Bağlantıda Kalın

Isparta

Çuvalımızı sırtladım

Yayınlanma

,

2015 Milletvekili seçimleri öncesinde bir moda söylem geliştirilmiş, oyuna sahip çık, sandığına sahip çık sözleri bolca söylenir olmuştu. Bende seçim sandıklarında görev almak için başvurdum. Can dostum Yalçın Özcan Bey arayıp, Halıkent Anadolu lisesinde sandık başkanı olarak görevlendirildiğimi söylediğinde heyecanlanmıştım.

1 Haziran günü seçim kurulu tarafından HEM de eğitim verilecekti. Toplantı salonuna gittiğimde koltukların üzerinde küçük kağıtların iğnelenerek numara verildiğini gördüm. Güzel bir düşünceyle sandık başkanı ve görevli memurun yanyana oturtarak tanışmaları amaçlanmıştı. Yanıma oturan Yenişarbademli’den Salim beyle tanışmam böyle oldu. Birbirimizin telefonlarını alarak cumartesi günü için sözleştik.

Bundan önce Cuma günü oy verme evraklarının olduğu çuvalı Seçim kuruluna giderek teslim aldım. Sayaç hızla ilerliyor oy verme günü hızla yaklaşıyor, buna bağlı olarak da nabzım üç buçuk atıyordu. Cumartesi günü oğlum Mustafa Canla maceralı bir arayıştan sonra okulu bularak yöneticiye bırakılan sandık ve oy verme kabinlerini teslim aldık. Biz odayı yerleştirmeye başlamış tık ki Salim beyde gelerek elbirliğiyle işlemi tamamladık. Bu arada diğer sandık heyetlerine komşu ziyaretleri yaparak ilişkileri başlatmış olduk. Artık Pazar gününe sıra gelmişti. Yılların devlet memuru anlayışına uygun olarak toplanma saati olan 07,00 dan on beş dakika önce oy verme işlemlerinin yapılacağı odaya gelmiştim.

Reklam

Aylardır beklenen gün işte bu gündü. İnsanlar oluk gibi oy vermeye, siyasi tercihlerini belirtmeye geleceklerdi. Yavaş yavaş seçime katılan siyasi partilerin temsilcileri de sınıfa toplanmaya başlayınca önce tanışıp, sonra birlikte yemin ederek görevimize başladık. Zarflar, oy pusulaları tek tek sayıldı, tutanağaişlendi. Saat sekiz olduğunda sakinlikten faydalanarak sandık heyeti olarak oylarımızı kullandık. Böylece aramızdaki işbölümünü de test etmiş oluyorduk. Zaten hemen sökün eden müşterilerimize aynı şevkle hizmet etmeye başladık. Elinde çay bardaklarıyla koridordan birisi geçince bizde topluca çay söyledik. Oy verme işlemi sürekli aynı hızla devam etti, âmâ boşluklarda samimi sohbetlerimiz olmaya başladı.

Öğle saati geldiğinde kumanyalarımız siyasi partilerden gelince moralimiz iyice yerine geldi. Önceki görevlerde her siyasi parti kendi gözlemcisine kumanya veriyordu, bu yüzden bazılarına geç geliyor yadagelmeyebiliyordu. Problemlerin çözümünde mesafe alındığını görmek açısından sevindirici bir gelişmeydi. Eleştirenlere inat insanımız ve kurumlarımız hatalardan ders çıkarabiliyordu işte. Oy verme işlemi çok düzgün bir şekilde sorunsuz devam edip, katılım da güz güldürücü olmuştu. Yani insanımız oyuna sahip çıkıyordu. Saat 16,30 olduğunda oy sayım kurallarını tekrar gözden geçirdim. Saat 17,00 olduğunda oy verme işlemi bitip artık iş ikinci önemli evreye gelmişti. Sandığa akseden siyasi tercihler sayılıp işlenecek ve yerine teslim edilmesi kalmıştı. Yine sistemimizi kurup, işbirliği içinde sorunsuz ve hızla işlemler tamamlanınca artık son aşamaya gelmiştik. Sandığımızda görevli polis memuru ve üç görevli arkadaş eşliğinde çuvalımızı sırtladım.

Seçim kurulu binasına yaklaştığımızda önündeki caddenin milli eğitim binası hizasından itibaren kesildiğini gördük ama görevli olduğumuzu anlayınca geçmemize izin verdiler. Boş caddede arabamı ortaokulun önüne bırakarak kapıdan verilen numaramı aldım. Güzel bir düşünceyle hava muhalefetine tedbir olarak bahçeye branda gerildiğini memnuniyetle seyrettim.2-3 dakika içinde sıra numaram anons edilince girdiğim binada arka arkaya 6-7 masa konduğunu her masada yükümüzün bir kısmını bırakarak ilerledik. Öyle güzel bir sistem kurulmuştu ki saat yediye varmadan bütün işimizi tamamlamıştık. Arabamla evime doğru yol alırken yaşanan hızdan, stresten, aceleden sırtım ter içinde olmasına rağmen içimde görevimizi hakkıyla yerine getirmenin huzuru vardı.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Kaza anı kamerada

Isparta’da faaliyet gösteren Göltaş Çimento fabrikasında meydana gelen kazada, geri manevra yapan forkliftin altında kalan işçi hayatını kaybetti. Kaza anı kameralara yansıdı.

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta’da faaliyet gösteren Göltaş Çimento fabrikasında meydana gelen kazada, geri manevra yapan forkliftin altında kalan işçi hayatını kaybetti. Kaza anı kameralara yansıdı.

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

28 Kasım 2023 Salı günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

MERVEGÜL YILMAZ
BAHÇELİ EVLER MAH.3003 SOK.NO.23/3
TERMİNAL CAMİİ
YENİCE MEZARLIĞI
28.11.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

REMZİ KİLVAN
ZAFER MAH.4903 SOK.NO.4
AFYON / BAŞMAKÇI / YAKA KÖY CAMİİ
AFYON / BAŞMAKÇI / YAKA KÖY MEZARLIĞI
28.11.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

ŞERİFE GÜRAĞAÇ
HİSAR MAH.3616 SOK.NO.40
GÜLCÜ CAMİİ
GÜLCÜ MEZARLIĞI
28.11.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

KEZİBAN YALÇIN
SÜTÇÜLER
SÜTÇÜLER CAMİİ
SÜTÇÜLER MEZARLIĞI
28.11.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

YAKUP İKİKAVAK
DOĞANCI MAH.128 CAD.NO.32
MEKKE EĞİTİM CAMİİ
DERE (ESKİ) MEZARLIĞI
28.11.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da fırtına etkili oldu

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta’da gece saatlerinde şiddetli fırtına nedeniyle bir çok ağaç yerinden söküldü. Fatih Mahallesi’nde ise devrilen ağaç yolun bir bölümünü kapattı.

Şehir merkezinde sağanak yağış zaman zaman etkili olurken, fırtına ile birlikte yağışlı hava da yayalara zor anlar yaşattı.

Okumaya Devam Et

Popüler