Davraz’ı istedi, SDÜ vermedi

ABONE OL
Ocak 16, 2021 17:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yaz Süleyman Demirel Üniversitesi Davraz Otel’i kiralayarak gençlik kampları düzenlediklerini ifade eden Isparta Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, aynı organizasyonu kışın da devam ettirmek istediklerini fakat rektörlüğün otel için onay vermediğini söyledi.

800’E YAKIN ÖĞRENCİ AĞIRLANDI

Kış Turizminin önemli mekânlarından olan Davraz Kayak Merkezi kışın olduğu gibi, yaz aylarında da Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerine ev sahipliği yaptı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen gençlik kamplarında 800’e yakın öğrenci ağırlandı. Sadece Davraz değil; Eğirdir gibi, Gölcük gibi Isparta’nın önemli yerleri de gezdirildi. Normalde 8’er günlük olan kamplar, yoğunluktan dolayı 6’şar güne düşürüldü.

KIŞIN DA YAPILMAK İSTENDİ FAKAT…

Yazın SDÜ Davraz Otel’i 3 aylığına kiraladıklarını söyleyen Gevrek, “Kış kampları için de girişimlerde bulunduk. Bu kez üniversiteye ait Davraz Otel’i satın almak istedik. Hem Bakanlığımızın değişik faaliyetlerini burada yaparız hem de kış aylarında Davraz’ı tanıtırız diye düşündük. Fakat SDÜ Rektörlüğü’nden olumsuz yanıt geldi. Gerekçesi ise, kış aylarında kendilerinin kullanmak isteyişiydi. Biz yeniden bir teklif götürerek, onlara istedikleri zaman herhangi bir etkinlikte hizmet verebileceğimizi ilettik, cevap bekliyoruz” dedi.

GENÇLİK KAMPLARI DÜZENLENİYOR

Türkiye’de Spor Genel Müdürlüğü’nün geçmiş yıllarda uygulamaya koyduğu programla gençleri 7-8’er günlük kamplara aldıklarını söyleyen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, “Türkiye’nin birçok yerinde çeşitli kamplar düzenleniyor. Bu kamplar çocukların gelişmesinde önemli katkı sağlıyor. Gençlerimiz hayatlarının belli dönemlerinde bu kamplara katılmalıdır diye düşünüyorum. Ayrıca sadece modern tesisiyle değil, çeşitli sporları yapabilecekleri alanlar oluşturalım istiyoruz. Mesela gençlerimiz sabah uyandığı zaman akşama kadar ilgilenebileceği bir alan oluşsun. 5 yıldızlı otellerde kalsınlar, temizlikleri yapılsın. Bunun yanı sıra farklı faaliyetlerde de bulunsunlar. Bu gibi kamplarda samimiyet, arkadaşlık ortamı, sosyal yaşam gelişiyor.” diye konuştu.

ISPARTA ÇOK ŞANSLI

Gençlik kampları kapsamında diğer illere de günübirlik gezilerin düzenlendiğini belirten Gevrek, “Doğa güzelliği bakımından Isparta çok şanslı bir il. Genel Müdürlüğe Isparta’nın özelliklerinden bahsetmiştim; Isparta diğer illere göre daha avantajlı, yeni bir tesisleşme yapılacaksa en ideal yerlerden biridir diye. Çünkü baktığımız zaman Isparta doğa turizmi açısından çok zengin bir şehir. Bir tarafta Gölcük, bir tarafta Eğirdir, Aksu’da Zindan Mağarası, Yazılı Kanyon gibi önemli değerleri var. Eğirdir Gölü’nün kenarında bir tesis yapalım istemiştik. Açık ve kapalı spor tesisleri olsun, Türkiye’nin her yerinden gençleri ağırlayalım ve uluslararası bir yer haline getirelim diye. Bu açıdan Eğirdir’in yatırım programına alınması için çok uğraştık. Özel hükümlerden dolayı bu tesisleşmeyi yapamadık. Davraz’da da kamplar açalım istedik. Bakanlık bunu uygun gördü. Üniversiteye teklif götürdük, ücreti karşılığında kullanalım dedik. Üniversiteye ait bu oteli 3 aylığına kiraladık. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 800’e yakın erkek ve kız gruplarını ağırladık. Programda günübirlik Antalya gezileri düzenledik. Isparta merkezi gezdirdik, Eğrdir’i gezdirdik. Gençler burada yüzdüler. Çok geniş katılım oldu, hatta 8 günlük kampları 6 güne düşürdük.  Yüzmeden doğa yürüyüşüne kadar her şeyi yaptılar. Bu organizasyonda çok başarılı olduk” ifadelerini kullandı.

SDÜ İZİN VERMEDİ

SDÜ Davraz oteli kışın da kiralamak için girişimlerde bulunduklarını fakat rektörlükten onay çıkmadığını dile getiren Gevrek, “Üniversiteli öğrencilere yönelik aktiviteler düzenlemek için kış kampları için de girişimlerde bulunduk. SDÜ’ye ait Davraz’daki oteli satın alalım dedik, sonuçta burası da kamunun malı. Biz burayı alalım, kullanalım diyorduk. Bakanlığın değişik faaliyetlerinde de kullanırız diye düşündük. Fakat Rektörlükten olumsuz yanıt geldi. Reddetme gerekçesi ise, kışın burayı biz kullanalım dediler. Bunun üzerine biz yeni bir teklif götürdük. Onlara istedikleri zaman herhangi bir etkinlikte hizmet verebileceğimizi söyledik. Teklif götürdük, şuan cevap bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

ISPARTA’NIN YETERLİ ALANI VAR

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kayak sporları organizasyonunun Davraz’da yapılacağını söyleyen Gevrek, “Geçen yıl biz Davraz’da bir etkinlik yapmıştık. Başarılı bir organizasyon geçirdik. Bu senede herhangi bir şampiyonayı buraya taşımayı düşünüyoruz. Yani kayak sporları organizasyonunun bir ayağını da buraya alalım istiyoruz. Türkiye’deki kayak merkezlerini iyileştirmeler yapılmak üzere girişimler var. Isparta’nın tahsis alanı çok fazla. Eğer iyileştirmeler ve yeni tesisleşmeler yapılacaksa Isparta bu açıdan avantajlı bir yer.” dedi.

YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Isparta’da hem sporcu sayısının hem de spor branşlarının artmasından dolayı salon sıkıntısı yşandığını ifade eden Gevrek, “Çok amaçlı spor salonunu önemsiyoruz. Çünkü şuanda 24 bine yakın lisanslı sporcu sayısına ulaştık. O kadar çok branş ilave ettik ki, 60-70 kadar boks yapan çocuklarımız var. Bedensel engelliler takımımız yoktu, artık var. Olmayan birçok branşı ilave edince salonumuz yetmez hale geldi. Sıkıntılarımız hep salon eksikliği yönünde ama Isparta’da 7 ayrı salon daha faaliyete geçecek. Bizim için önemli olan bir diğer husus da stadyum. Çünkü tribün altları var. Şuanda doğalgaz bağlantısı yapılmamış olmasına rağmen çocuklarımız burada çalışıyor. Şuanda hem spor alanı arttı, hem sporcu sayısı hem de antrenör sayımız arttı. Hal böyle olunca ister istemez salon sıkıntısı da ortaya çıktı.” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP