DOLAR 17,2294 1.48%
EURO 17,6253 0.85%
ALTIN 977,021,49
BITCOIN 3475973,63%
Isparta
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

DARBECİ YENİÇERİ PATRONA’DAN DARBECİ ZABİT’E

ABONE OL
Nisan 26, 2012 02:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asırlar boyu tarihçilere neden hiç güvenilmemiş. Mağlupların, yenilmişlerin tarihi, neden yazılmamış. Tarih hep galipleri göklere çıkarmış, tavşanların tarihlerini neden hep avcılar yazmıştır ?

TRT 1 DEKİ DİZİ’’BİRZAMANLAR OSMANLI KIYAM'(İSYAN) DA işlenen Patrona Halil isyanındaki çarpıtmalar bu yazıyı ele almamıza vesile oldu. Patrona; Osmanlıya isyan edip ilk askeri darbeyi yapmadan önce , Nis ve Vidin’de yeniçeri olarak görev yapmaktadır.

Orduya yirmi yaşında yeniçeri olak girer. Vidin’de insanlara yapılan haksızlıklara dayanamaz, koca Osmanlıya karşı direnişi örgütler isyan eder. Yakalanır idamına karar verilir. Affı şahaneye mahzar olur kurtulur.

Gemilere sürgün edilen Halil, Levent olarak Amiral gemisine terfi eder, karşılığı koramiral olan patrona lakabını buradan alır. Patrona ‘nın haksızlığa boyun eğmeyen isyancı bir karakteri oluşu,ezilen ve aç kalanlara sahip çıkışı halkın dikkatini çeker.

Mesleği askerliktir, cesurdur gözü pektir. Terfi eder İstanbul’da 17. yeniçeri Ağa bölüğünde söz sahibi olur. Askerliği çok iyi bilmekte halkı iyi tanımaktadır.  Patronanın bu özelliği birilerinin gözünden kaçmaz.

Devir 1718 sonları gerileme devri.Yeniçeriler sadece maaşa talim etmektedir. Bu gün döner sermaye geliri diyebileceğimiz ek gelirlerinden mahrumdurlar. Fetihler, ek gelirler, ganimetler geride kalmış. Dolayısıyla yükselme devrinde yeniçerilerin ek gelirleri olan ganimetler olmayınca, her yeniçeri ek meslekler yapmaya başlarlar. Patrona’da hamamcı esnaflığına başlar.

Saray,1718-1730 yılları arası 12 yıl savaşmamış,adına LALE DEVRİ, denilen zevk ve sefa eğlence yılları başlamıştır. Sadrazam Damat İbrahim Paşa ve Sultan111. Ahmet devri. Lale soğanlarının insan hayatından kıymetli olduğu devir. Bir tarafta Şair Nedim’in gazelleriyle mest olan boğaz yalılarında yaşayanlar , diğer yanda matbaanın gelmesiyle aç kalan kalem divit erbabı, Okur yazar(medya) takımı. İran’a seferin yapılamaması, Padişahın ordunun başında bulunmaması ve Tebriz’in elden çıkması halkı çileden çıkarır. Zaten aç ve sefil olan halk boğazın kıyısındaki yalılarındaki müzik sesleriyle (BİZ HER GECE HEYBELİDE MEHTABA ÇIKARDIK) sandal sefalarından rahatsız.  (Gidelim serv-irevanım yürüyelim Sadabade) şarkıları aç insanların kulaklarını tırmalamakta. Yeniçeri ganimet gelmediği için rahatsız. Ulemanın teşvikiyle ŞERİAT İSTERÜZ naraları her zaman olacağı gibi İstanbul sokaklarını doldurmuş. Halkı arkasına alan Patrona Halil ,isyanı başlatmıştır.

Patrona halk tarafından çok sevilen haksızlığa boyun eğmeyen tavrıyla isyanın lideri olur.Yeniçeriler (Ordu )darbe yapmış,darbe lideri YENİÇERİ PATRONA HALİL dizginleri ele almıştır. 34 bakan ve ulema kellesi istenir padişah derhal verir. Sadrazam (başbakan) kellesi istenir padişah, hemen der, verir. Artık yoldaşlarını bir bir feda eden padişaha sıra gelmiştir, oda darbeden nasibini alır ,değiştirilir. 111.Ahmet gider, yerine padişah olara Sultan Mahmut getirilir. Patrona darbeyi başarmıştır.

Şair Nedim öldürülür, matbaacı müteferrika öldürülür, başbakan idam edilir, müzik sesleri kesilir, kahkahalar kesilir, halk sakinleşir. İsyancıların lideri PATRONA’YA padişah ne istediğini sorar ;patrona kendisi için hiçbir şey istemez,sadece ’HALKA AĞIR GELEN VERGİLERİN KALDIRILMASINI ister,isteği hemen yerine getirilir.

Sadrazam Damat İbrahim Paşanın zimmetine geçirdiği 12.000 kese altını ve ayrıca 12 sandık altın ve gümüşü bulur, kayıt altına alarak kuruşuna dokunmadan hazineye verir. İran seferi için toplanan vergileri kaldırtır. HANGİ DARBECİ BUNLARI YAPAR VEYA YAPMIŞTIR. Sarhoş, ayyaş, baldırı çıplak diye takdim edilen biri bu fedakarlıkları yapar mı ?’

Sultan Mahmut tarafından 100 altın maaşla beylerbeyliği teklif edilir, (HALKIN AÇ OLDUĞU YERDE BEN BU PARA VE MAKAMI KABUL EDEMEM) DİYEREK makamı ve maaşı elinin tersiyle iter, kabul etmez. Bu gün hangi derbeci bunu yapar veya yapmıştır. Ahlak abidesi bu delikanlı neden bizlere yanlış tanıtılmaktadır. Bu gün bu asil davranışı yapabilecek kaç zabit, kaç subay, kaç ulema çıkar merak ederim.

Darbeler her zaman evlatları yer demişler: Patrona Halil; zamanın ünlü DARBECİSİ, İHTİLALCİSİ, halkın sevgilisi, gözü pek yiğidi bir punduna getirilir Padişah tarafından öldürülür.. İhtilalci olan askerlerin karargahları kapatılıp yerlerine yeni askeri birlikler (NİZAM-I CEDİD) KURULUR.. Bir çok açılımlar, yenilikler yapılır ama, gerileme süreci durdurulamaz.. Batının tekniğini medeniyetini değil hep elbise dolabının alma alışkanlığı yıkılmaya çare olamayacak, bu süreç böyle devam edip günümüze kadar sürecek, zaman lale’lere geri dönmeyecekti.

Yeni halaskar (KURTARICI) patrona’lar gelecek,kabakçı Mustafalar, Hareket orduları, 27 mayıslar, 12 eylül , 28 şubatlar, yeni darbeler birbirini izleyecekti.

Aynı coğrafyada yeniçerinin adı önce nizam-ıcedid sonra sekban-ıcedid, sonra da zabit olacak, zabitten sonrada SUBAY DENiLECEK FAKAT HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMİYECEKTİ. Sonra gelenler Patrona Halil kadar namuslu ve dürüst olamayacaklar ama hep başkalarını suçlayacaklardı . HEP TAVŞANLAR SUÇLU olacaklar, AVCILAR İSE SUÇU HİÇ BİR ZAMAN KABUL ETMİYECEKLERDİ.. YÜZYILLARDIR TAVŞANLARIN TARİHİNİ TAVŞANLAR DEĞİL DAİMA AVCILAR YAZACAKTI…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP