Site icon Gazete32

DOĞRU KARARI TARTIŞIYORUZ

Valilik açık alanlarda içki içilmesini yasakladı. Sonuna kadar doğru bir kararı dahi tartışmaya açıyoruz. Bu işin özgürlükle, laiklikle, insan hakları ile alakası yok, tamamen insani bir konu.

Isparta Valisi Memduh Oğuz, toplumsal huzur ve insani olarak oldukça yerinde ve doğru bir karara imza attı. Açık alanlarda içki içmek yasaklandı.

Bu kararı malum kesimler hemen:”Isparta’da alkol yasaklandı. Laikliğe, insan haklarına, özgürlüğü aykırı” söylemleri ile sapıttırmaya başladılar.

Önce hep birlikte şuna karar verelim: Açık alanda alkol alınmasının yasaklanmasının laiklikle, insan hakları ile özgürlükle bir alakası yok. Tamamen insani bir konu.

Birincisi alkolün laiklikle ilgilendirilmesi Ulu Önder Atatürk’e ve Laikliğe saygısızlıktır. Laiklik başka bir şey, alkol başka bir şey. Ama bizde kendini laik olarak adlandıranlar, alkole kendilerince farklı bir misyon yüklediler bu ülkede.

Her olaya siyasi bakanlar, toplumun yaşadığı sıkıntıları görmeyenler ve yaşamayanlar, açık mekanlarda alkol alınmasını hemen amacının dışına çıkardılar.

Geç kalmış, son derece doğru bir karar. Parklarda, yol kenarlarında yaşanan sıkıntıları yaşayanlara sorsunlar.

Açık alanda her alkol alan için geçerli değil ama bir olay bile yasak için yeterlidir. Özellikle yaz aylarında piknik alanlarında, parklarda yaşananlar, kış aylarında belirli cadde ve sokakların kenarlarında yaşananlar yasağın ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

İnsan hakkıymış. Ne zamandan bugüne açık alanda alkol almak insan hakkı oluyor. Ne zamandan bugüne özgürlükler kapsamına giriyor? Peki alkol aldıktan sonra rahatsız edilen insanların hakkı ne olacak? Onların özgürlüklerini kim savunacak?

Neymiş, şikayetçi olunacakmış, emniyet güçleri gereğini yapacakmış.

İş tatsız noktaya gittikten sonra ne anlamı var. Olay olacağına, önceden önlemini almak daha iyi değil mi?

İçecek adam gitsin uygun bir kapalı alan bulsun. Isparta huzur kenti. Bu huzurun devamı için bu yasak yerinde bir karar.

Her ne kadar “öküz altında buzağı arayanlar” olsa da Sayın Valiyi ve yetkilileri kutluyorum.

Kendine laik diyen, ancak laiklikle alakası olmayanlar kızacak ama dinimizde alkolü yasaklıyor. Hem dinen, hem toplumsal, hem insani açısından tebrik edilecek bir karar.

Gelişmeleri, kararları ne getirip – ne götürdüğünü bakarak yorumlamak gerekiyor. Bu karar artıları her açıdan fazla olan bir karar.

İçeni düşünenler, saygı gösterilmesini isteyenler, içmeyene saygısı neden yok? Neden içmeyeni veya içse bile açık alanda alınan alkolden zarar göreni düşünmüyorlar.

Ne olur, biz kez olsun, siyasi düşüncenizi, dünya bakışınızı değiştirip doğruya – doğru deseniz, her kararın ardında siyaset aramasanız.

Ne olur, elma ile armutu ayırt etseniz. Niyet okuyuculuktan kurtulsanız.