Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’li Halıcı Bakana sordu ‘Isparta yolları neden yapılmıyor?’

Isparta otoyol projelerinin belirtilen

Isparta otoyol projelerinin belirtilen zamanlarda bitirilmemesi ve gereken şekilde yapım çalışmalarının sürdürülmemesi sonrası CHP harekete geçti. CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından yanıtlanması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde “Isparta-Antalya ve Isparta-Konya otoyolları neden bitirilmemektedir? Bu yol yapım projelerinde çalışmalar neden durdurulmuştur? Ispartalı vatandaşların talepleri neden göz ardı edilmektedir?” diye sordu.

Bu otoyolların bitirilmemesi nedeniyle vatandaşların ciddi zorluklar yaşadığını belirten Halıcı “Bahsi geçen yolların tamamlanmaması nedeniyle trafik tehlikesi artmış ve ölümlü kazalar peşi sıra gelmiştir” ifadelerini kullandı.

ISPARTALILAR ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR

Önergesinde Isparta Antalya otoyolu ve aynı şekilde Isparta Konya yolu için çalışmaların durma noktasına geldiğini belirten Yalım Halıcı “İktidar ve yetkililerin kısa sürede biteceğini vadettiği bu yollar, aradan geçen yıllara rağmen hizmete açılmamıştır. Isparta-Antalya ve Isparta-Konya yollarının yapılmaması; vatandaşların ölümüne neden olurken diğer yandan da başta Ispartalı vatandaşlar olmak üzere bölge halkına ciddi maddi zararlar yüklemektedir. Ispartalılar adeta ‘üvey evlat’ muamelesi görmektedir” dedi.

CHP’li Vekilin önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

– Isparta-Antalya ve Isparta-Konya otoyolları neden bitirilmemektedir? Bu yol yapım projelerinde çalışmalar neden durdurulmuştur? Ispartalı vatandaşların talepleri neden göz ardı edilmektedir?

– Bahsi geçen otoyol projelerinin yapımına ne zaman başlanacaktır? Bu yolların bitirileceği ve hizmete açılacağı tarih nedir?

– Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar geçen sürede; Isparta-Antalya ve Isparta-Konya yollarının yapımı için ayrılan bütçe ne kadardır?

– Ocak 2020 ila Ekim 2023 tarihleri arasında geçen sürede Isparta – Antalya ve Isparta – Konya güzergahında kaç trafik kazası yaşanmıştır? Bunların kaçı ölümle kaçı yaralanma ile sonuçlanmıştır? Kazaların yaşandığı mevkiler neresidir?

-Isparta-Antalya ve Isparta-Konya yollarının bitirilmemesi nedeniyle uğranılan maddi kayıp toplamı nedir? Bu kaybın giderilmesi için herhangi bir çalışma olmuş mudur? Varsa bunlar nelerdir?