DARBECİLERİN AKDEVRİMİ

DARBECİLERİN AKDEVRİMİ

ABONE OL
Mayıs 30, 2020 16:53
DARBECİLERİN AKDEVRİMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

27 Mayıs 1960 tarihi genç Türkiye Cumhuriyeti devletinin tarihinde kara bir leke olarak anılmaya devam edilecektir. Çünkü seçim yoluyla iktidara gelemeyeceğini anlayan bir gurubun subayları kullanabileceğini keşfettiği gündür.

İkinci Dünya savaşının yaralarını sarabilmeleri için Avrupa ülkelerine ABD’nin Marshal yardımı ile kredi musluklarını açtığı günlerde, DP 1950 seçimlerini kazanarak iktidar olmuştu. Ülkemize de verilen bu kredilerle hızlı bir alt yapı ve kalkınma hareketi başlatılmıştı. Ama elli dört gibi, elli yedi seçimlerini de DP kazanıncaAmerika borç muslukları birden kısıvermişti. Başlatılan hamleyi yarım bırakmak istemeyen hükümet Amerika’dan umudunu kesip, para için büyük komşumuz SSCB’ye başvurdu. SSCB, cumhuriyetimizin kurulduğu günden beri sıkıntılı zamanlarda yardımını esirgememişti. Ancak bu durumu dikkatle izleyen ABD ve NATO kendi safındaki bir devletin düşman bloğa yanaşmasını affetmedi. İlk hareketlenen üniversite gençleri oldu, arkasından ülkenin yönetiminden memnun olmayan kesimler de bu harekete katıldı. Özellikle ABD kurslarına katılan subaylar (goodboys) yenidünya patronundan emri almışlardı. Samet Kuşçu isimli subay hazırlanan tertibi hükümete haber verdi, ama düzen fena kurulmuştu. Mahkeme darbe emaresi bulamadığı iddiasıyla, bu şahsı iftira suçundan hapse mahkûm etti.

Gün gelince, 27 Mayıs gecesi bir gurup subay darbeyi başlattı, darbeye katılmayan birlikler sabaha kadar ikna edildi. Duvarında Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir yazan meclis tanklarla kuşatıldı, eski-yeni bütün Demokrat Partili milletvekilleri tutuklandı. Vatanını satmaya meyilli denilen bütün DP’liler gözaltına alınıp, takibata uğradı. M.Kemal Atatürk’ün yakın silah arkadaşı ( aynı zamanda Cumhurbaşkanı olan) Celal BAYAR ve yine Atatürk döneminin Aydın İl başkanı (Başbakan) Adnan Menderes hakaretlerle tutuklandı. İlk vefat, İç işleri bakanı Namık Gedik götürüldüğü Harp Okulunda öldürülmüş, kendisini pencereden atarak intihar ettiği söylenmiştir. Darbeye katılmayan Genelkurmay başkanı da tutuklananlar arasındaydı. Ordu içindeki kendilerine muhalif gördükleri binlerce yüksek rütbeli subay emekliye sevk edildi. Muhalefet lideri İsmet İnönü’ye başbakanlık teklif edilerek tekrar iktidara gelmesi, sağlanmış oldu. M.Kemal Atatürk’ün ilmek ilmek işlediği Anayasa kaldırıldı. Emekli hayatına alışmaya çalışan Cemal Gürsel’e rica edilerek darbenin başına geçmesi konusunda ikna edilerek Cumhurbaşkanı tayin edildi. Yapılan yeni anayasa ile meclisin egemenliğine sınırlar getirildi.355 milletvekili ve yüksek bürokrat Marmara denizinde bulunan Yassı adada askeri darbe mahkemesinde yargılanarak, radyodan halka dinletildi. Anayasayı kaldıran cuntacılar seçimle iş başında olan hükümeti anayasayı ihlalden mahkum etmişlerdi. Yargılamalar sırasında adada yedi kişi daha şüpheli şekilde vefat etti. On bir ay süren mahkeme sonucunda 15 idam, 29 müebbet, ayrıca yüzlerce kişi değişik hapis cezalarına çarptırıldılar. DP kapatılarak mallarına el konuldu. Maliye bakanı, Dış işleri bakanı ve Baş bakan Yassı adada idam edildi. Celal Bayar’ın yaşı bahane edilerek verilen idam, hapis cezasına çevrildi.

Yapılan ilk genel seçimlerde (1961) suskun halk yığınları yine yapacağını yaptı ve darbecilere dersini verdi. Fakat bir kere darbeler kapısı açılarak kötü bir gelenek başlatılmıştı. Sonraki iktidarlar bu darbeyle yüzleşmediği için birçok başbakan Adnan Menderes’in sonuyla tehdit edilmiştir. Sandıktan ümidin kesildiği yada ABD menfaatine aykırı her uygulamada, yaklaşık onar yıllık aralarla yeni düzenlemeler adı altında balans ayarları yapıldı. Meclisi kontrol etmek için anayasaya konan yüksek mahkemeler kozu kullanıldı. Sanki güzel bir şey yapmışlar gibi, 27 Mayıs gününü Ak Devrim Bayramı ilan ederek, insanlardan intikam aldılar. Bu cunta hareketi, ordumuzun zor kullanılarak siyasete müdahale edişinin başlangıcı olarak tarihimize kara bir leke olarak geçmiş, demokrasinin turnusol kağıdı olmuştur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0