DOLAR 8,7589-0.04%
EURO 10,3161-0.04%
ALTIN 492,080,25
BIST 1.401,46-0.43%
BITCOIN 3921904,55%
Isparta
11°

AÇIK

05:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Devlet Güvencesiyle, Mutlu Altınlar Ziraat’te

Devlet Güvencesiyle, Mutlu Altınlar Ziraat’te

ABONE OL
Aralık 29, 2020 21:26
Devlet Güvencesiyle, Mutlu Altınlar Ziraat’te
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ispartalılar, Hazine Müsteşarlığının, Ziraat Bankası aracılığıyla ‘Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası’ ihracına yoğun ilgi gösteriyor. İlk olarak Isparta Şubesi ile 09-13 Ekim 2017 tarihlerinde başlayacak olan altın alım işlemleri, Yalvaç/Isparta Şubesi’nde 23-25 Ekim 2017 ve Keçiborlu/Isparta Şubesi’nde 26-27 Ekim 2017 tarihlerine kadar devam edecek. Altınlarını teslim eden vatandaşlara, 6 aylık kupon/kira oranı %1,20, yıllık ise 2,40 oranında faiz verilecek. Altın teslimi yapan vatandaşlardan vergi de alınmayacak.

Ülkemizin refah seviyesinin artması ve yastık altında bulunan altınların değerlendirilmesi için çalışma başlatan Hazine Müsteşarlığı, Ziraat Bankası aracılığıyla Ispartalılara büyük bir fırsat sunuyor.

Yastık altında bulunan altınlarınızın değerlendirilebilmesi için sadece Ziraat Bankası Isparta Şube’lerine uğramanız gerekiyor. Hem ülke hem de kendi ekonominizin güçlenmesini istiyorsanız 22 yada 24 ayar altınlarınızı , 09-13 Ekim 2017 tarihlerinde Isparta ,23-25 Ekim 2017 tarihlerinde Yalvaç/Isparta ve 26-27 Ekim 2017 tarihlerinde Keçiborlu/Isparta Şubelerine yatırmanız yetiyor.

Konu hakkında Ispartalılara bilgiler veren Ziraat Bankası Antalya Bölge Müdürü Burak Kantoğlu şu ifadelere başvurdu: ‘Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında bire bir kabul edilecek olup, yatırımcılar hiçbir kayba uğramayacak. Başvuru için alt tutar sınırlaması bulunmayan bu uygulamada, teslim edilen altın karşılığında müşterilere hesap cüzdanı verilecek. Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikaları Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde kayden saklanacak ve yatırımcı tarafından izlenebilecek.

Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilecek bu tahvil ve sertifikalardan elde edilecek kazançlar üzerinden herhangi bir vergilendirme söz konusu olmayacak. Yatırımcılar, 2 yıl vadeli bir senede yatırım yapıyor olmakla birlikte, bu tahvil veya kira sertifikaları karşılığında 6 ayda bir kupon/kira geliri elde ederek altın yatırımlarına kazanç sağlayabilecek, bu kazançlarını veya istemeleri durumunda tahvil veya kira sertifikalarının vadesinden önce işlemiş geliri ile anaparalarını kısmen veya tamamen Türk Lirası karşılığı olarak alabilecek.

Vade tarihinden önce Ziraat Bankası’na satılan tahvil veya kira sertifikaları için fiziki altın teslimatı yapılmayacak. İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde tahvil veya kira sertifikalarının Ziraat Bankası’na satılmak istenmesi durumunda, yüzde 1.50 iskonto oranı kullanılarak Bankamızca geri alım yapılırken, ihraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında ise, herhangi bir iskonto uygulanmayacak. Altın Tahvili ve/veya Altına Dayalı Kira Sertifikasına sahip olabilmek için talep toplama döneminde başvuruda bulunulması gerekiyor.

Altınlarını fiziki altın olarak geri almak isteyen yatırımcılar, Isparta Şubesi için 7-11 Ekim 2019, Yalvaç ve Keçiborlu/Isparta Şubeleri için 21-25 Ekim 2019 tarihlerinde başvurmaları gerekiyor. Fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda, Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına gram altın olarak, hesaben yatırılacak. Fiziki altın teslimatı vade tarihinden sonra şubelerimizce gerçekleştirilecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP