DOLAR 17,2579 1.62%
EURO 17,6156 0.8%
ALTIN 976,701,46
BITCOIN 3473423,57%
Isparta
23°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

DÜĞÜN KONVOYLARI

ABONE OL
Aralık 10, 2011 20:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DÜĞÜN KONVOYLARI

08 Temmuz 2011 Cuma 16:58

Her toplumun milli kimliğini oluşturan örf, adet ve gelenekleri vardır. Toplumu oluşturan insanlar özel günleri ile ilgili faaliyetlerini gerçekleştirirken toplum kurallarını yok saymadan ve yine toplumdaki eş, dost, hısım, akraba ve arkadaşlarını davet ederler.

Sevinç ve mutluluklarını paylaşırlar. Atalar sözü: “düğün el ile, harman yel ile.” Son zamanlarda tarihi, kültürel ve inanç değerlerimizle bağdaşmayan, çevreye gerçekten rahatsızlık veren ve niye yapıldığı açıklanamayan tercihler ön plana çıkmış ve uygulamaya konulmuştur. Bu uygulamalardan rahatsız olduğunu belirtenlerin bir çoğu da, faaliyet kendisinin olunca, eleştirdiklerinden daha fazla yanlış yapmak gibi bir gaflete düşmektedirler… Bu nasıl bir şeydir anlamak mümkün değil.

Konvoylar akan trafikte sıkıntı oluşturuyor. Konvoya katılan sürücüler de, inanın niye yaptığını bilmeden, gayri ihtiyari dat dat daaat…larla çevreyi, diğerlerini huzursuz etmektedirler. Düğün törenlerinde gecenin saat 23.00, 24.00’ünde yaşlıya, hastaya, çocuklara, mesaiye gidecek olanlara sıkıntılar yaşatan havai fişek patlatmalarını nasıl izah edebiliriz? Seyirci ve oynayan sayı ile müzik ses desibeli arasındaki çelişkiyi de hep yaşıyoruz. Müdahaleyi de polisten bekliyoruz. Düğüne iştirak edenler, her şeye rağmen sessiz kalıyorlar. Çünkü en yüksek seviyedeki müzik sesi, geçici duymazlığa bile yol açmaktadır.

Lütfen hepimiz yanlışlara karşı tavrımızı belirleyelim. Sağlıklı, huzurlu ve başarılı yaşamak için, herkes kendini sorgulasın ve yanlışa müsaade etmesin. Gürültü kirliliğine göz yummayalım, kulak tıkamayalım olur mu? Elbette düğün dernek sevinmek içindir. Buna itirazımız yok. Örf, adet, gelenek, göreneklerimizin güzelliklerini toplumu rahatsız edecek şekle dönüştürmeyelim. Herkese sağlık ve huzur diliyorum.

Saygılarımla… İSMAİL ASLAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP