Bağlantıda Kalın

Belediye

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına çok yakıştı

Yayınlanma

,

Kirazlıdere Cam Seyir Terası Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına çok yakıştı. Başkan Başdeğirmen: Amacımız şehrimizin güzelliklerine güzellik katmak

Yerden 25 metre yükseklikte ve 300 metrekare cam alanıyla Türkiye’nin en büyük seyir terası olarak inşa edilen Kirazlıdere Cam Seyir Terası, Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılında hizmete girdi. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, cam seyir terasının Isparta’ya farklı bir renk katacağı inancında olduğunu söyleyerek, “Amacımız şehrimize çok daha fazla turist çekebilmek, şehrimizin albenisini artırabilmek, güzelliklerine güzellikler katabilmektir” dedi.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in projeleri arasında yer alan Kirazlıdere’ye 2,5 metre genişliğinde ve 35 metre uzunluğunda yürüyüş yolu, 16 metre çapındaki 300 metrekarelik cam alanıyla yerden 25 metre yükseklikte inşa edilen cam seyir terası Cumhuriyetin 100’üncü yılında açıldı.

Reklam

Cam seyir terasıyla Isparta’nın doğal güzellikleri kuş bakışı izlenebilecek ve bu güzellikleri yaşamak isteyen herkes için benzersiz bir deneyim sunacak. Cumartesi günü saat 16.00’da cam seyir terasının açılışına Isparta Valisi Aydın Baruş, AK Parti Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, AK Parti İl Başkanı Serkan Keskin ve Merkez İlçe Başkanı Furkan Cem Er, Kadın Kolları Başkanı Sevim Köse, AK Parti YSK Temsilcisi, Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Recep Özel, İl Emniyet Müdürü Ahmet Cengiz Koçak, ilçe, belde belediye başkanları, kurum müdürleri, siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye meclisi üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, tüm katılımcıların Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bu güzelliği yaşamak bizler için büyük bir gurur. Böylesine güzel bir günde şehrimizin yeni bir alanında yeni bir tesisinin açılışında sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan 1,5 yıl önce Kirazlıdere’mizi açmıştık ve ardından cam seyir terasımızın yapımına başlamıştık. Zor ve meşakkatli bir çalışma sonrasında mutlu sona ulaştık. Cam seyir terasımızın şehrimize farklı bir renk katacağı inancındayız. Amacımız şehrimize çok daha fazla turist çekebilmek şehrimizin albenisini artırabilmek, şehrimizin güzelliklerine güzellikler katabilmek. Bir belediye başkanı olarak yapmış olduğumuz bir yatırımı sizlerin hizmetine sunduktan sonra gelecek tepkilerde bizim için önemli. Her yaptığımız yatırımda öncelikle vatandaşlarımızın memnuniyeti önceliğimizdir. Kirazlıdere’miz çok beğenildi. Cam terasımız bizim için değerli ve önemli. Ülkemizde 6 ilde cam teras var ancak bunun gibi büyük alanlı değil. Bizim için önemli olan ülkemizde farkındalığı oluşturacak güzel bir tesis olması. Kullanım alanıyla mühendis arkadaşlarımızın beyanıyla Türkiye’nin en büyük cam terası. Bu da bizi son derece memnun etti. Bu işin yapılmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sizlerden ricamız cam terası kullanırken dikkatli olmanız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında böyle bir tesisin açılması bizleri son derece memnun etmiştir. Buradan çekilecek fotoğraflar, videolar şehrimizin reklamına, tanınırlığına katkı sunacaktır. Bu yılın sonuna kadar 25 adet vatandaşlarımızın faydalanabileceği yatırımlarımızın açılışını yapmış olacağız. Bu açılışlarımızı da sizlerle birlikte yapacağız. Daha nice 100 yılları kutlamayı, daha nice yüzyıllarda da ülkemizin dimdik ayakta kalmasını yüce Rabbim’den niyaz ediyorum. Cam terasımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AK Parti Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz de konuşmasında, Cumhuriyetin 100’üncü yılında böyle bir tesisin açılışından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirirken, İsrail’in Filistin’e yönelik gerçekleştirdiği terör eylemlerini de kınadı. Bazı eserlerin simge niteliğini taşıdığını aktaran Milletvekili Gökgöz, “Bu açılışımızın da şehrimize simge olmasını diliyorum. Bazı eserler vardır, şehrin simgesini taşırlar. Burası da bu eserlerden bir tanesi. Bu eseri de şehrimize kazandıran belediye başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da aziz milletimiz, kıymetli Ispartalılar bizlere desteklerini ve dualarını esirgemedikleri müddetçe bizler Türkiye Yüzyılında ülkemize, şehrimize yeni hizmetleri vatandaşlarımızla buluşturmanın gayreti içinde olacağız. Bu eserin şehrimize, ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” görüşlerinde bulundu.

Reklam

Cumhuriyet Bayramının bu yıl 100’üncü yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarına değinen Isparta Valisi Aydın Baruş, “Cumhuriyetimize sahip çıkmamız lazım. Bugün bağımsız ve hür yaşayabiliyorsak, başımız dik, bayrağımızın gölgesi altında ve dünyanın dört bir tarafında huzursuzluk içinde yaşayan milletlere baktığımızda bugün ne kadar rahat bir ortamda ve güvenle yaşadığımızı düşünürsek cumhuriyetimizi kuranlara, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e silah arkadaşlarına, bu devlet millet için gece gündüz çalışan büyüklerimize dua etmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

Isparta’da çok sayıda tarihi eser olduğunu belirten Vali Aydın Baruş, Isparta’nın ayrıca doğal güzellikleri bakımından da ilgi gören noktalardan birisi olduğunu kaydetti. Vali Baruş, “Ancak turizmde sadece tarihi değerlere ve doğal güzelliklere sahip olmak yetmiyor. Bu şehrin simgesi olabilecek ve zamanına damga vuracak simgesel nitelikte eserlerde lazım. Cam seyir terası da şehrimizin simgelerinden olabilecek bir eser. Burada büyük emek ve alın teri var. Burada inşa edilen sosyal tesisler ile birlikte burasının hem Ispartalılar için hem de ilimizi dışarıdan ziyaret eden misafirlerimiz için önemli bir uğrak noktası olacağını düşünüyorum. Isparta’nın tanıtımında da bu eseri hep kullanacağız ve Türkiye’nin merakını bu tarafa çekeceğiz” şeklinde konuştu.

Cam seyir teras önüne begonit taşlarla işlenmiş olan Isparta halısına da dikkat çeken Vali Baruş, “Burası bir Isparta halısı deseni. Bu deseni Andık Deresi Bezirgan Şelalesi Mesirelik alanda gördüm. Isparta halısı dünyanın her tarafında biliniyor. Bu değeri ekonomik bakımdan yitirdik ancak bunu muhafaza etmemiz ve şehrimizin tanıtımında kullanmamız bu değerin kıymetini bilmemiz gerek. Bu bakımdan ben bu anlamda belediye başkanımıza şehrimizin dört bir tarafında bu desenlerin çoğaltılması gerektiğini ifade ettim. Türkiye’nin dört bir tarafından insanlar gelir ve cam seyir terasını, halı desenini görmek için gelir. Cam seyir terası, çağlar boyunca yüzyıllar boyunca Isparta’ya kazandırılan eserlerin modern bir izdüşümü. Her çağda yaşayan insanlar gelecek nesillere emanet edecek bir takım kalıcı eserler bırakırlar. Bende bu terasın Isparta için çok kalıcı bir eser olduğunu düşünüyorum. Belediye başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olması dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

Reklam

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, edilen duanın ardından kesilen kurdele ile cam seyir terasının açılışı gerçekleştirdi. Açılışın ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar cam seyir terasından Isparta’nın doğal güzelliklerini izledi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belediye

Başdeğirmen: Halı dokumacılığını yeniden gündeme taşıyacağız

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Belediyesinin ana paydaşı olduğu ve halı dokumacılığını yeniden canlandırmak, kök boyama geleneğini yaygınlaştırarak kadın ve gençlerin istihdamına katkı sağlamak amacıyla BAKA, ISUBÜ, İŞKUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile hazırlanan Isparta’da Dokumacılık ve Kök Boya Geleneği İle Kadın ve Gençler İstihdama Katılıyor Projesi kapsamında Uluslararası Gelenek ve Yenilik Ekseninde Halı Sanatı Kongresi düzenlendi.

Isparta ile birlikte çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı kongre 3 gün sürerken, kongreye ilişkin sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Kongrenin açılışında konuşan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Volkan Güler, “Projedeki temel amaç geleneği günümüz ticari koşullara adapte edecek bir modeli çizmeye çalışıyor. Burada da çok güzel halı ve kilim müzemiz var. Bunun yanında turist kitlesine bu işin imalatını, el dokumacılığının nasıl yapıldığını gösterecek bir atölye imkanını projeyle sunarak, sadece bunu görsel sunmak değil aynı zamanda bahsettiğimiz geleneksel üretim yöntemlerini kırsaldaki kadınlarımızı günümüz dokuma kültürlerini ortaya çıkarmasıyla birlikte bir pazarlama kanalına entegre etmek istiyoruz. Çok kolay bir şey değil. Ama sayın başkanımız güzel bir ekip oluşturdular. İşin başında çok kıymetli üstatlar var. Eminim ki yakın zamanda güzel bir ticari hacmi oluşturacağımızı düşünüyorum. Zaten bu proje öncesindeki projede de belli bir kitle oluşturduk. Projemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Dünyadaki geleneksel ürünlere ilgi trendini yeni ticari platformlarla, e-ticaret kanallarıyla entegre etme sürecini kaçırmaz isek buradan önemli bir pastaya yönelebiliriz diye düşünüyorum. Özellikle pandemi döneminde farklı e-ticaret kanalları oluştu. Buradan faydalanmamız gerekir ancak daha teknolojik taraftan da ilerlememiz gerekiyor. Kültürel kodlarımızın önemli bir öğesi olan, geçmişte ekonomik faaliyetlerimizin ürünü olan halının daha fazla katma değer sağlaması için önemli adımlar bu projeyle atılmış olur diye düşünüyorum. Bu bağlamda sayın belediye başkanımıza, rektörlerimize ve ilgili paydaşlara proje için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Reklam

Isparta denince akla halının, halı denince de akla Isparta’nın geldiğini dile getiren Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Son 25 yıl içerisinde bu kavram çok değişti. Eskiler bunu çok iyi bilirler. Ancak 30 yaş seviyesindeki gençlerimiz bunu çok bilmezler. Bizler o dönemde hep şunu duyardık; çeyizinde Isparta halısı var mı? Eğer Isparta halısı yoksa o çeyiz tam teşekküllü değil, mutlaka Isparta halısı alınması gerekiyordu. Türkiye’de belki de şuanda evlerin yüzde 80’inde Isparta halısı vardır. O kadar güzel modellerimiz, desenlerimiz ve kaliteli halılarımız var ki onların hepsini büyüklerimiz altın gibi saklıyor, paketlerin içerisinde muhafaza etmeye çalışıyorlardı. Bu kadar büyük istek varken Türkiye’de herkesin Isparta halısı olmazsa olmazıyken bugün neden bu hale düştük? Neden bugün Isparta halıcılığı, el dokumacılığı artık gündemde değil? Biz bunların yeniden gündeme gelmesi için hem sebeplerini hem de yeniden nasıl gündeme getirebiliriz bunları konuşmak istiyoruz. Artık geleneklerimizle yenilikleri birbirine karıştırarak yeniden neler yapabiliriz, yeni neler getirebiliriz diye konuşuyoruz. Eğer halıcılık Isparta ile anılıyorsa, Isparta olarak vazifemiz bu olmalı. Çevre illerde de halı dokunurdu. Örneğin Konya, Burdur, Afyonkarahisar’da halı dokunur, satılmak üzere Isparta pazarına gelirdi. Pazar burasıydı, alıcı buraya gelirdi. Türkiye’nin en fazla ip fabrikası o dönemlerde bizdeydi. Gökçay bölgesi olduğu gibi ip fabrikasıydı. Kırkımhaneler ve halı yıkamalar vardı. Halıların taşınmasıyla alakalı ambarlar vardı. Biz bunları o kadar çok yaptık ki, binlerce metrekare Isparta halısını Türkiye’nin her yerine gönderdik. İnşallah bundan sonra kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel mesleğimizi biraz daha öne çekmek istiyoruz.

ISUBÜ, BAKA, İŞKUR, Milli Eğitim Müdürlüğümüz projede paydaşlarımız. 3 tanesini Isparta’da yapıyoruz. Sidre Mahallesi, Yenice Mahallesi ve Halı ve Kilim Müzesinde. 3 tane de Çarıksaraylar, Güneykent ve Senir’de olmak üzere 6 yerde 110 kadımızla bu çalışmayı gerçekleştireceğiz. Tezgahları kurduk, iplerini vereceğiz. Halı dokumacılığını yeniden gündeme taşıyacağız.

Reklam

Isparta dışından gelen misafirlerimiz var. Bunlar bizim için değerli. Bu konuya destek veren sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu ülkemizin bir kazancı olacak. Çünkü biz kök, yapı olarak geçmişten beri dokumacılığa has bir ülkeyiz. Bunu yeniden canlandırarak topluma kazandırmak için hep birlikte bu işin içerisinde olduğumuzdan memnuniyetimi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi ve akademisyenler tarafından kongre sürecine geçildi. Kongrede yapılan görüşmelerin sonuç bildirgesi hazırlanacak ve önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Reklam
Okumaya Devam Et

Belediye

Başdeğirmen: Türk Bayrağımızın gönderden inmeyeceği ve daim olacağına inanıyorum

Yayınlanma

,

Yazar:

Karakaş Spor Kulübünün yöneticileri Hasan Hüseyin Yükselmiş, Osman Mayda, Kulüp Antrenörü Kadir Karakaş ve kulübün Balkan Çocuklar Karate Şampiyonu sporcusu Melih Tarık Naimoğlu, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Kulüp Antrenörü ve Karate İl Temsilcisi Kadir Karakaş görev aldığı 1996 yılından buyana birçok sporcu ve antrenör ile hakem yetiştirdiklerini söyledi. Karakaş, şu anda çalışmaların büyük hızla devam ettiğini dile getirerek, “Sporcumuz Melih Tarık Türkiye şampiyonu oldu ardından 27. Balkan Çocuklar Karate Şampiyonası’nda şampiyon olarak bizi gururlandırdı” diyerek sporcusu hakkında Başkan Başdeğirmen’e bilgiler verirken hayallerinin 2024 Türkiye ve Balkan Şampiyonluğu ile ardından Avrupa ve Dünya şampiyonluğu olduğunu dile getirdi. Karakaş, “Sporcumuzla aynı azimle çalışmalara devam ediyoruz. Şu an için hayalimiz 2024” ifadesinde bulundu.

Karadağ’da 26 – 28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 27. Balkan Çocuklar Karate Şampiyonası’nda 11 ülkeden 42 sporcu arasında puan vermeden tüm rakiplerini yenerek erkekler 35 kilo kumite kategorisinde Balkan şampiyonu olan Ispartalı Melih Tarık Naimoğlu elde ettiği başarısı hakkında Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e bilgi verdi. Ortaokul öğrencisi olduğunu, 6 yıldır karate sporu ile ilgilendiğini söyleyen Naimoğlu, şampiyonluğu hakkında “2023’de Türkiye ve Balkan Şampiyonu oldum. Hedefim 2024’te tekrar Türkiye ve Balkan Şampiyonu olmak. Sonraki hedeflerimde de Türk Bayrağımızı en üstlere çıkarmak” şeklinde konuştu.

Reklam

Elde edilen güzel başarıların kendilerini çok mutlu ettiğini aktaran Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Başarıların daha da artsın. Bundan sonra da ülkemiz adına güzel sonuçlar alacağına inanıyorum. Balkan şampiyonu olman bizi mutlu etti. Sayende Türk Bayrağımızın gönderden inmeyeceği ve daim olacağına inanıyorum. Antrenör Kadir hocamıza da böyle güzel sporcular yetiştirdiği için teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın spor yaparak eğitimlerini almaları önemli. Spor demek sağlıklı bir vücut demektir. Kulüp yöneticilerimizde bu işe çok emek ve destek veriyorlar. Çocuklarımızın başarılı olmalarına yardımcı oluyorsunuz. Çocuklarımız, gençlerimiz bizim geleceğimiz değerlerimiz. Sporcumuzun balkanlarda Türk Bayrağımızı göndere çektirmesi kadar güzel bir şey olamaz. Sizlere teşekkür ediyorum, başarılarının artarak devamını diliyorum. Bizler her zaman sporcularımızın yanındayız. Ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.

Okumaya Devam Et

Belediye

Yeni otogar alanında asfaltlama yapılıyor

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Belediyesi tarafından Çünür Mahallesi’nde inşaat çalışmalarında son aşamaya gelinen yeni otogar alanında asfalt çalışmaları gerçekleştiriliyor. Çalışmalarda peron bölgesinin asfaltı tamamlanırken, çevre düzenleme işlemleri sürüyor.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, önceki dönemden kalan projeleri tamamlamaya devam ediyor. Bu projelerden birisi de Çünür Mahallesi’nde inşaatına başlanan yeni otogar alanıydı. Yapımına önceki dönemde başlanan yeni otogar alanının uzay çatı sisteminin kaplanmasının zor olması dolayısıyla projede değişiklik yapılmış ve yeni projede çelik konstrüksiyon uzay çatı sistemi sökülürken yerine düz çatı sistemi üzerine sandviç panel uygulanmıştı. Bu çalışmaların ardından yeni otogar alanının tamamen bitirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ihaleyi alan yüklenici firmanın çalışmaları da artık tamamlanmak üzere. Firma tarafından yazıhane bölgesi hazır hale getirilirken, restoran bölümünde cam montajı devam ediyor.

Isparta Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından da yeni otogar alanının asfalt çalışmaları gerçekleştiriliyor. Çalışmalarda peronlar bölgesinin asfaltı tamamlandı, çevre düzenleme çalışmaları sürüyor. Ayrıca yeni otogar altında bulunan bulvardan otogara dönüş yolu güzergahı açılırken, bu bölümde çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor. Daha sonra da bu yol asfaltlanarak hazır hale getirilecek. Bölgede Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü tarafından da altyapı çalışmaları gerçekleştirildi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler