Bağlantıda Kalın

Eğirdir

Eğirdirspor Lideri Ağırlayacak

Yayınlanma

,

Eğirdirspor bu hafta kendi sahasında ligin maç fazlası ile lideri Serik Belediyespor’u konuk edecek. Karşılaşma pazar günü saat: 15.00’te Eğirdir Beleiüyesi ilçe stadında oynanacak.

Bölgesel Amatör Futbol ligi 7. grupta  ilimizin ve ilçemizi temsil eden Eğirdirspor şampiyonluk yolunda en öenmli virajlardan olan Serik Belediyespor ile karşılşacak. Kırmızı yengeçler’de geçtiğimiz hafta oynanan Konyaltı Belediyespor maçında sakatlanan Gökay ve ameliyat olan Yunus dışında eksik bulunmuyor.

Eğirdirspor Teknik Direktörü Hakan Karaca maç öncesi yaptığı açıklamada ” Eğirdir’de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilindiği gibi geçtğimiz hafta Ankara’da yaşanan olaylar nedeni ile maçlarımız iptal edilmişti.Bizde bu arayı iyi değerlendirdik. Sakatlarımız da iyileşiyor. Artık zorlu bir 4 haftaya gireceğiz. En az kayıpla bu 4 haftayı atlatmak istiyoruz. Oyuncularıma güveniyorum. Şampiyon olmak istiyorsak bu tür maçları kazanmak istiyoruz. Eğirdir ve Isparta olarak kenetlenip bu takıma sahip çıkılmalı. Tüm Eğirdir halkını maça bekliyoruz. Paza günü burada bir bayram havası olacak inşallah” dedi.

Reklam

EĞİRDİRSPOR’DAN 2 TRANSFER DAHA

Bölgesel Amatör Futbol Ligi 7. Grup’ta şampiyonluk mücadelesi veren Eğirdirspor, transferin son gününde 2 transfer yaptı.

Kırmızı­ yengeçler, transferin son gününde Beykozspor forması giyen Kaleci Oktay Selvi ve Kuşadasıspor Forması giyen tecrübeli sağ bek Süleyman Görgün ile anlaşmaya vardı?

Reklam

SÜLEYMAN GÖRGÜN KİMDİR

1999 yılında Muğlaspor’la profesyonel olan Görgün, sırasıyla Fatih Karagümrük, Uşakspor, Denizlispor, Kardemir Karabük, Bandırmaspor, Körfez İskenderun, Ünyespor, Çine Madranspor, Bodrumspor ve Kuşadasıspor formalarını giymişti. Süper Lig’de 13, PTT 1. Lig’de 87, 2. Ligde 95, 3. Lig’de 89 ve Bölgesel Amatör Ligde 51 maça çıkan 34 yaşındaki tecrübeli oyuncu, Çine Madranspor ve Bodrumspor’dan sonra Eğirdirspor’da. Çinespor’un eski Teknik Sorumlusu Gürkan Ferhatoğlu ise eski oyuncusu için, “Bence BAL’ın en iyi oyuncusu. Eğirdirspor çok iyi transfere imza atmış, Kendisine başarılar diliyorum” açıklamasında bulundu.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğirdir

Mezarlık işlerinde 2 bayan Gassal göreve başladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK halkımızın zorluk çektiği ve büyük bir ihtiyaç olan ve daha önce ilçemizde olmayan bayan gassal hizmetini Eğirdir’e getirdi.

Eğirdir Belediyesi bünyesinde Başkan Veli GÖK’ün talimatları ile 2 bayan gassal personel görevine başladı. Gassal bayan personel ilçemizde cenaze yıkama işlemlerini yaparak aynı zamanda dua ve Kur’an-ı Kerim okuyacaklar. Yine erkek cenazesi olduğunda cenaze arkasından dua ve Kur’an-ı Kerim okuyarak ebediyete irtihal eden cenazenin duasını yapacaklar.

Gassal personel Eğirdir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecekler. Eğirdir halkımız cenazesi olduğunda 153 Zabıta telefonunu arayabileceği gibi anında 0530 823 36 63 nolu telefonla da mezarlık işleri sorumlusuna ulaşabilecek.

Reklam

Vatandaşlarımız bu konuda daha önce büyük sıkıntılar yaşıyor ve bayan gassal bulma konusunda zorluk çekiyordu. Eğirdir Belediyesi Başkan GÖK’ün talimarları ile bundan böyle bir telefonla tüm hizmetleri yerine getirecek.

Okumaya Devam Et

Eğirdir

Kovada kanalının temizlenmesine karar verildi

Yayınlanma

,

Yazar:

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonunca alınan karar gereğince Eğirdir Belediyesi, Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü ve muhtarlarla yapılan istişare toplantısı Eğirdir Belediye Başkanlığı makamında gerçekleşti.

Toplantıya Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, İl Genel Meclisi Üyeleri Sezgin Özdoğancı, Süleyman Sarpdağ, Eyüp Doğan, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü Muavini Osman Erkan, Şube Müdürü Hüseyin Ergin, Erbaş, Makine ve İkmal Şube Müdürü Hayri Gölgeli, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanları ve Köy Muhtarları katıldı.

Yapılan istişareler sonucunca Eğirdir Gölü, Eğirdir Boğazova Köyleri ve Kovada Gölü’nü yakından ilgilendiren Kovada kanalının temizlenmesine karar verildi.

Reklam

Yapılan bu önemli toplantı neticesinde Kovada Kanalının DSİ 18. Bölge Müdürlüğünce temizlenebilmesi için kanal güzergahı boyunca bulunan ve temizliğe engel olacak ağaçlar ile mekanik teçhizatın 01.12.2023 tarihine kadar kaldırılması akabinde Kovada kanalının temizliğinin yapılmasına karar verildi.

Okumaya Devam Et

Eğirdir

Ulusal Elma Çalıştayı Eğirdir’de Başladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Dünya elma üretiminde lider ülkelerden olan Türkiye’deki üretimin yaklaşık yüzde 26’sını yapan Isparta’da, 2. Ulusal Elma Çalıştayı bugün başladı. Eğirdir Meyvecilik Araştırma Merkezi ev sahipliğinde düzenlenen çalıştay 2 gün sürecek. Çalıştayda Türkiye’nin elma endüstrisinin iç ve dış pazar rekabet gücünü artırmak için atılacak adımların tartışılarak , sektör paydaşlarıyla birlikte stratejik bir yol haritası oluşturması hedefleniyor.

Çalıştayın açılışında bir konuşma yapan Vali Baruş, Isparta’nın elmanın başkenti olduğuna vurgu yaparak düzenlenen çalıştayın elma üretimine ve milli ekonomiye katkı sunacağını belirtti.

“Isparta elma üretiminin Türkiye ekonomisine katkısı yaklaşık 5 milyar 537 milyon Türk Lirası’dır”

Reklam

Vali Baruş sözlerine şöyle devam etti: “Isparta sadece üretim miktarı bakımından değil, Eğirdir Gölü’nün oluşturduğu istisnai ekolojik özellikler sayesinde, üretilen elmanın kendine has tadı, aroması ve kalitesi ile de ülkemiz elma tarımı için çok önemli bir konuma sahiptir. Isparta, lezzetli elmaların hasattan sonra kalitelerinin korunması ve satışa hazır halde bulundurulması için kurulmuş toplamda 480.000 ton kapasiteye sahip 112 adet atmosfer kontrollü soğuk hava deposu varlığı ile depolama kapasitesi bakımından da Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. İlimizde, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olup elma üretimi yapan 7.947 çiftçimiz bulunmaktadır. Isparta elma üretiminin Türkiye ekonomisine katkısı yaklaşık 5 milyar 537 milyon Türk Lirası’dır.

“Isparta Elması, coğrafi işaretini aldık”

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün ilkini 2012 yılında İlimizde düzenlediği I. Ulusal Elma Çalıştayı kapsamında, ülkemiz elmacılığının Pazar potansiyelinin geliştirilmesi için bir eylem planı hazırlandı.2012 yılından bu yana, Isparta olarak gerçekleştirdiğimiz birçok faaliyette bu planın içeriğine uygun olarak oldukça önemli işler başardığımızı belirtmek istiyorum. Eylem Planı’nda belirtilen; “coğrafi işaretlerle ilgili farkındalığın artırılması” kapsamında, Isparta Borsa Başkanlığımızın yoğun gayretleri oldu. 2020 yılından bu yana yürüttüğümüz çalışmalar semeresini verdi ve “Isparta Elması” coğrafi işaretini aldık.

Reklam

Yine Eylem Planı kapsamında “Elmanın farklı ürünlerle işleme alternatiflerinin ortaya konulması” konusunda önemli bir yatırım gerçekleştirdik. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımızın “İş’te Kadın Güçlü Ekonomi” Projesi kapsamında; 2. Büyük elma üretici ilçemiz olan Gelendost’ta, üst teknolojiye sahip bir kurutma tesisi kurduk ve tesis şu anda bir kadın kooperatifimiz tarafından işletilmektedir.

Diğer önemli bir konu da; elma ve elma ürünlerinin iç ve dış pazarda tanıtılmasıdır. Bu konu da, üzerinde çalışılacak olan yeni eylem planının içeriğindeki maddelerden biri olacaktır. Her reklam ve tanıtım çalışması, elma ile ilgili olarak oluşturmak istediğimiz markanın kimliğine yapılan uzun vadeli bir yatırımdır. Bu bağlamda İlimizde, Eğirdir, Gelendost ve Senirkent İlçelerimizde “Elma Festivalleri” düzenlenmektedir. Bu festivallerin yanı sıra, özel sektör ve kamu kurum/kuruluşlarımız ülke düzeyinde düzenlenen fuarlara katılarak, İlimiz elmacılığının tanıtımına katkı sağlamaktadır.

Tanıtım konusunda yapılan önemli bir çalışmaya değinmeden geçmek istemiyorum. Isparta Ticaret Borsası, Isparta Elması’nın dünyaya tanıtımı amacıyla 6 farklı dilde bir film çekimi gerçekleştirdi. Söz konusu film, yayınlanmak üzere dünyanın değişik ülkelerinde birçok noktaya ulaştırıldı.

Reklam

“Elma üzerine yapılan çalışmalarda bilimsel verileri esas almak birinci düsturumuz olmalıdır”

Kıymetli Misafirler, Kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları olarak elma üzerine yapılan çalışmalarda bilimsel verileri esas almak birinci düsturumuz olmalıdır. İlimizdeki Üniversitelerimizin ve Enstitülerimizin elma üretimini ilgilendiren pek çok alanda karşılaşılan sorunların çözümü için ürettiği bilgileri referans kaynağı olarak almaktayız. II. Ulusal Elma Çalıştayı kapsamında, bu çalıştayın organizasyonunu gerçekleştiren Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitümüzün “Çalıştay Hatırası” olarak hazırladığı çantaların içerisinde; Enstitü tarafından yürütülen 82 adet projenin yer aldığı kitapçıklar “Elma” üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda neden Isparta’nın akla gelmesi gerektiğini çarpıcı bir biçimde açıklamaya yeterli olacaktır sanıyorum. Buraya kadar vermiş olduğum çalışma örnekleri, hedefi “Türkiye Elmacılığının Pazarda Rekabet Gücünü Artırmak” olan çalıştayın düzenlenmesi için en doğru adresin Isparta olduğunu göstermektedir.

Elma üretimi, işlenmesi ve pazarlamasının milli ekonomiye ve istihdama katkısını daha da artırmak amacıyla; sektörel bazda potansiyelimizi keşfetmek, sanayicilerimizin ve üreticilerimizin sorunlarına değinerek çözüm yolları geliştirmek ve bunları uygulamaya koymak için ilimizde zaman zaman toplantılar düzenliyoruz. Ülkemiz elmacılığının pazar payını artırmaya yönelik bir yol haritası oluşturmasını beklediğimiz bu geniş katılımlı çalıştaya katılan diğer illerimizde de elmacılığın gelişmesine katkı sağlayan örnek çalışma ve faaliyetler yürütüldüğünü yakından biliyorum.

Reklam

Kayseri-Elma Çalıştayı; Karaman-Elma Standartları Çalıştayı; Niğde Uluslararası Elma Fuarı ve Elma Festivali; Denizli-Çivril Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali bu faaliyetlerden ilk aklıma gelenler. Türkiye’nin önemli elma üretim merkezlerinden; Karaman, Niğde, Denizli, Konya, Kayseri ve Antalya illerinden bu çalıştaya katılarak desteklerini esirgemeyen tüm sektör paydaşlarına, kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerimizden bu çalışmaya katılan değerli akademisyen ve bilim insanlarına, birlikte hareket etme kabiliyetimizi güçlendirmeleri nedeniyle yürekten teşekkür ediyorum.

Biliyoruz ki; değişim ve başarı birlikte hareket edildiğinde gelir, amaçladığımız hedeflere işbirliği yaparak ulaşabiliriz. Elmanın Başkenti Isparta’mızda sizlerle bir araya gelmenin mutluluğunu ifade ederken, çalıştayımızın başarılı bir şekilde gerçekleşmesini temenni ediyorum. Çalıştay sonuçlarının ülkemiz meyveciliğine, elma ve elma ürünleri üretimini gerçekleştiren çiftçilerimize ve sanayicilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Siz Kıymetli Katılımcılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

  1. Ulusal Elma Çalıştayı’nın açılış programına Vali Aydın Baruş’un yanı sıra Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Metin Türker, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Şerif Özongun, Tarım ve Orman Bakanlığı Daire Başkanlığı, iş, meslek odaları ve sektör temsilcileri, akademisyenler ve çiftçiler katıldı.

Çalıştay boyunca elma üretimi ve pazarlanması hakkında sektördeki tüm güncel konular ele alınarak, ortak çözümler bulunmasına katkı sağlayacak bir çok oturum gerçekleşecek.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler