DOLAR 16,8195 -0.13%
EURO 17,5775 0%
ALTIN 977,540,00
BITCOIN 3404205,15%
Isparta
22°

AÇIK

03:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ek Kontenjandan, KUTSAL ÇAĞRI

ABONE OL
Aralık 11, 2011 00:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu benim hayatım.Çizgim, yazgım herhalde. Tevekkel bir insanım. Her zaman işimi ayarlar, ALLAH’a havale ederim. Çok şükür, bu güne kadar hiç bir işimde olmadı değil. İnanmak çok güzel bir duygu. Hele hele , çok usta ve gizli bir elin, sizin için hayırlı olacak her şeyi tasarlayıp idare etmesi bambaşka bir olay. Ben bu yaşıma kadar hep bu hazzı yaşadım.

Çünkü çok iyi biliyor ve inanıyorum ki, seni seçilmiş varlık olan insan olarak dünyaya getiren o güce sonuna kadar inanacaksın. Sen normal günlük hayatına devam ederken, akibet sürecin Yaradanına aittir. Seni bu dünyaya getiren lütuf, yaşam çizginde senin için hayırlı olacak süreci mutlak düşünmüş ve belirlemiştir. İşte o yüzden,başına gelenler, sonuç ne olursa olsun, her zaman hayırdır.

İşte bu inanç içerisinde 4 yıl önce yazıldığım Kutsal Yolculuğa, bu yıl sonradan tanınan ek kontenjan sayesinde çıkma fırsatını elde ettim. Hızlı bir hazırlık sürecinden sonra Berat Turizm’in 14 günlük devresine kayıt yaptırıp 30 Ekim sabahı İstanbul-Atatürk Havalmanından Suudi Arabistan Havayollarına ait Airbus uçakla 315 hacı adayı yola koyulduk.

Öğleyin Cidde’de,Akşama Mekke’ye vardık.Otelimize yerleşir yerleşmez ALLAH’ın evi Mescid-el Haram yani Kabe’ye vasıl olduk. 21 yıl sonra bir kez daha kavuşmanın heyecanı içinde bizi evine tekrar çağıran Rabbime şükürlerimi sunarak gözyaşları içinde Umre tavafımı ve sayımı tamamladım. Gece 03.30’da otelimize dönüp ihramdan çıktık.

Başta Kabe olmak üzere Hac alanları her yıl büyüyor. Yalnz hala yetersiz. 1.5 Milyar Müslümanı barındıran dünyamızda heryıl Hacca gelmek isteyenlerin sayısı da artıyor. Bu yıl resmi 3.5 milyon olmak üzere 5 milyon kişinin Hac yaptığı sanılıyor.

5 Kasım’da ki Hac olayı için(Arefe Vakfesi), 2 Kasımda Harem Bölgesi dışarı trafiğine kapanıyor.Tabii ki bu kağıt üzerinde kalıyor. Çünkü canlı şahidim ki 4 Kasım günü Mekke’ye giriş yapanları biliyorum. Yani anlayacağınız, 5 milyon kişi asgari br hafta içerisinde, Normalde Isparta’nın 2 katı kadar bir büyüklüğe sahip olan Mekke’de konuşlanıyor. Bırakın araç trafiğini, insan trafiği bile iptal oluyor. Birde bundan sonraki yazılarımda bahsedeceğim, Suudi kuralsızlıkları ve işgüzarlıkları eklenince alın size kaos.

Öyle bir kaos ki; orada o an bulunan herkesin tek bir amacı var. 5 vakit namazda ve 24 saat KABE’de bulunmak.Şimdilik hemen hemen her vakit yaklaşık 2.5 milyon kişi aynı anda vakit namazı kılabiliyor. İlk 1990 yılında gördüğüm Kabe ve çevresi müthiş büyümüş ve gelişmiş.

Hac zamanı Suudi hükümeti tarafından ülkelere uygulanan kota artık artırılmamalı, hızla iyileştirici tedbirler üretilmeli.Çünkü Suudi tüm zenginliğine ve para akışına rağmen bu olayın altından kalkabilecek; ne insan, ne kafa, ne kültür zenginliğine sahip değil.Hemen hemen herkesin ortak fikri;Hac olayı ve Harem Bölgesi (Mekke ve Medine), Suudilerin insiyatifine bırakılacak kadar hafif bir durum değil.

Dünya var olduğu sürece insanlık merkezi olacak olan Mekke ve Medine’nin acilen profosyonel ortak bir İslam Yönetimi tarafından idare edilmesi gerekir.Yoksa bu Araplarla, bedevilerle bu iş yürümez. Yalnız tarafsız olarak bu olayı ve gelişmeleri izleyecek olursanız; Hac zamanındaki tüm gelişmelerde, yaşananlarda görülebiirse çok büyük dersler ve imtihanlar var. Yalnız Allah nsanlara o kadar büyük bir güç ile donatmış ki onu kullandıkları anda promlemler anında çözülür. O da AKIL. Yanlış anlaşılmasın ama, bu ALLAH’ın Türk Milletine bir dersi olsa gerek. 600 yıl idare ettiğimiz ve önderlik ettiğimiz İslam dünyasında, son zamanlarda yaptığımız lüzumsuzluklar ve dış oyunlar sayesinde kendi elimizle feshettiğimiz Hilafete yanmamak mümkün mü? Ne vardı İngiltere’ de ki Kraliyet gibi de olsa, temsili olarak kalsa, şmdi en azından AĞALIĞIMIZ elde kalır, hiç olmazsa petrole para vermez, dünyanın en zengin milletlerinden biri olurduk.Neyse Rabbimin bize bir dersi bu.Adam gibi durmaz, kimliğini kaybetmeye başlarsan böye olur işte. Takdiri İlahi.Yalnız gelecekte tekrar İslamın lideri Türkler olacaktır. Bunayürekten inanıyorum.

Bugünlük bukadar yeter. Gelecek yazımda sizlerle hacda yaşadıklarımı anlatacağım. Hocalar olumsuzluklardan pek bahsetmeyin derler ama, meseleler görülmez ve bilinmezse tedbirlerde geliştirilemez.

Son olarak bu güzel yolculuğumuzda bize yardımcı olan, mükemmele yakın rehberlikte bulunan BERAT TURİZM ve Operasyon Müdürü MUHAMMED KAYA’ya sonsuz teşekkürler ediyor, ALLAH razı olsun diyorum. Saygılarımla.

NAZMİ SÜLDÜR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP