlamaların vaka sayısındaki azalmaya bağlı olarak kaldırılmasının illere bırakılarak kademeli olarak normalleşmeye geçileceği dönem Mart ayı itibariyle başlıyor. Böylece vaka sayısı en düşük iller arasında yer alan ilimizde, sokağa çıkma kısıtlamasının gevşetilmesi, kapalı olan işyerlerinin açılması, lokanta ve restoranların müşteri kabulüne başlaması bekleniyor.

YERİNDE KARAR DÖNEMİ BAŞLIYOR

Yerinde karar dönemine ilişkin açıklama yapan Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, “Esnafımızın yeniden işinin başına dönmesi Isparta’da yaşayanlar olarak hepimizin kurallara uymasına bağlı” dedi. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgınının en çok esnaf ve sanatkarı etkilediğini her platformda dile getirdiklerini anımsatan Başkan Tural “ Alınan tedbirler ve kısıtlamalar nedeniyle aylardır birçok sektörde işyerleri kapalı durumda. Restoran ve lokantalar sadece paket servis hizmeti verebiliyor. Okulların kapalı olması nedeniyle kantinci, servisçi, yurt ve apart işleten esnaf bir yıldır iş yapamaz halde. Tedbir ve kısıtlamaların etkisiyle özellikle nüfusu az olan şehirlerde vaka sayılarının azalmasıyla birlikte Bilim Kurulu, salgınla mücadelede yerinde karar uygulamasına geçilmesi yönünde tavsiyede bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımız da Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada illerin vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırılarak 4 gruba ayrılacağını, Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecine geçileceğini açıkladı. Yine okullarda yüzyüze eğitimin başlamasının ve sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının da illerdeki vaka sayısına göre belirleneceğini kaydetti. Tabi beklentimiz restoran, kafe gibi işyerlerinin HES kodu şartıyla müşteri kabul ederek hemen açılması yönündeyken, Cumhurbaşkanımız bu işyerleri ile ilgili yol haritasının önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade etti” dedi.

TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMAYALIM

Özetle yerinde karar dönemiyle birlikte salgınla mücadelede alınacak kararların bundan böyle illerde hıfzıssıhha kurullarına bırakılacağını ileten Başkan Tural “Vaka sayılarında artış, azalma veya düzleşme eğilimleri, kontrollü sosyal hayata dönüş için yol gösterici olacak. Bu kapsamda yerinde alınacak kararlara kriter olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizdeki durumunu gösteren son haritaya göre ilimiz yüzbinde 29 vakayla ülkemizde vaka sayısının en az olduğu 20 il içerisinde yer aldı.

Sonuç olarak kısıtlamaların kaldırılması, esnafımızın yeniden işinin başına dönmesi Isparta’da yaşayanlar olarak hepimizin kurallara uymasına bağlı. O nedenle her zaman söylediğimiz gibi maske mesafe ve hijyen kurallarından taviz vermeyelim. Tedbirleri elden bırakmayarak, ilimizde salgının yayılmasının önüne geçelim. Hatta vaka sayılarının daha da gerilemesine katkı sunarak, normalleşmeye adım atalım” diye konuştu.

AYAĞA KALKIŞ KREDİSİ ESNAFA CANSUYU OLACAKTIR

Öte yandan kademeli normalleşme sürecinde işyeri kapanan, açık olsa bile kazancı düşen, kontak açacak esnafın yeniden ayağa kalkması için faizsiz 6 ay geri ödemesiz ayağa kalkış kredisi verilmesini talep ettiklerini kaydeden Başkan Tural “ Esnafımız işyerini açacak ama elinde sermayesi kalmadı. Adeta sıfırdan başlayacak olan esnafımız için verilecek bu kredi cansuyu olacaktır. Bunun yanında esnafımızın ayağa kalkması en az 6 ay, kazancının normal seviyesine dönmesi ise en az 3 yılını alacaktır. Bu nedenle de mart ayından itibaren esnafımızdan 6 ay boyunca elektrik, su, doğalgaz faturalarından vergi alınmamasını var olan tüm kredi borçlarının da faizsiz olarak 2022 yılına ötelenmesini bekliyoruz. Yasakların kalktığı, öğrencilerimizin okullarına kavuştuğu, esnafımızın kepenk kaldırdığı sağlık günlere bir an evvel kavuşmak dileğiyle tüm hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP