Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Devrim gibi karar: Köpek eti yasaklanıyor

O ülke, köpeklerin etleri

O ülke, köpeklerin etleri için kesilmesini ve satılmasını 2027 yılına kadar sona erdirmeyi amaçlayan yeni bir yasayı kabul etti.

Yasa, Güney Kore’de yüzyıllardır süregelen köpek eti yeme alışkanlığına son vermeyi amaçlıyor.

Yasaya göre, köpek etinin dağıtılması veya satılması gibi, köpeklerin tüketim amacıyla yetiştirilmesi veya kesilmesi de yasaklanacak. Bunu yapmaktan suçlu bulunanlar hapse gönderilebilir.

BBC’de yer alan habere göre köpekleri kesenler üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirken, et için köpek yetiştiren veya köpek eti satanlar ise en fazla iki yıl hapis cezasına çarptırılabilecek. Ancak yine de köpek etinin tüketimi yasa dışı olmayacak.

Yeni mevzuat üç yıl içinde yürürlüğe girecek, çiftçilere ve restoran sahiplerine alternatif istihdam ve gelir kaynakları bulmaları için zaman tanıyacak. İşletmelerini aşamalı olarak yerel makamlara devretmek için bir plan sunmaları gerekecek.

Güney Kore Hükümeti, işletmeleri kapanmaya zorlanacak olan köpek eti yetiştiricilerine, kasaplara ve restoran sahiplerine tam destek sözü verdi, ancak ne tür tazminat teklif edileceğinin ayrıntıları henüz üzerinde çalışılmadı.

Hükümet istatistiklerine göre, Güney Kore’de 2023 yılında yaklaşık 1.600 köpek eti restoranı ve 1.150 köpek çiftliği vardı.

“Boshintang” adı verilen köpek eti yahnisi, bazı yaşlı Güney Koreliler arasında lezzetli bir yemek olarak kabul ediliyor, ancak et artık gençler arasında popüler değil.