Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çin Ticari Heyeti Ispartalı işadamlarıyla buluştu

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), yeni çalışmasıyla Batı Akdeniz’e getirdiği Çinli iş heyeti, Antalya ve Burdur’un ardından Isparta’da da işadamlarıyla buluşturdu.Çin’in sanayisiyle önemli Hebei Eyaleti’nden resmi görevliler ve fabrika yöneticilerinden oluşan 6 kişilik ticari heyet, BAKA bölgesi için geldiklerini, iş fırsatlarını değerlendirip her türlü ortak yatırım ve ihracat konularında taleplere açık olduklarını söyledi.

BAKA’nın Antalya, Isparta ve Burdur ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik yeni bir çalışma gerçekleştirdi. BAKA Isparta Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü (YDO) Ali Galip BİLGİLİ’nin eşlik ettiği Xingtai Bölgesel Yönetim Ticari İlişkiler Başkan Vekili Gao SHENGLİ ile Hebei Eyaleti Ticari İşler Bürosu Başkanı Niu Fuzeng XİNGTAİ başkanlığındaki heyet ile Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN, ITSO Meclis Başkanı Osman Şahlan ve yönetim kurulu üyeleri ile işadamları ITSO Toplantı Salonu’nda biraraya geldi.

BAKA KOORDİNASYONUNDA İLK ZİYARETTE ANTALYA VE BURDUR’DA İYİ NİYET ANLAŞMALARI

Çin ticari heyeti, yerel hükümetin talimatıyla Antalya, Isparta ve Burdur’u içeren BAKA bölgesi için geldiklerini, iş fırsatlarını değerlendirmeye çalıştıklarını ve her türlü ortak yatırım ve ihracat konularında taleplere açık olduklarını söyledi. Niu Fuzeng XİNGTAİ, heyette 45 yıllık en büyük traktör fabrikası ve işlenmiş cam fabrikasının yöneticilerinin de bulunduğuna dikkat çekti. Son 4 yılda 7 kez Isparta’ya geldiklerini ancak somut gelişmeler kaydedemedikleri siteminde bulunan Hebei Eyaleti Ticari İşler Bürosu Başkanı XİNGTAİ, BAKA’nın koordinasyonunda ilk kez gittikleri Antalya ile Burdur’da ortaklık olacak şekilde iyi niyet anlaşmaları yaptıklarını söyledi. BAKA bölgesini gezdiklerini ve daha geniş perspektiften baktıklarını ve Isparta’da da ortak işler yapmak için umutlu olduklarını söyleyen Xingtai, Türk ve Çin tarafı için birşeyler yapmak istediklerini belirtti.

ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN, Çin’in sanayisiyle önemli eyaletlerinden biri olan Hebei’den fabrika yöneticileri ve resmi görevlilerden oluşan heyetin ciddi araştırma içerisinde olduğunu belirtti. Heyetin traktör ve tarım makineleri, güneş panelleri, enerji, mermer, bisiklet ile cam sektörlerinde karşılıklı yatırım, işbirliği ve ticaret bağlantıları için geldiğini belirten Şükrü BAŞDEĞİRMEN, “İlişkilerimizin daha da gelişmesini umuyoruz” dedi. ITSO Yönetim Kurulu Başkanı, BAKA’nın bölgenin kalkınması için çalıştığını ve hibe desteklerinin çok iyi değerlendirilmesi için Ispartalı işadamlarının proje hazırlanmasını istedi. ‘Yaşanan ve yaşatan Isparta istiyoruz’ diyen Başkan BAŞDEĞİRMEN, Isparta’nın tanıtımı ve gelişimi için BAKA’ya teşekkür ederek, toplantı ve görüşmelerin faydalı olmasını diledi.

Yatırım ve işbirliği alanlarında incelemelerde bulunmak üzere Batı Akdeniz’de işadamlarıyla biraraya gelerek birebir görüşmeler yapan konuk heyet, Türk-Çin ortaklığı ile ‘lityum pil üretim tesisi’, ‘haddelenmiş ve desenli cam üretecek tesis’, ‘su ısıtma amaçlı solar vakum tüp üretecek tesis’, ‘elektrikli bisiklet montajı yapılacak tesis’ ile ‘küçük ve orta boy traktör montajı yapılacak tesis’ yatırımları gerçekleştirmek istediklerini kaydetti. Ispartalı işadamlarının sorularının cevaplanması ve işbirliği konularında görüş alışverişinin ardından toplantı tamamlandı.