Demirel eşinin mezarına gül döktü

ABONE OL
Ağustos 4, 2013 19:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün geldiği memleketi Isparta’da bugün İslamköy’ü ziyaret etti. İslamköy’de 30 Mayıs’ta toprağa verilen eşi Nazmiye Demirel’in mezarını ziyaret eden Demirel, dua etti ardından mezarın üzerine gül ve karanfil bıraktı. Gazetecilere kısa bir açıklamada bulunan Demirel, Türkiye’ye bayram öncesi birlik beraberlik mesajı vererek, “65 yıllık hayat arkadaşımızı bütün akrabalarımızı anamızı babamızı ziyarete geldik. Fatiha okuduk. Kadir günüdür. Allah hepsine rahmet eylesin. Bu mezarlıkta yatan ve Türkiye’nin tüm mezarlıklarında yatan vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin. Memleketimiz birlik düzen içinde olsun. Barış olsun kardeşlik olsun. Bizim ailemiz hep bunun için uğraşmıştır. Tekrar Nazmiye Hanıma ve akrabalarımıza, hemşehrilerimize Allah’tan gani gani rahmet diliyoruz” dedi.

ERGENEKON DEĞERLENDİRMESİ

İslamköy’de daha sonra adını taşıyan külliyeye geçen Demirel, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yarın karar çıkması beklenen Ergenekon davasına ilişkin konuşan Demirel, şunları söyledi: “Ergenekon çok büyük bir hadise. Umalım ki Türkiye’yi buradan milleti incitici kararlar çıkmaz. Yani umalım adaleti incitici kararlar çıkmaz. Umalım ki hak yerini bulur adalet olur. Haksız yere insanlar cezalanmaz. Suç olan varsa ispatlanmışsa o ayrı mesele. Ama henüz suçum nedir diyene suçun şudur denilemediği bir ortamda henüz suçunu söylemeden ceza ile cezalandırılması sürpriz olur. Bakalım ne olur. Biz, Türk adaletine güveniyoruz”

Mısır’da yaşanan olayları değerlendiren Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mısır’da facia cereyan ediyor. Mısır ordusu neredeyse ikiye bölünmüş, halk ikiye bölünmüş. Daha çok halk ikiye bölünmüş. Seçimle gelmiş bir idare işten uzaklaştırılmış. Şimdi yeniden seçime gidilecek. Mısır büyük bir devlettir. Mısır’da istikrar olması barış olması hem kendileri hem bölge hem de Türkiye için önemlidir. Tabi Türkiye kendi menfaatlerini koruyacak biçimde hareket etme gayreti içerisinde. Bundan ilerisi için söylemek zor. Önümüzdeki günler neyin nereye varacağını gösterecektir. Umarım Mısır’daki durum bir iç savaşa daha kanlı bir iç savaşa dönmez.”

Demirel, bir gazetecinin Türkiye’de benzer bir durumun olabilme ihtimalini sormasına karşılık “Türkiye’de sıkıntı olmaz” dedi.

FERHAT KAYA
ISPARTA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0