Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Selçuk Demirgil

ÇİŞTEKİ MUCİZE

ÇİŞTEKİ MUCİZE

(Yazı yazarın isteği üzerine dökümandan taranmıştır. İçerikte bazı harfler çıkamaktadır)

Dikkat! Bayer, BASF, Böhringer, Henkel, sizi uyarıyorum! Eğer ülkemizde herkes bu kitabı okur ve halkın önerdiği şeyleri yaparsa, mali bir krize girersiniz ve ben -mektupları yazan dinleyicilerim adına-Sağlık Bakanlığı ‘nın vereceği nişanı hakederim, çünkü bu kitabın içeriği öylesine devrimci bir değer taşıyor.

Fakat korkmayın, hemen cephe almanıza gerek yok. Birincisi, bu kitabı herkes okumayacak; ikincisi, yıllar öncesinden gelen tiksinti ilaç fabrikalarının ekmeğine yağ sürmeye devam edecek. Zaten insanlar tarım ilaçlarından çok, pazardaki domateslere bulaşan sümükten korkuyorlar. Üçüncüsü: Taze idrar ile birkaç kere gargara yapmakla boğaz ağrılarının geçeceğine, iki yıl boyunca yapılan tedaviye karşı direnen sivilcenin on günde tamamen iyileşeceğine, idrarla ovunca artro-zun hafiflediğine, günde birkaç tamponla yaranın derhal kapanacağına, pencere camlarını hiçbir şeyin idrar kadar iyi parlatmayacağına, on gün bekletilmiş idrarın saçlara şampuan gibi yumuşaklık vereceğine, idrarla sulanmış salatalıkların daha çabuk büyüyeceğine kim kolayca inanır.

1747 yılının “‘Büyük Mükemmel ‘Dünya Lügatinden: Johann İtfeinrick Zedler’in İdrar hakanda yazdıkları:

Hayvanlarında da, insanların da idrarında faydalı bazı şeyler vardır. Almanya’da elde edilen güherçile, özellikle insanlarla hayvanların sıkça idrar Bıraktıkları yerlerde görülüyor, (herhalde eski evlerin çevresini Bu yüzden duvar gibi ısırgan otları sarardı) insan idrarı birçok, alanda tedavi edici ve güçlendirci özellikleri ile kullanılır.

• Örneğin saç dökülmesine karşı: (Patates unu ile kükürt tozu bekletilmiş idrar ile kararınca karıştırılır. ‘Bu karışım, merhem gibi başa sürütürse, saç dökülmesi önlenir. (‘Buna Bir dana safrası da eklenebilir.)
• Yüzeki koyu renkli lekelere karşı: Oğlan çocuk idrarından Bir parça tentür alınır ve nisadır ile karıştırılır.
• Başlangıç halindeki katarakt, defne yaprağı tozu, arap zamkı ve sıcak çocuk idrarı ile hazırlanan Bir merhemle önlenir.
• ‘Ellerin ve dizlerin titremesinde, insanın idrarını yapar yapmaz, el ve dizlerini Bununla ovması ve yıkaması faydalıdır.
• Vücutta su toplanmaya Başlarsa insan uzunca Bir zaman saBah aç karnına kendi ilk idrarından Biraz içmelidir. Bunun sanlıkta da yaran olur.
• Makatta veya başka mahrem yerlerde çıkan sivilce türünden şeyleri, düz bir taş parçası iyice kızdırılıp üzerine çocuk.çişi dökülerek.el-de edilen sıvı ile yıkamalıdır.
• ‘Kadınların cinsel organlarındaki yanma ve kaşıntıları, sıcak^idrar ile yıkamakjaydalıdır.
• ‘Birinin ayağına yabancı bir cisim batarsa, ayak.uzun süre idrar i-çinde tutulmalıdır. Böylece cisim kolayca çıkar.
• Veba salgını sırasında insan her gün bir parça kendi idrarından i-çerse vücudun direnci artar.
• Arı sokmasına karşı hemen idrarla ıslatmakbirebir gelir.
• Bir yeri yara olan sığırın yarası insan idrarı ile yıkanabilir, yara, daha sonra zift ve domuz yağından bir karışımla sıvanmalıdır.
• Sırt, böğür ve taş ağrılarına erkek. kfÇİ idrarı iyi gelir. Sabah erkenden hayvanın ağzı sıkıca tutulur, o korkusundan çiş yapar, bu toplanır ve bekletilir. Sonra destile edilir. “Elde edilen tuz, biraz su ite kaynatılır ve her sabah 20-25 damla içilir.

Batıl inançlar Sözlüğü

Latince’deki idrar kelimesinin karşılığı olan urina, Almanca’da-ki Harn sözcüğünün etkisiyle cins değiştirmiştir. Harn sözcüğü, eski kuzey dillerindeki skarn’dan gelmedir ve “dökmek” gibi bir anlamı vardır. İdrarın ruh veya can içerdiği inancı çok eskidir. Efsanelerde cadıların idrarından kuyruksuz fareler çıktığı anlatılır. Hırsız, bulunduğu yere çiş yaparsa, izlenmekten kurtulur. İdrarına ay ışığı düşen insan uyurgezer olur.
Bir loğusanın sütü ile bir hastanın idrarı karıştırılarak ölüm kehanetinde bulunulması da çok eski bir âdettir. Eğer süt idrarın içinde dibe çökerse hasta ölecektir. Ortada kalırsa hastalık ağır seyredecektir. Bu deneme eski Mısır’da olduğu gibi, Hipokrat zamanında da vardı.

Isırgan otu ile de aynı tür bir deneme yapılır. Hastanın idrarına taze bir ısırgan otu bırakılır. Ot hemen solar ve renk değiştirirse hasta ölecek demektir, yeşil rengini korursa hasta iyileşecektir. Bir kadımn kısır olup olmadığı da şöyle denetlenir: Kadın taze kavak yapraklan üzerine çişini yapar. Üç gün sonra yapraklar hâlâ yeşilse kadın kısır değil demektir.

Büyücülükte İdrar

Bu konuda da geçmişten günümüze pek çok rivayet gelmiştir.

• Şeytan cadıyı idrarla vaftiz eder.
• Çiş yapılarak cadılar kovulur.
• Gebeliği önlemek isteyen, bir bakirenin idrarını içmelidir.
• Gebe kadınlar keten tarlasına işememelidir, yoksa ot bitmez-
• Ormancılar çam keserken çiş yaparlarsa ağaç kurtlanır.
• İki erkek aynı anda çaprazlama çiş yaparsa, başka birinin uykusunu kaçırırlar.
• Suya işemek, göğe hakarettir, çünkü gök suya yansır.
• Erkeklik gücünü yeniden kazanmak isteyen koca, nikah yüzüğünün ortasından işemelidir.

Tarihte İdrarın Kullanımı

• Antik Yunan ve Roma devrinde bir çelik parçası ateşte kızdırılarak yeniden biçimlendirilirdi. Demirciler, M.Ö. 1200 yıllarından beri böyle çalışıyorlardı. Kızdırılmış çeliği, sözgelimi bir kılıcı, sertleştirmek için üzerine soğuk su, keçi kanı veya idrar dökerlerdi.
• Eski Romalılar yünlerini temizlemek için idrar kullanırlardı. İrlandalıların da yün atkılarını idrara batırdıkları bilinir. Yünlü eşyanın rengini koruması için idrara batırıldığı bir gerçektir. Bu yöntem Orta Amerika Kızılderilileri ve Afganistan halkı tarafından da biliniyordu.
m Sibirya’da deriler idrara batırılarak dayanıklı kılınıyordu. Kızılderililer manda derilerini, yumuşatmak için idrara yatırıyorlardı. Eskimolar idrarlarını toplar, bununla postları tabaklarlardı. Postlar böylece esneklik kazanırdı, kılları da daha kolay yolunabi-lirdi. Bu işlemlerin Avrupa’da da bilindiği anlaşılıyor.
• Bir kızılderili kabilesi olan Çinukların sevdiği “Çinuk-Zeytini” diye bilinen bir gıda maddesi vardır. Beş ay boyunca insan idrarında bırakılmış bir palamut çeşididir. Bu süre içinde tümü mayalanır ve insana bir çeşit hoş sarhoşluk verir.
• Romalı yazarlar, barbarların sünnetli çocuk çişini kısırlığı önlemek için kadınlara içirdiklerini yazarlar.
• Kutsal inekleri ile ünlü Hinduların, takdis olmak için ineklerin idrarını içtikleri bilinir. Himalayalarda inek idrarı dini törenlerde kullanılır. Günahlardan en iyi idrar sayesinde arınıldığına i-nanılır. iranlılar da temizlik konusunda benzer uygulamalardan yararlanıyorlardı.
• Müslümanlarda ise vücuttan atılan şeyler tamamen pis sayılır. Elbisesine bir damla çiş sıçrayan müslüman bununla namaz kılmaktansa, çıplak ibadet etmeyi yeğler.
• Sibirya’da kadınlar sıklıkla kendi idrarlarını veya komşula-rındakini içerler. Burada da idrar alkolle karıştırılıp, içki olarak sarhoş olmak için içilir. Sarhoşların idrarları da alkole doymuş vaziyette olduğundan tekrar içilir.
• Bira mayası bulunmadan önce Avrupada fırıncılar mayalanması için hamura idrar katarlardı.
• Amerika ‘da tütün yaprakları iyice tat alsın diye abdesthane-lere asılır, ayrıca özel olarak kadın idrarında bekletilerek yumuşa-tılırdı. Mısır’da sigara tütünleri kadın idrarına yatırılarak yumuşatılır, ama erkek idrarı keskin olduğu için uygun bulunmazdı.
• Yüzyılın başında Berlin’de bir peynir tüccarı, peynire lezzet vermek amacıyla genç kızların idrarlarını kullandığı için Cezalandırılmıştı, isviçrelilerin de peynirin çabuk mayalanması için idrar kullandıkları söylenir.
• Balkan köylüleri peynir hammaddesini erkek çocuk idrarına ya-tırıyorlardı. Böylelikle kurtlandırılan bu madde lor peyniriyle beraber ezilince, son derece lezzetli, baharatlı bir peynir elde ediliyordu.
• Chysocollum adı verilen bir maddeyi elde etmek için çocuk idrarı bakır bir leğen içinde iyice karıştırılıp, bal kıvamında bir tortu kalana dek güneşte kurumaya bırakılırdı. Bu da bazı hastalıkların tedavisinde ve altın yapıştırmakta kullanılıyordu.
• Çeşitli hayvanların idrarları da ilaç yerine kullanılıyordu. Sırtlan idrarı müzminleşmiş ağrılara, vaşak idrarı göğüs ağrısına, erkek keçininki ise yılan zehirine karşı iyi geliyordu.
• Çocuk idrarı da yılan sokmasına karşı kullanılırdı. Ayrıca göz hastalıklarında, yanıklarda, kulak akıntılarında idrar şifalı sayılırdı. Tüm deri hastalıklarında, iltihaplarda, çıban ve cerahatlar-da kişinin kendi idrarı özellikle faydalı görülürdü.
• Güney denizinde yerli halk, kömür tozu ile idrardan oluşan bir karışımı dövme yapmak üzere kullanılırdı.
• Eskimolarda idrar, saç temizliği için en çok tercih edilen maddeydi.

J.G. Bourke, bütün eski kavimlerde insan ve hayvan idrarının büyük bir ekonomik değeri olduğunu saptadı. İdrar, tüm dünyada bildiğimiz ilk sabun işlevini görmüş olmalıdır. 1917 yılında bile, Fransa ve İngiltere’de kadınların ellerini idrarla yıkamak sureti ile yumuşattıkları görüşü yaygındı. Eski bir Afrika âdetine göre süt fıçıları idrarla yıkanırdı. Sibirya’da da halkın mutfak kaplannı idrarla yıkadığını Bourke anlatıyor. Kaliforniya’da kızılderili kadınlar, sert havalardan korumak üzere çocuklarını kömür tozu ve idrarla karıştırdıkları bir madde ile ov arlardı. İzlandalılar ellerini ve yüzlerini idrarla yıkarlardı. Bunlar Alaska’da ve başka kavimlerde de bilinen uygulamalardır. Hepsi de idrarın sabun yerine geçtiğini biliyorlardı.
Bu konuda Sibiryalıların da şöyle bir alışkanlıkları olduğu anlatılır: “Yemeklerden sonra, ihtiyacı olanlara, küçük birer kâse verilirmiş. Bu kâselerde toplanan idrarlarla evin hanımı yemek masalarını siler, bıçaklarını yıkarmış.”

Eskiden İspanya’da da insanların idrarla yıkandıkları anlatılır; hatta bu âdet yüzyılın başına kadar devam etmiş. Ayrıca sağlıklı olduğu inancı ile ağız ve dişlerin de idrarla çalkalandığı belirtiliyor. Bu yöntem Mısır’da da biliniyordu. Ortaçağda bir Alman eczacı, kum ve idrar karışımı bir mahlut ile ağız ve diş temizliği yapılmasını bile önermişti.

• Macarlar ve Slovaklar çocuklarını annenin idrarı ile yıkarlardı.
• Balina avcıları seferdeyken gömleklerini idrarla yıkarlardı.
• îrlanda, Almanya ve İskandinavya’da çamaşırcı kadınlar yünlü giysileri yıkarken suyun içine, yumuşatıcı olarak, idrar katarlardı. Geçen yüzyıla kadar ünlü İngiliz tüvit kumaşı, yün keçeleşmesin diye Özellikle insan idrarı kullanılarak hazırlanırdı.
• Kuzey Afrika ülkeleri ve Afganistan ‘da, halılar renkleri daha parlak olsun diye hâlâ deve idrarı ile yıkanmaktadır.

YORUMLAR

2 adet yorum var

  1. Afrika’ dan Amerika’ya maalesef istiflenerek goturulen insanlar, ac birakilirlarmis. Bu insanlar sabah idrarlarini icerek dayanirlarmis bu uzucu yolculuga. Hindistan’ da 6000 yildir kullanilan tedavi yontemlerinde idrar mutlaka var. Bugun Fransa da uretilen en pahali cilt kremlerinde de Ürik asit var. Ürik asit vucut disinda kimyasal olarak hic bir sekilde sentezlenemez. Ben kizimin idrarina syaklarimi koyarak ayak mantarlarimdan ve kokudan kurtuldum Yarali parmaklara birebir. Hatta yaniklara sivilcelere kellige. Fakat musluman ulkedesun anlatamazsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER