Dershanelerin kapatılmasına bir tepki daha geldi

ABONE OL
Kasım 18, 2013 23:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çağlayan Memurlar Derneği Isparta Şube Başkanı Mehmet Tunç, dershanelerin ülkemizdeki eğitim sisteminde kilit rol üstlenen kurumlar olduğunu belirterek ‘bu açıdan dershaneler, eğitimde fırsat eşitliğini bozan değil, fırsat eşitliğini daha geniş bir tabana yayan kurumlardır’ dedi.Tunç yazılı olarak yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi ;

Son günlerde ülke gündeminde olan ve hepimizi yakından ilgilendiren, eğitim sistemi ile ilgili yapılması planlanan bazı değişikliklerin son aşamada olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Geleceğin Türkiye’si inşaa edilirken en önemli unsur olan gelecek nesillerin en iyi şartlarda, demokrasi kültüründen faydalanarak,çağdaş, kültürlü, ahlaklı ve donanımlı bireyler olarak yetiştirilmesi uğruna her türlü fedakârlığı yapan ve bundan sonrada yılmadan yapacak olan bir sivil toplum kuruluşuyuz.

Dershaneler, ülkemizdeki eğitim sisteminde kilit bir rol üstlenen kurumlardır. Çünkü eğitimdeki eşitsizliği ve adaletsizliği en aza indirmede önemli rol üstlenmiş, Anadolu insanının, dar gelirli ailelerin çocuklarının okumasında çok önemli hizmetler yapmıştır. Bu açıdan dershaneler, eğitimde fırsat eşitliğini bozan değil, fırsat eşitliğini daha geniş bir tabana yayan, 5580 sayılı Özel öğretim Kurumları Kanunuçerçevesinde kurulan ve hizmet eden kurumlardır.

Dershaneler eğitim sorunlarının sebebi değil, sonucu olarak ortaya çıkmış legal kurumlardır.Sınavlar oldukça da bu kurumlar varlıklarını sürdürecektir. Çünkü bu kurumlar, okulların eksikliğini tamamlamakta, öğrencileri ders bakımından takviye etmekte, dar gelirli ailelerin çocuklarının da okuyarak iyi yerlere gelmesine hizmet etmektedir. Dershaneler kaldırıldığında insanların eğitim ihtiyacı kalkmayacak, tıpkı fırınlar kapatıldığında ekmeğe ihtiyacın kalkmaması gibi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde olan bu eğitim faaliyetleri dershaneler kapatıldığında illegal yollarla, merdiven altı tabir edilen mekânlarda yapılacak, özel ders patlayacak. Olan yine dar gelirli ailelere ve onların çocuklarına olacak. Çünkü varlıklı aileler çocuklarını özel okullara göndererek, çocuklarına özel öğretmenler tutarak eksiklikleri tamamlayacak.

Dershaneler okullara alternatif olan eğitim kurumları değildir, eğitime hizmet eden tamamlayıcı kurumlardır. Bu kurumlar arz-talep esasına göre çalışır. Dershaneler ihtiyaç olduğu için açılmıştır. İhtiyaç kalktığında doğal olarak onlara da gerek kalmayacaktır. İnsanlar talep etmedikten sonra dershaneler varlıklarını zaten sürdüremezler.

İleri demokrasinin egemen olduğu gelişmiş bir Türkiye’nin inşasında üzerine düşen her türlü vazifeyi yapacak gönüllü üyelerden oluşan bir STK olarak ülkemizin yararını, menfaatlerini, eğitimimize faydalı olanı her şeyin önünde tuttuğumuzu, özel dershaneler konusunun sektörle, eğitim yöneticileriyle tartışılmasını istediğimizi, bundan ülkemizin ve herkesin yararına uygun yeni seçenekler çıkabileceğini düşündüğümüzü, bu konuda başta Sayın Başbakanımız’ın, Isparta Milletvekilleri’nin, Siyasi Parti Başkanları’nın, STK yöneticilerinin kamuoyunun sesine kulak vereceklerine olan inancımızı belirtmek istiyoruz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0