Eğirdir Gölüne 562 Bin Sazan Balığı Bırakıldı

Eğirdir Gölüne 562 Bin Sazan Balığı Bırakıldı

ABONE OL
Aralık 29, 2020 21:12
Eğirdir Gölüne 562 Bin Sazan Balığı Bırakıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğirdir Gölü’ne, sazan balığı popülasyonunu artırmak için Tarım ve Orman Bakanlığı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü’nden temin edilen 562 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı. Eğirdir limanında düzenlenen programa Vali Ömer Seymenoğlu, Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök ile Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Balıkları ilk olarak suyla buluşturan Vali Seymenoğlu yaptığı açıklamada Isparta genelindeki göl ve göletlerde toplam 600 Bin balığın suyla buluşturulacağını belirterek bu güzel gölde balık popülasyonunun artışına katkı sunmak amacında olduklarını söyledi.

Vali Seymenoğlu sözlerine şöyle devam etti, “Tarım bakanımızın talimatları doğrultusunda 562 Bin yavru sazan balığını Eğirdir Gölü’nün muhtelif yerlerinde suyla buluşturacağız. Geri kalan 50 Bin balık da ilimizin farklı yerlerindeki göletlerde suyla buluşturulacak. Bizim temennimiz bu tür doğal güzellikleri hem turizm anlamında yaşayabilmek hem de yörede yaşayan insanlarımızın ev ekonomisine katkı sağlayabilmesine fırsat verebilmek. Bu yavru balıklar eminim ki birkaç yıl içerisinde büyüyerek bu gölden faydalanan balıkçılarımızın ekonomisine büyük katkı verecektir. Eğirdir gölümüz tatlı su balıkçılığı açısından ülkemizin önemli bir değeri özellikle kerevit üretiminde önemli bir yere sahip. “ dedi.

Eğirdir Gölüne 562 Bin Sazan Balığı Bırakıldı

Kaçak avcılıkla mücadelenin hız kesmeden devam edeceğini ve balıkçıların yasaklara özenle uymasını isteyen Vali Seymenoğlu vatandaşlara ise Eğirdir Gölü’nü temiz tutmaları ve korumaları çağrısında bulundu.

Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök de balık popülasyonun artmasının özellikle avcılıktan geçimini sağlayan vatandaşlara ciddi katkılarının olacağını kaydetti.

Eğirdir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ayhan Küçükköse ise tüm balıkçılar adına ilgililere teşekkür ederek, Eğirdir Gölü’nün korunması için herkesin çok özverili olması gerektiğini söyledi.

Ardından Vali Seymenoğlu ilk balıkları gölle buluşturarak hayırlı uğurlu olsun temennisinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0