Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Deprem Bölgesinde Tarım Ve Hayvancılıkla Uğraşan Vatandaş Mağdur”

İYİ Parti Isparta Milletvekili

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, TBMM kürsüsünde her yönüyle depremi konuştu ve önemli konulara dikkat çekti. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin duyduğu üzüntüyü ifade etti ve ekledi:

“Nefes almakta zorlandığımız, bir lokma yemek yerken dahi sıkıldığımız anları yaşıyoruz. Bir keder çöktü bağrımıza” diye sözlerine başlayan Cesur, depremde kaybettiğimiz vatandaşlara Rahmet diledi, AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş ve AK Parti Kahramanmaraş Eski Milletvekili Sıtkı Güvenç’e, yakınlarına ve Ak Parti camiasına başsağlığı ve sabır dileklerini iletti.

Sözlerine bölgede ziyaret ettiği köylerdeki izlenimlerini aktaran Cesur, vatandaşların dondurucu hava şartlarında kendi imkanlarıyla barınma sorununa çözüm bulmaya çalıştıklarını ve hala temel ihtiyaçlarını karşılamak için yardım beklediklerini dile getirdi.

Enkazdan kurtarılan kayıp çocukların akıbetini soran İYİ Partili Cesur, “Bunun önemini ilk günden beri Genel Başkanımız Meral Akşener dile getiriyor. Dün de çocuk istismarı komisyonunda sordum bu soruları! İçişleri bakanlığı yetkilileri dün kimsesi bulunamayan 213 çocuk var dedi ve detaylı açıkladı, ancak Aile bakanlığı 79 olarak açıkladığı için kafalar bulanık ve bulanıklık giderilinceye kadar, tek bir çocuğumuzun dahi mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Milletvekili Cesur, krizlerin faturasının her defasında üniversite öğrencilerine kesildiğini, Covid-19 salgınından örnekle açıkladı, başka bir çok yol varken öğrencilerin eğitim hakkının alınmasını eleştirdi.

Konuşmasına deprem bölgesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan depremzedelerin yaşadığı büyük sorunları anlatarak devam eden Aylin Cesur, “Türkiye’deki hayvan varlığının yüzde 15’i burada ve bölgedeki tarımsal üretim, üretimin yüzde 20’si. Şimdi bir de Ekim başladı ve köylüler mağdur, her zamanki gibi en çok onlar mağdur! Dünya Bankası Türkiye dünyada gıda enflasyonunda en yüksek ilk 10’da diyor. Sadece bölge halkı değil, tüm Türkiye etkilenecek, bunun en kalınından altını çiziyorum. Traktörü, nesi varsa enkazda köylünün ve en önemlisi onlara kendi köylerinde çözüm üreteceksiniz ve devletseniz her şeyi karşılayacaksınız” dedi.

Depremin yarattığı yıkımın ardından oluşan enkazdan çıkan kimyasal maddelerin vücuda zarar verdiğine dikkat çeken Cesur, “Enkaz 100 milyon ton ve Erciyes Dağı demek bu! Ve o kadar da asbest demek bu. Akciğer kanseri, asbestoz ve mezotelyoma demek bu. Bunların döküleceği alanlar çok önemli, buradan uyaralım, gelecek nesiller de tehlikede” diyerek yetkililere seslendi.