Site icon Gazete32

EŞİM OLMA, KARIM OL!

Kültür hazinelerimizi öğrenmemiz lazım. Ne, Nasıl, Ne şartlar da, Ne için, söylenmiştir, bilmemiz lazım. Bugün yine çok nefis bir makale geçti elime. Eğitim ve kültürümüz adına derhal paylaşmam lazım.

Bakma daha ilkel durduğuna sen, ruhu vardır kelimelerin. ‘Karı- Koca’ ‘ Eş’ ten daha çok şey anlatır. Hatta belki bize unutulmuş bir şeyi söyler.

Sahi, biliyor musunuz? Neden erkeğe ‘Koca’ Kadına da ‘ Karı’ demiş eskiler?

Eşim değil, karım ol! Kedilerin eşi olur, terliklerinde… İnsanın eşi olmaz. Bir ömür boyu eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? Eşlik etmek yeter mi? Fazlasını beklemez mi insan yarinden? Kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden koca dediklerini.

Çünkü Koca bilge demektir, yüce demektir. Koca demek dağ demektir. Ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir. Dağların yücesine kar yağar diye kadına da’ kocanın karı’ demişler. Bakmayın şimdi evlenenlerin ‘ karı- koca’ ilan edildiğine. Koca ve onun karı olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli, sarmalı ve bir ömür süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ. Ne kadar yüce olursa olsun, eksik görünür, yarım görünür.

Eşim olma, karım ol! Bana benzemeye çalışma sakın. Bana benden lazım değil bir tane daha. Ama unutma ki sensiz yarımım. Her zaman söylemem, ama sen anla.

Eşim olma, karım ol. Beni tamamla.

Nazmi SÜLDÜR