Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çorlu deresinde kirlilik tehlikesi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nevzat Özgür, Çorlu deresinde yaptıkları incelemede kirlilik tespit ettiklerini açıkladı.Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğrencisi Adem Maden, memleketi Tekirdağ sınırları içinde doğan ve Ege Denizi’ne dökülen Çorlu deresindeki kirliliği ölçmek amacıyla ‘Çorlu-Çerkezköy arasında bulunan sanayi atık suları tarafından yeraltı ve yerüstü sularının kirletilmesi’ isimli projesini TÜBİTAK Öğrenci Projeleri dahilinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na(TÜBİTAK) sundu. Kabul edilen proje kapsamında SDÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nevzat Özgür liderliğinde bir grup öğrenci Çorlu deresinde kirlilik ölçümü yaptı.

İncelemeyle ilgili gazetecilere açıklama yapan Prof.Dr. Nevzat Özgür, “Öğrencim Adem Maden, bana Çorlu deresinin çok kirli olduğunu bu kirliliğin nedeninin de bölgede yoğun olarak bulunan endüstriyel sanayi yatırımlarından kaynaklanabileceğini ifade etti. Benim danışmanlığımda TÜBİTAK’a proje sunmasını istedim ve proje kabul edildi” dedi. Projenin amacına uygun olarak 1 Mayıs 2013 tarihinde derede inceleme yaptıklarını anlatan Özgür, şöyle konuştu: “7 noktada ölçüm yaptık aynı zamanda kimyasal analiz için su numuneleri aldık.

Suyun görünümü sanki kömür içinden çıkmış gibi simsiyah ve çok fazla köpüklüydü. Bu görünüm her şeyden önce iyi bir his vermiyor. Ölçümler sonucu normalde 300 µS/cm’yi aşmaması gerekirken derede bunun 20 katına kadar ulaşan elektriksel iletkenlik değeri tespit ettik. Bu değer sularda erimiş haldeki iyon, anyon ve katyonlarla ilişkilidir. Anyonlar içinde zehirli metalleri sayabiliriz. Bunlar krom, cıva, arsenik olabilir. Bu metaller elektriksel iletkenlik değerini artırıyor. Bu değerin yüzde 60’ı sudaki iyon miktarını göstermektedir. İyon miktarını kesin olarak önümüzdeki haftalar içinde analiz olarak elde edip ilgililere göndereceğiz.”

Proje çıktılarının TÜBİTAK’a rapor halinde iletileceğini kaydeden Özgür, sözlerini şöyle tamamladı: “Suyun kirlenmesinin gerekçesi Çorlu deresi ve civarında yoğun endüstri faaliyetleri var. Bırakılan atık sular büyük olasılıkla arıtılmıyor. Arıtılmadan bırakılan sular dereye karışıyor. Bu sular bilindiği gibi yer altı sularına karışıyor. Bu durum depremden, volkandan, sel baskınından daha büyük felaketlere yol açabilir. Yer altı sularına karışan yüzeysel sular beraberinde zararlı metalleri de taşıyor. Yeraltı suyunun içme ve sulama suyu olarak kullanılmasının önemli sorunlara yol açabileceğini düşünüyoruz.”